Stowarzyszenie prowadzi działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży uzależnionej od narkotyków. Pomaga osobom uzależnionym i ich rodzinom. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla młodzieży i edukacyjne dla rodziców. Organizuje i prowadzi terapię oraz Ośrodki ambulatoryjne, Punkty konsultacyjne. Prowadzi również bezpłatne poradnictwo dla rodzin dotkniętych problemem narkomanii. Pracujemy z młodzieżą zagrożoną destrukcją, prowadzimy także Pogotowie Noclegowe.
Ponadto zakres działalności obejmuje: przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, pomoc charytatywną dla rodzin dotkniętych ubóstwem.
Tomaszowski oddział Arki do niedawna funkcjonował obok Stowarzyszenia Abstynenckiego AZYL przy ulicy Hallera. W tym roku, wraz ze zmianą władz Azylu Arka zmuszona została do opuszczenia zajmowanych pomieszczeń i do dnia dzisiejszego boryka się z problemami lokalowymi.
Biorąc pod uwagę profil oraz zakres prowadzonej działalności, kłopot z brakiem odpowiedniej bazy lokalowej jest bardzo poważny. Zajmowane obecnie 50 metrów przy ulicy Legionów nie jest wystarczające.
Arka prowadzi punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i członków ich rodzin. Z tego rodzaju pomocy tylko w tym roku skorzystało około 300 osób. Dodatkowo prowadzone są terapie indywidualne i grupowe. Ich skuteczność zależy m.in. od odpowiedniej atmosfery i specjalnie do tego celu przygotowanego pomieszczenia.
Podstawowym problemem jest uzależnienie psychiczne – mówi Marek Markiewicz. – Dzisiaj coraz rzadziej spotyka się narkomanów uzależnionych fizycznie od środków z grupy opiatów. To z czym obecnie mamy do czynienia jest jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ jest mniej widoczne i dużo bardziej dostępne. Amfetaminę, extasy, czy konopie można bardzo łatwo kupić. Cena również nie stanowi tu wielkiej bariery.
Stowarzyszenie prowadzi również na szeroką skalę działalność charytatywną. Codziennie rozdawana jest żywność, ubrania i inne niezbędne na co dzień produkty. Dzieci otrzymują paczki świąteczne, przybory szkolne, zabawki.
Marek Markiewicz - Mamy wielu darczyńców, którym należą się ogromne podziękowania, bez tych wszystkich dobrych ludzi nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Mamy pod swoją opieką ponad 500 najuboższych rodzin w mieście.
Arka chce w naszym mieście funkcjonować na takim poziomie jak w innych oddziałach. Podobnie jak tam organizować koncerty, zajmować się osobami uzależnionymi i najuboższymi. Na przeszkodzie stoi tylko brak odpowiedniej siedziby.
Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że władze miasta wykażą nieco zaangażowania i wsparcia przy poszukiwaniu siedziby dla Stowarzyszenia. Czego w nadchodzącym nowym roku z całego serca życzę.
Zapraszamy również na stronę internetową Stowarzyszenia.
www.arka.kdm.pl
Na zakończenie dodam od siebie kilka zdań. W ubiegłej kadencji samorządowej Arka złożyła ofertę na prowadzenie w naszym mieście noclegowni. Chcę podkreślić, że w moim odczuciu jako ówczesnego radnego, ofertę dużo lepszą od tej, która została wybrana. Po pierwsze ze względu na to, że nie wskazywała jako jedynego źródła finansowania budżetu miasta. Po drugie oferta dotyczyła nie tylko prowadzenia noclegowni, czyli miejsca, do którego przychodzi się wieczorem, by rano zostać z niego „wykopanym” ale również działań zmierzających do wspierania tzw. „wychodzenia z bezdomności”.
Wiceprezydent Grażyna Haraśna również była zdania, że oferta była lepsza. Szczególnie, że aby sprawdzić jak to działa w praktyce odwiedziła inne tego typu ośrodki prowadzone przez Stowarzyszenie.
Niestety ówczesny prezydent uparł się, że należy wybrać Stowarzyszenie Św. Brata Alberta. Zaprosił na komisję do spraw społecznych grupę tomaszowskich proboszczów i włosy mi się zjeżyły na głowie, kiedy zaproponował by to księża wskazali, kogo należy wybrać.
Reklama
Stowarzyszenie Pomocy "Arka Noego"
Od kilku lat funkcjonuje w Tomaszowie oddział Stowarzyszenia Pomocy „Arka Noego”. Jest to organizacja o zasięgu ogólnopolskim. Siedziba znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim ale w kraju funkcjonuje 17 oddziałów.
- 29.12.2007 21:14 (aktualizacja 22.08.2023 13:03)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze