Zaczęło się od sobotniej wizyty 15-osobowej grupy studentek z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Francji, obywających w naszym kraju staże w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „RITA – Study Tours to Poland”. Jest on realizowany przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Fundację Edukacja dla Demokracji. Gospodarzem tegorocznej wizyty studyjnej uczestników tego programu była łódzka Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Postanowiła ona pokazać zagranicznym stażystkom-wolontariuszkom również największe atrakcje historyczne i turystyczne woj. łódzkiego, a wśród nich Skansen Rzeki Pilicy, z którym od dwóch lat blisko współpracuje.
Tworzony od 7 lat tomaszowski skansen, służący zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego, historycznego oraz kulturowego jednej, konkretnej rzeki i będący pod tym względem nowatorskim przedsięwzięciem w Polsce, wzbudził duże zainteresowanie uczestniczek programu RITA/STP. Były one zafascynowane zarówno samym pomysłem, jak i wyjątkowo szybkim tempem jego realizacji. Ich uwagę i uznanie zwracało także to, że oprócz funkcji muzealnych, pilicki Skansen przyczynia się znakomicie również do szerokiej promocji turystycznej Tomaszowa i okolic. Odwiedzające go rokrocznie dziesiątki tysięcy osób stanowią ważny impuls do rozwijania tzw. usług około-turystycznych, generujących nowe miejsca pracy.
Na te aspekty tworzenia i dalszego rozwijania Skansenu Rzeki Pilicy zwracali uwagę także zagraniczni goście, zwiedzający go następnego dnia. Byli nimi - po raz pierwszy w historii Skansenu- przybysze z dalekich Chin. Tworzyli oni oficjalną, 5-osobową delegację Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pekinie. Przystąpiła ona do partnerskiego programu edukacyjnego pn. „Serce do Serca”, uruchomionego przez gospodarzy XXIX Olimpiady w Pekinie. Jego celem jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów między uczniami wytypowanych szkół pekińskich z ich rówieśnikami z podobnych szkół w krajach, które zgłosiły swój udział w najbliższych igrzyskach olimpijskich.
Decyzją Polskiego Komitetu Olimpijskiego do tych kontaktów została wybrana szkoła podstawowa w nadpilickiej Rzeczycy (pow. tomaszowski). Bezpośrednią współpracę zapoczątkowała wizyta złożona w maju br przez grupę nauczycieli i uczniów rzeczyckiej szkoły we wspomnianej „podstawówce” w Pekinie. Z kilkudniową rewizytą do Polski i Rzeczycy przybyła z „kraju środka” w listopadzie br. delegacja w składzie: dyrektorka wspomnianej pekińskiej szkoły podstawowej - Yang Ying, jej zastępczyni – Sun Rui i nauczycielka prowadząca wspomniany program – Qi Jinfen, a także dyrektor gimnazjum nr 15 w Pekinie - Wang Shouvu, nauczycielka tego gimnazjum - Li Xuecun oraz przedstawiciel dzielnicowego Wydziału Oświaty – Zhao Xiaonzhong.
Prezentując chińskim przyjaciołom najciekawsze miejsca swojego regionu gospodarze gminy Rzeczyca nie omieszkali pochwalić się także pilickim Skansenem. Goszcząc w nim goście z Chin nie kryli podziwu dla różnorodności już zgromadzonych zbiorów oraz konsekwentnie tu realizowanej formuły żywego prezentowania historii Pilicy i Nadpilicza. Chińskich pedagogów interesowały zwłaszcza prowadzone w Skansenie lekcje z zakresu edukacji ekologicznej i historycznej, a w tym - rekonstrukcje autentycznych wydarzeń historycznych znad Pilicy.
źródło: Skansen Rzeki Pilicy
Z bliska i daleka... Niecodzienni goście
Chociaż już formalnie zakończył się tegoroczny sezon turystyczny, to jednak Skansen Rzeki Pilicy jest nadal szeroko otwarty dla zwiedzających. Wśród nich znaleźli się ostatnio niecodzienni goście zagraniczni – zarówno z krajów ościennych, jak i bardzo odległych, a dla nas wręcz egzotycznych. Znamienne pod tym względem były weekendowe dni 17 i 18 listopada.
- 27.11.2007 22:51 (aktualizacja 14.08.2023 17:35)
Napisz komentarz
Komentarze