Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 12:38
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Renowacja zamku w Inowłodzu

Na przełomie marca i kwietnia br. mogą ruszyć pierwsze prace na kazimierzowskim zamku w Inowłodzu.
Najaktualniejsze badania archeologiczne oraz historyczne wskazują rok 1343 jako datę powstania inowłodzkiego zamku. W ówczesnych księgach pojawiły się niekompletne informacje na temat budowli, nie było jednak wzmianek o wyglądzie. W późniejszych wiekach również nie powstały żadne materiały ikonograficzne i historiograficzne. Z takich ksiąg jak Kronika Katedry Krakowskiej lub Kronik Jana Długosza dowiadujemy się że w mieście Inowłodzu powstanie zamek ( „civitate et castrum in Inowlodz” ). Zamek pełnić miał powinność lokalnej siedziby władzy monarszej i punktu militarnego chroniącego granicę Polski z państewkiem książąt mazowieckich, pobliski bród oraz komorę celną na szlaku handlowym, przekraczającym w tym miejscu Pilicę.

W czasach świetności zamek otoczony był fosą a w jego podziemiach znajdowały się wielkie piwnice. Ich obecność w połączeniu z całkiem już nowożytnymi a odkrywanymi przypadkiem do dzisiaj chodnikami kopalni rudy żelaza biegnącymi z reguły w kierunku wzgórza z kościołem Idziego dały podstawę do licznych lokalnych podań i fantastycznych opowieści.
Pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego badano już przez II wojną światową. Pierwszy, który prowadził badania był Witold Kierzkowski. Prace prowadzono również po roku 1949. W latach 1973-75 oraz 1977-79 odsłonięto znaczną część zamku i zabezpieczono go jako tzw. trwałą ruinę udostępnioną w zachowanej postaci do zwiedzania. Podczas prac odnaleziono wiele różnych przedmiotów z tamtego okresu ( narzędzia codzienniego użytku, ceramika, etc ) - niestety większość z nich znajduje się obecnie w muzealnych magazynach w Tomaszowie, Opocznie i Łodzi.
Z czasem zapomniano o zamku, który ponownie zarósł chaszczami i z trwałej ruiny zrobiła się zwykła ruina chociaż historyczna. Dziś odkurzono projekt częściowej rekonstrukcji wieży i innych fragmentów budynku. Warto wspomnieć, że projekt powstał 20 lat temu i do dziś nie został zrealizowany...

W 2006 minister kultury i dziedzictwa narodowego wyłożył 90 tyś. złotych ( + 30 tyś. złotych od gminy ) za które zweryfikowano szasnę rekonstrukcji zamku. Stwierdzono, że zamkowe piwnice i skryte pod ziemią mury są w bardzo dobrym stanie i wizja ich rekonstrukcji jest całkiem realna. W grę wchodzi odbudowa tzw. przyziemia-najlepiej zachowanej częsci zamku. Projekt odbudowy zakłada odbudowę wieży obronnej z platformą widokową, miejscem na salę widowiskową, bibliotekę oraz klub kultury, ocieplenie ruiny poprzez wykorzystanie ciepła geotermalnego. Znaleziono nawet budulec, który posłuży do odbudowy-zostanie on sprowadzony z Radkowa w Kotlinie Kłodzkiej. Według obliczeń koszt projektu to 6.809.822 złotych! Gdyby wszystko poszło dobrze ( formalności ) to pierwsze prace mogłyby zacząć się już na przełomie marca i kwietnia bierzącego roku.

Jako ciekawostkę można napisać, że o „prawa” do zamku jako symbolicznej siedziby już teraz zaczynają się starać „bezdomne” do tej pory bractwa rycerskie. Oj, może się dziać niejedno w średniowiecznym Inowłodzu z XXI wieku!

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czarownica_z_Salem 02.02.2007 10:41
Nareszcie ktoś o tym pomyślał! Inowłodzki zamek to naprawdę budowla warta zachodu, mimo że teraz jest w stanie taim jakim jest. Może wreszcie będziemy się mieli czym pochwalić ;)

Reklama
sickboy 02.02.2007 10:25
Byłem na zamku w noc sylwestrową. niestety wygląda to jeszcze gorzej jak na zdjęciach, które były robione prawdopodobnie zaraz po oczyszczaniu ruin kilka lat temu.

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Głupawa dziewucho: to są takie same darmozjady, jak twoi ulubieńcy, czyli: ryży donek (zwykły volksdojcz, wnuczek dziadka z wehrmachtu), nędzny doktorzyna kosiniak - kamysz, przygłupiasty społecznie i obywatelsko hołownia (z pochodzenia białorus), czarzasty, czyli lewacki, przegrany życiowo i politycznie śmieć.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TeżTreść komentarza: dostałem list i się lekko zdziwiłem.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EchTreść komentarza: Zdrowy rozsądek lobbujeŹródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Karakorum Highway to ikoniczna droga – najwyższa autostrada świata, wijąca się przez Himalaje i Karakorum od Pakistanu do Chin, osiągając 4700 m na przełęczy Khunjerab. Oferuje widoki jak z marzeń: Rakaposhi w śniegu, lodowce i doliny przecięte rzekami. Powstała w latach 70. w heroicznym wysiłku – budowniczowie zmagali się z lawinami i osuwiskami, płacąc życiem za każdy odcinek. Dziś to wyzwanie dla podróżnych: wąskie pasma, strome krawędzie i mosty nad przepaści miejsca na świecie robią wrażenie, ale natura tu dyktuje warunki – burze, skały i śnieg potrafią zatrzymać ruch w mgnieniu oka. To symbol ludzkiej woli w starciu z górami, które nigdy nie dają za wygraną. Jazda nią to podróż przez historię, piękno i ryzyko – dla tych, co mają odwagę i przygotowanie, to przeżycie bez ceny. https://www.nowin.pl/2025/03/31/karakorum-highway-najwyzsza-autostrada-swiata-przez-himalaje/Źródło komentarza: Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum HighwayAutor komentarza: teresaTreść komentarza: A może strzelić sobie w łeb od razu?Źródło komentarza: Generał Maciej Klisz nie ma złudzeń - obowiązkowa służba jest nieuniknionaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Posiłki były wyborne i obfite, widać to po zadowolonych buziach drogich gości!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwa
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama