Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 19:06
Reklama
Reklama

O kulturowej i cywilizacyjnej tożsamości Polaków

We wtorek, 19 września 2017 roku, w hotelu "Mościcki" w Spale rozpoczęła sie dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Kulturowa i cywilizacyjna tożsamość Polaków". Jest to juz jej piąta edycja. W tym roku głównym tematem były "Regiony w Europie". Uczestników przywitała profesor Małgorzata Milecka przewodnicząca Rady Naukowej Konferencji. Przybliżyła krótko historię i cele organizowania od pięciu lat tych spotkań.

Organizacja Konferencji możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Polskiej Organizacji Turystycznej i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Przedstawicielka Polskiej Organizacji Turystycznej, Liliana Topolnicka- Waszczuk,  odczytała list od prezesa POT, Roberta Andrzejczyka.


Maciej Łaski i Marcin Młynarczyk, wiceprezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, dyrektorzy z Urzędu Marszałkowskiego, którzy wygłosili referat wstępny zatytułowany "Współpraca samorządu łódzkiego w regionami partnerskimi". W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas maturalnych o profilu geograficzno-matematycznym z I II Liceum Ogólnoksztalcącego w Tomaszowie Mazowieckim. Obrady odbywały się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji prof. dr. hab. Zygmunta Litwińczuka, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

 

 

W trakcie trwania konferencji wykłady poprowadzili:

  • prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Bohm z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu wygłosił wyklad pt. "Tożsamość dobra i niedobra". 
  • dr Jerzy Chełmecki z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie - "Związek sokolstwa słowiańskiego Regionalnego Sojuszu Organizacji Gimnastycznych Narodów Słowiańskich w okresie międzywojennym"
  • dr inż.  arch. Renata Jóźwik - "Dzielnica marszałka Józefa Piłsudskiego - niezrealizowana, przedwojenna idea budowy nowego centrum Warszawy
  • mgr inż arch. kraj. Natalia Kot - "Wpływ rangi Świdnika na rozwój Lubelszczyzny"
  • Julia Lach - "Lalki Paderewskiej, krótka historia umacniania tożsamości Polaków na obczyźnie"
  • prof. dr hab. inż. arch. Ewa Łużyniecka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej - "Udział Polaków w kształtowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego Francji - wybrane przykłady
  • mgr inż. Seweryn Malawski  z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Polskie ogrody czasów unii polsko-saskiej i ich twórcy
  • dr hab. inż. Małgorzata Milecka prof. UP z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Dziedzictwo regionów Polski na szlaku kulturowym Cystersów"
  • prof. dr hab. Aleksander Ronikier - z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i dr Michał Słoniewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale, Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie - "Rola sportu i rekreacji w rozwoju europejskiej współpracy regionalnej"
  • prof. dr hab. Jan Maria Rylke z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Przemiany formy w modernizmie"
  • mgr inż. arch. Luba Smirnowa z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Zakład Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni - "Dziedzictwo polskich bernardynów na Litwie
  • mgr inż. arch. kraj. Sylwia Szefler z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Formy ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego"
  • mgr inż. arch. kraj. Maciej Wasilewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Katedry Architektury Krajobrazu - "Rezerwat przyrody jako forma ochrony i integracji wartości przyrodniczych i kulturowych"
  • mgr inż. Ewelina Widelska z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Wpływ prawosławia na kształtowanie krajobrazu doliny Bugu w kontekście Drohiczyna"

 

Prócz naukowców z Polski wystąpili też przedstawiciele nauki z  innych państw w tym: Stanów Zjednoczonych - Parsons School of Design z Nowego Jorku; Rosji - Moskiewskiego Instytutu Architektury, Belgorod State Technological University, Trietiakowskiej Galerii w Moskwie; Ukrainy - Uniwersytetu Pedagogicznego w Krzywym Rogu, Kharkiv National University of Construction and Architecture, Donbas National Academy of Civil Engineering and Architecture i Białorusi - Białoruski Państwowy Technologiczny  Uniwersytet w Mińsku. 

 

W czasie przerwy pierwszego dnia w parku w Spale odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tożsamość Polaków i Słowaków 23.09.2017 15:52
To są ci którzy chcą nam wcisnąć ten drewniany palacyk na wzór Mościckiego? Że oni zaprojektuja, ich firmy zbudują, a kasa z Tomaszowa? Tak? Też Lublin się w to bawił. Nie mogę skrolowac bo zniknie komentarz, ale Uniwersytet jaki? Przyrodniczo-Humanistyczny? Jak tam było. Szpady z SGGW tam ładują. SGGW to i tak nie jest dobra szkoła, więc jeszcze szpady stamtąd, to musi być kurs czytania i wolałania ja wow!

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama