Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 11:29
Reklama

O kulturowej i cywilizacyjnej tożsamości Polaków

We wtorek, 19 września 2017 roku, w hotelu "Mościcki" w Spale rozpoczęła sie dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Kulturowa i cywilizacyjna tożsamość Polaków". Jest to juz jej piąta edycja. W tym roku głównym tematem były "Regiony w Europie". Uczestników przywitała profesor Małgorzata Milecka przewodnicząca Rady Naukowej Konferencji. Przybliżyła krótko historię i cele organizowania od pięciu lat tych spotkań.

Reklama

Organizacja Konferencji możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Polskiej Organizacji Turystycznej i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Przedstawicielka Polskiej Organizacji Turystycznej, Liliana Topolnicka- Waszczuk,  odczytała list od prezesa POT, Roberta Andrzejczyka.


Maciej Łaski i Marcin Młynarczyk, wiceprezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, dyrektorzy z Urzędu Marszałkowskiego, którzy wygłosili referat wstępny zatytułowany "Współpraca samorządu łódzkiego w regionami partnerskimi". W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas maturalnych o profilu geograficzno-matematycznym z I II Liceum Ogólnoksztalcącego w Tomaszowie Mazowieckim. Obrady odbywały się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji prof. dr. hab. Zygmunta Litwińczuka, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

 

 

W trakcie trwania konferencji wykłady poprowadzili:

  • prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Bohm z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu wygłosił wyklad pt. "Tożsamość dobra i niedobra". 
  • dr Jerzy Chełmecki z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie - "Związek sokolstwa słowiańskiego Regionalnego Sojuszu Organizacji Gimnastycznych Narodów Słowiańskich w okresie międzywojennym"
  • dr inż.  arch. Renata Jóźwik - "Dzielnica marszałka Józefa Piłsudskiego - niezrealizowana, przedwojenna idea budowy nowego centrum Warszawy
  • mgr inż arch. kraj. Natalia Kot - "Wpływ rangi Świdnika na rozwój Lubelszczyzny"
  • Julia Lach - "Lalki Paderewskiej, krótka historia umacniania tożsamości Polaków na obczyźnie"
  • prof. dr hab. inż. arch. Ewa Łużyniecka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej - "Udział Polaków w kształtowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego Francji - wybrane przykłady
  • mgr inż. Seweryn Malawski  z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Polskie ogrody czasów unii polsko-saskiej i ich twórcy
  • dr hab. inż. Małgorzata Milecka prof. UP z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Dziedzictwo regionów Polski na szlaku kulturowym Cystersów"
  • prof. dr hab. Aleksander Ronikier - z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i dr Michał Słoniewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale, Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie - "Rola sportu i rekreacji w rozwoju europejskiej współpracy regionalnej"
  • prof. dr hab. Jan Maria Rylke z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Przemiany formy w modernizmie"
  • mgr inż. arch. Luba Smirnowa z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Zakład Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni - "Dziedzictwo polskich bernardynów na Litwie
  • mgr inż. arch. kraj. Sylwia Szefler z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Formy ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego"
  • mgr inż. arch. kraj. Maciej Wasilewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Katedry Architektury Krajobrazu - "Rezerwat przyrody jako forma ochrony i integracji wartości przyrodniczych i kulturowych"
  • mgr inż. Ewelina Widelska z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Wpływ prawosławia na kształtowanie krajobrazu doliny Bugu w kontekście Drohiczyna"

 

Prócz naukowców z Polski wystąpili też przedstawiciele nauki z  innych państw w tym: Stanów Zjednoczonych - Parsons School of Design z Nowego Jorku; Rosji - Moskiewskiego Instytutu Architektury, Belgorod State Technological University, Trietiakowskiej Galerii w Moskwie; Ukrainy - Uniwersytetu Pedagogicznego w Krzywym Rogu, Kharkiv National University of Construction and Architecture, Donbas National Academy of Civil Engineering and Architecture i Białorusi - Białoruski Państwowy Technologiczny  Uniwersytet w Mińsku. 

 

W czasie przerwy pierwszego dnia w parku w Spale odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tożsamość Polaków i Słowaków 23.09.2017 15:52
To są ci którzy chcą nam wcisnąć ten drewniany palacyk na wzór Mościckiego? Że oni zaprojektuja, ich firmy zbudują, a kasa z Tomaszowa? Tak? Też Lublin się w to bawił. Nie mogę skrolowac bo zniknie komentarz, ale Uniwersytet jaki? Przyrodniczo-Humanistyczny? Jak tam było. Szpady z SGGW tam ładują. SGGW to i tak nie jest dobra szkoła, więc jeszcze szpady stamtąd, to musi być kurs czytania i wolałania ja wow!

Reklama

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. To pańskie wyjaśnienie w sprawie tej S12 jest trochę mętne. Wystarczyło napisać ludziom om tym, co decyduje o pewnym odrzuceniu tzw. wariantu północnego i o zdecydowanym dążeniu do jednego z wariantów południowych (tych wariantów południowych było dwa, lub trzy). Przy okazji: pewien poseł robi akcję, aby ludziska zaprotestowali przeciwko wariantom południowym (listy, sms-y), Ciekawe, czy pewien minister też dostał taki anons.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Komendancie Marcinie Dulas: i o to chodzi!!! moje najlepsze gratulacje - chłopcze!!!Źródło komentarza: Marcin Dulas nowym komendantem wojewódzkim PSP w ŁodziAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Mój wredny dodatek: apeluję do tych przeciwników tego powiatowego, debilowatego PiS-u: zróbcie wreszcie, do kur.y nędzy, porządek z tymi ciemniakami!!!Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ja, wszem i wobec zawsze pisałem i mówiłem, że jestem zawziętym pisiorem. Tak, to jest prawda. Ale za taką moja deklaracja jest to, że owszem: PiS - tak, ale nie za wszelką cenę. Tę granicę przyzwoitości przekraczają obecni przedstawiciele PiS-u w naszym powiecie. Więc mówię i pisze tak: dosyć tej pisowskiej kołtunerii w naszym powiecie. To są bezmózgi, bezmyślni, lokalni cwaniacy, którzy mają w du.ie jakiekolwiek ideały. Ich jedynym ideałem jest: "wadza, wadza" i jeszcze raz "wadza". To jest tragedia, nawet na lokalnym poziomie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No i to jest bardzo dobry komunikat tego radnego dla normalnych ludzi. Do tych normalnych ludzie nie zaliczam szefostwa powiatu na czele z powiatowym katechetą i jemu podobnych. Ci, którzy cieszą się z rezygnacji tego radnego, sami - durnie, nie wiedzą, z czego się właściwie ci durnie cieszą. Totalna żenada i totalna bryndza...Źródło komentarza: Jeszcze jedna rezygnacjaAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: To bardzo dobry pomysł, ale chyba jednak będzie pani ZwolakowaŹródło komentarza: Jeszcze jedna rezygnacja
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama