Taki właśnie program będzie realizowany w gminie Ujazd od listopada aż do końca przyszłego roku. Wójt Artur Pawlak chce zapewnić seniorom zamieszkującym w jego gminie pomoc medyczną i opiekuńczą. Przygotowany przez gminę program zyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Inicjatywa Ujazdu zatytułowana została „Długoterminowa opieka domowa - wsparcie dla osób niesamodzielnych 65+”. Realizatorem Gminny Zespół Ochrony Zdrowia. Dzięki uzyskanym środkom z tej formy pomocy skorzysta nieodpłatnie dwudziestu mieszkańców. Wójt Pawlak nie kryje zadowolenia, tym bardziej, że Ujazd był jedyną gminą z naszego województwa, wzięła udział w konkursie
Całkowita wartość projektu to ponad 870 tys. złotych. Dziesięć procent tej kwoty pokryte zostanie ze środków własnych gminy. Władze Ujazdu widzą problem starzejącej się społeczności. Według danych przedstawianych przez gminę aż 14,7% ogółu ludności to osoby w wieku powyżej 65 roku życia. - Kilkudziesięciu seniorów to osoby potrzebujące codziennego i bezpośredniego wsparcia. Ludzie samotni i często bardzo poważnie chorzy - mówi Artur Pawlak.
Gmina na początek zajmie się dwudziestoma seniorami. Pod opiekę GZOZ trafi trzynaście kobiet i siedmiu mężczyzn. Do programu zgłaszać można nie tylko osoby samotne, ale także małżeństwa lub osoby niepełnosprawne pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. O udziale zadecyduje komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzić będzie menadżer projektu, lekarz, pielęgniarka koordynująca, pracownik socjalny i przedstawiciel Urzędu Gminy. Udział jest oczywiście nieodpłatny.
Jak będzie wyglądała opieka? Zaplanowano cztery wizyty po dwie godziny tygodniowo pielęgniarki, cztery wizyty po dwie godziny opiekuna, dwie wizyty miesięcznie dietetyka, dwie wizyty miesięcznie fizjoterapeuty, a także jedną wizytę miesięcznie psychologa. Co ważne, to opieka świadczona będzie nie tylko w dni powszednie, ale również w weekendy.
W przypadkach nagłego pogorszenia zdrowia przewidziana jest również krótkotrwała opieka 24-godzinna w domu pacjenta. Jeśli stan zdrowia podopiecznego będzie wymagał stacjonarnej opieki całodobowej, możliwe jest skierowanie go na miesiąc do placówki opiekuńczej, w której pobyt w tym czasie finansowany będzie ze środków unijnych.
Warunki, jakie musi spełnić osoba aplikująca: wiek 65+, zamieszkanie na terenie gminy Ujazd, niesamodzielność określana według skali Barthel oraz oświadczenie o niekorzystaniu z podobnego wsparcia unijnego. Dodatkowo punktowane będą płeć, dochody poniżej minimum socjalnego, wynik w skali Barthel, uzasadnienie wsparcia sporządzone przez opiekunów faktycznych. Ocena uczestnika projektu według skali Barthel będzie dokonywana przez lekarza i pielęgniarkę w domu pacjenta.
Napisz komentarz
Komentarze