Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 14:05
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Historia Tomaszowa Mazowieckiego – dwie nowe publikacje

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego przygotowało dwa wydawnictwa poświęcone historii naszego miasta: książkę „Ostrowscy – ich czasy i miasto” oraz trzecią część albumu „Dawno temu w Tomaszowie”.

Publikacja „Ostrowscy – ich czasy i miasto” składa się z dwudziestu jeden rozdziałów przybliżających dzieje rodu Ostrowskich, miasta i epoki romantyzmu. Dotyczą one biografii założyciela osady Kuźnice Tomaszowskie – Tomasza hr. Ostrowskiego (z uwzględnieniem jego zaangażowania w polską politykę XVIII i XIX wieku oraz ciekawostek z życia rodzinnego). W książce znaleźć również można historię jego syna, twórcy przemysłowego Tomaszowa – Antoniego hr. Ostrowskiego, jak również Tomaszowa do roku 1830, miłości Antoniego do Józefy z Morskich oraz ostatnich chwil jego życia na emigracji we Francji, a także udziału przedstawicieli rodu Ostrowskich w powstaniu listopadowym.

Reklama

Siedmioodcinkowy cykl prezentuje potomków Tomasza hr. Ostrowskiego, ich powiązania rodzinne i wkład w polską kulturę i życie publiczne. W książce znalazły się też opracowania na temat dziejów pałacu Ostrowskich, Puszczy Pilickiej, upodobań Antoniego hr. Ostrowskiego do parków i ogrodów krajobrazowych, rezerwatów Małecz i Niebieskie Źródła, a także mody oraz podróży w epoce romantyzmu i wreszcie wielokulturowości Tomaszowa i herbu miasta.

Drugie wydawnictwo to album „Dawno temu w Tomaszowie” – trzeci z cyklu zapoczątkowanego w 2018 roku – łączący się ściśle z wystawą „Almanach Tomaszowa Mazowieckiego”, którą można było oglądać w naszym Muzeum od 8 września do 7 listopada 2020 r. Zaprezentowano na niej początki miasta i jego środowisko przyrodnicze, fotografie rodziny hrabiów Ostrowskich, rozwój przemysłu, wielokulturowość miasta, fotografie tomaszowian i widokówki przedstawiające Tomaszów w końcu XIX i pierwszej połowy XX wieku, a także tomaszowskie rzemiosło, szkolnictwo, służby mundurowe, harcerstwo oraz udział tomaszowian w walkach narodowowyzwoleńczych. Na album składa się 200 ilustracji. W odróżnieniu od dwóch poprzednich albumów z cyklu „Dawno temu w Tomaszowie”, oprócz fotografii i widokówek znalazły się także dokumenty związane z początkami miasta, XIX-wieczne ryciny przedstawiające jego założycieli oraz rysunki tomaszowskich zabytków, wykonane ponad 70 lat temu przez uczniów z Koła Młodzieży Krajoznawczej.

Prezentowane wydawnictwa zostały przygotowane przez Muzeum w związku ze 190. rocznicą nadania praw miejskich dla Tomaszowa Mazowieckiego. Osoby zainteresowane mogą nabyć je w placówce (ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 konieczny jest uprzedni kontakt telefoniczny).

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Patyczek 09.01.2021 22:38
Witam można się dowiedzieć jaka cena zestawu książek Pozdrawiam

Reklama
Muzeum 12.01.2021 13:19
"Ostrowscy - ich czasy i miasto" - 30 zł, "Dawno temu w Tomaszowie" - 23 zł.

Konrad 09.01.2021 11:18
Czy będą te książki do nabycia w Księgarni na Placu Kościuszki? nie każdy ma czas aby umawiać się na wizytę w Muzeum.

Muzeum 09.01.2021 12:06
Biuro Muzeum jest czynne w godzinach 8-16, natomiast po książkę zapraszamy do 15.30.

Ula 08.01.2021 22:17
Może o byłej dyrektorce coś ??

Krasnal 09.01.2021 11:51
Byłej? Pani Skorupa juz nie jest dyrektorką??

J.P. 09.01.2021 16:03
ZOSTAJE MIMO PROCESÓW Dorota Bill-Skorupa nadal jest dyrektorką muzeum Tomaszowskie muzeum przegrywa sprawy sądowe z pracownikami. Konto bankowe placówki zajmuje komornik. Do Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie wpływa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dorotę Bill-Skorupę, dyrektorkę muzeum, która nie wykonuje prawomocnych wyroków sądowych. Z końcem grudnia wygasa jej kontrakt. Prezydent Marcin Witko nie ogłosił konkursu na stanowisko dyrektora, a obecna pani dyrektor będzie pełniła swoje obowiązki dalej. /żródło; Tit z 16 grudnia 2020/

MUZEALNIK 09.01.2021 13:28
A co się stało ? Już nie jest? Muzeum bez dyrektor ? BYLEJAKOŚĆ!!!

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Głupawa dziewucho: to są takie same darmozjady, jak twoi ulubieńcy, czyli: ryży donek (zwykły volksdojcz, wnuczek dziadka z wehrmachtu), nędzny doktorzyna kosiniak - kamysz, przygłupiasty społecznie i obywatelsko hołownia (z pochodzenia białorus), czarzasty, czyli lewacki, przegrany życiowo i politycznie śmieć.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TeżTreść komentarza: dostałem list i się lekko zdziwiłem.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EchTreść komentarza: Zdrowy rozsądek lobbujeŹródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Karakorum Highway to ikoniczna droga – najwyższa autostrada świata, wijąca się przez Himalaje i Karakorum od Pakistanu do Chin, osiągając 4700 m na przełęczy Khunjerab. Oferuje widoki jak z marzeń: Rakaposhi w śniegu, lodowce i doliny przecięte rzekami. Powstała w latach 70. w heroicznym wysiłku – budowniczowie zmagali się z lawinami i osuwiskami, płacąc życiem za każdy odcinek. Dziś to wyzwanie dla podróżnych: wąskie pasma, strome krawędzie i mosty nad przepaści miejsca na świecie robią wrażenie, ale natura tu dyktuje warunki – burze, skały i śnieg potrafią zatrzymać ruch w mgnieniu oka. To symbol ludzkiej woli w starciu z górami, które nigdy nie dają za wygraną. Jazda nią to podróż przez historię, piękno i ryzyko – dla tych, co mają odwagę i przygotowanie, to przeżycie bez ceny. https://www.nowin.pl/2025/03/31/karakorum-highway-najwyzsza-autostrada-swiata-przez-himalaje/Źródło komentarza: Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum HighwayAutor komentarza: teresaTreść komentarza: A może strzelić sobie w łeb od razu?Źródło komentarza: Generał Maciej Klisz nie ma złudzeń - obowiązkowa służba jest nieuniknionaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Posiłki były wyborne i obfite, widać to po zadowolonych buziach drogich gości!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwa
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama