Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 12:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Ostatnie pożegnanie p. Karola Bińka

12 stycznia na cmentarzu przy ul. Smutnej pochowany został Karol Biniek, emerytowany nauczyciel wf i zasłużony trener lekkiej atletyki, przeżył 78 lat. W latach 1975–94 w klasach sportowych o profilu lekkoatletycznym szkolił w Spale młodzież tomaszowskiego I LO, która uczestnicząc w zawodach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich odnosiła wielokrotnie sukcesy.

Karol Biniek w swojej długoletniej pracy trenował głównie dziewczęta. Wśród najlepszych jego wychowanków należy wymienić Barbarę Melon–Grzywocz, brązową medalistkę w sztafecie 4 x 400 m na Uniwersjadzie w 1991 roku w Sheffield, uczestniczkę sztafety 4 x 400 m w Pucharze Europy: 5m., 1989, 7 m., 1991, 1993, wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski na 400 m, 400 m przez płotki oraz w sztafecie 4x400 m (2 zł, 3 srebrne, 8 brązowych). Jolantę Wieprzkowicz, 3-krotną brązową medalistkę MP w biegu na 800 m na stadionie i w hali oraz Annę Mnich (1500, 3000, 800), Iwonę Wątróbską, Mirosławę Ząbecką (obie 100, 200) i Marię Mokrogulską (800).

Reklama

Największe sukcesy w ostatnich latach istnienia klas lekkoatletycznych do 1994 roku wywalczyli: Iwona Ziętara, brązowy medal w biegu na 60 m w Halowych MP juniorek w Spale, 1992 r. Andrzej Starnawski wicemistrz Polski w trójskoku i Rafał Nowosielski brązowy medalista w biegu na 400m w Halowych MP Juniorów (1993 r., Spała). Ponadto Andrzej Starnawski z dobył brązowe medale w 1992 roku w MP SZS w Poznaniu i w OSM w Zabrzu.

Trzeba też dodać, że uczniowie I LO w ciągu 20 lat bardzo często zwyciężali lub zajmowali miejsca w ścisłej czołówce w Mistrzostwach Województwa Piotrkowskiego SPP w Lekkiej Atletyce w konkurencjach indywidualnych i w klasyfikacji zespołowej dziewcząt i chłopców oraz w sztafetowych biegach przełajowych. Największym sukcesem sztafety I LO był brązowy medal w finale centralnym Sztafetowych Biegów Przełajowych w 1982 roku. Karol Biniek w połowie lat 70-tych był też jednym z pierwszych trenerów Wandy Panfil, przez rok była uczennicą I LO,a później przez ponad 10 lat trenowała w RKS Lechia (trener Karol Włodarczyk), dwukrotna olimpijka (1988, Seul, 1992, Barcelona), która zdobyła mistrzostwo świata w maratonie (1991, Tokio).

Karol Biniek za osiągnięcia sportowe w pracy z młodzieżą otrzymał wiele wyróżnień. Między innymi Złoty Krzyż Zasługi (1989 r.), Srebrną Odznakę Honorową PZLA, Honorową Odznakę Za Zasługi w Sporcie Szkolnym (1982 r.), Medal im. Edmunda Wojewódzkiego wraz z honorowym tytułem „Wybitny Nauczyciel Wychowania Fizycznego przyznany przez ZW SZS w Piotrkowie Tryb. (1993 r.),Odznakę 50 lat SZS Za Zasługi w Rozwoju Sportu Szkolnego, Medal 50-lecia SZS (2003 r.), Medal Za Zasługi w Rozwoju Sportu Piotrkowskiego (1986 r.), Medal 20-lecia WFS w Piotrkowie Tryb. Za Osiągnięcia w Rozwoju Sportu (1996).

Podczas mszy w kaplicy cmentarnej dyrektor I LO Ewa Męcina w obecności pocztu sztandarowego nauczycieli wf tej szkoły, przedstawiła biografię Karola Bińka. Natomiast mowę pożegnalną przy grobie wygłosił jego kolega Antoni Smolarek, kierownik Internatu I LO dla lekkoatletów w Spale do 1994 r., trener, nauczyciel wf do 2006 r. W pogrzebie uczestniczyli też inni koledzy Karola Bińka, trenerzy Arkadiusz Lechowicz, Marek Łamajkowski, Karol Włodarczyk i spora grupa absolwentów I LO z lat 80 i 90-tych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

UCZENNICA 13.01.2021 15:48
Bardzo miły , uczciwy człowiek . ŻEGNAJ MÓJ NAUCZYCIELU.

Reklama

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Głupawa dziewucho: to są takie same darmozjady, jak twoi ulubieńcy, czyli: ryży donek (zwykły volksdojcz, wnuczek dziadka z wehrmachtu), nędzny doktorzyna kosiniak - kamysz, przygłupiasty społecznie i obywatelsko hołownia (z pochodzenia białorus), czarzasty, czyli lewacki, przegrany życiowo i politycznie śmieć.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TeżTreść komentarza: dostałem list i się lekko zdziwiłem.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EchTreść komentarza: Zdrowy rozsądek lobbujeŹródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Karakorum Highway to ikoniczna droga – najwyższa autostrada świata, wijąca się przez Himalaje i Karakorum od Pakistanu do Chin, osiągając 4700 m na przełęczy Khunjerab. Oferuje widoki jak z marzeń: Rakaposhi w śniegu, lodowce i doliny przecięte rzekami. Powstała w latach 70. w heroicznym wysiłku – budowniczowie zmagali się z lawinami i osuwiskami, płacąc życiem za każdy odcinek. Dziś to wyzwanie dla podróżnych: wąskie pasma, strome krawędzie i mosty nad przepaści miejsca na świecie robią wrażenie, ale natura tu dyktuje warunki – burze, skały i śnieg potrafią zatrzymać ruch w mgnieniu oka. To symbol ludzkiej woli w starciu z górami, które nigdy nie dają za wygraną. Jazda nią to podróż przez historię, piękno i ryzyko – dla tych, co mają odwagę i przygotowanie, to przeżycie bez ceny. https://www.nowin.pl/2025/03/31/karakorum-highway-najwyzsza-autostrada-swiata-przez-himalaje/Źródło komentarza: Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum HighwayAutor komentarza: teresaTreść komentarza: A może strzelić sobie w łeb od razu?Źródło komentarza: Generał Maciej Klisz nie ma złudzeń - obowiązkowa służba jest nieuniknionaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Posiłki były wyborne i obfite, widać to po zadowolonych buziach drogich gości!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwa
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama