- Przywrócenie Ujazdowi praw miejskich to korzyści dla całej gminy. To dostęp do nowych środków na infrastrukturę, edukację, sport. To dodatkowa promocja, prestiż i zainteresowanie inwestorów. - czytamy na profilu internetowym gminy wypowiedź Artura Pawlaka. - Przez ostatnie kilka lat razem zmieniliśmy naszą gminę. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, świetnie wykorzystywaliśmy dodatkowe fundusze rządowe i dotacje z Unii Europejskiej. Jesteśmy dziś jedną z najszybciej rozwijających się i najbogatszych gmin nie tylko w naszym województwie. Dzięki Państwa pomocy, zrobiliśmy więcej, niż planowaliśmy. Teraz czas na kolejny etap w historii rozwoju naszej gminy. Podałem decyzję o rozpoczęciu starań o przywrócenie Ujazdowi praw miejskich. To długa i skomplikowana procedura, ale uważam, że zawsze trzeba stawiać sobie ambitne cele.
Wójt chciałby, aby po ponad 150 latach Ujazd znów stał się miastem. Nie tylko ze względu na swoją bogatą i ciekawą historię, ale przede wszystkim ze względu na nowe szanse jakie niesie ze sobą ta zmiana. Status miasta to dodatkowe pieniądze z funduszy zewnętrznych na rozwój infrastruktury, na remont kamienic i ulic. To dostęp do nowych środków na edukację, kulturę i sport. Ujazd ma być, poza Tomaszowem, jedynym miastem w powiecie, a to oznacza większy prestiż, wzrost znaczenia, łatwiejsze pozyskiwanie nowych inwestorów.
Procedura nadania praw miejskich nic nie kosztuje, a opłaca się ma wszystkim mieszkańcom gminy. Jest także bezpieczna dla rolników, którzy oczywiście zachowają wszystkie swoje prawa, przywileje i oraz dotacje.
Władze gminy podkreślają, że nadanie praw miejskich nie oznacza podwyższenia stawek podatków, ani też pojawienia się nowych opłat.. Nie będzie też trzeba wymieniać dowodów osobistych ani innych dokumentów. Nauczyciele zachowają swoje dodatki.
- Nadanie Ujazdowi statusu miasta, będzie także aktem sprawiedliwości dziejowej. Pozbawienie praw miejskich było bowiem karą wymierzoną w 1869 r. przez cara Rosji za Powstanie Styczniowe. Na nadzwyczajnej sesji , poprosiłem radę gminy o zgodę na uruchomienie odpowiednich procedur. Wkrótce rozpoczniemy szerokie konsultacje z mieszkańcami. Chcę poznać Państwa opinie, wszystko Państwu wytłumaczyć i uzyskać Państwa poparcie dla tego projektu. Następnie skompletujemy dokumenty i złożymy wnioski. Wszystko potrwa około półtora roku.
- mówi Artur Pawlak, być może przyszły burmistrz Ujazdu
Ujazd wzmiankowany został po raz pierwszy w 1283 r. jako włość rycerska Racibora, podłowczego łęczyckiego. W 1428 r. król Władysław Jagiełło nadał wsi, należącej do Piotra Tłuka ze Strykowa, miecznika łęczyckiego, prawa miejskie; w ten sposób Ujazd zaliczony został do rzędu miast prywatnych.
W 1476 r. słynny polski dowódca z okresu wojny trzynastoletniej Piotr Dunin zakupił miasto wraz z zamkiem oraz przynależnymi wsiami od Stanisława Warszyckiego za 8 tysięcy florenów węgierskich i część wsi Święte w powiecie brzesko-kujawskim. Piotr Dunin wkrótce rozbudował istniejący wcześniej zamek.
Mimo wzniesienia tu rezydencji właścicieli, poszerzenia miejscowości o „nowe miasto” i kilkakrotnego potwierdzenia przywilejów miejskich, Ujazd nigdy nie rozwinął się w większy ośrodek. Na jego losach negatywnie odbił się od lat 20 XIX w. dynamiczny rozwój pobliskiego Tomaszowa, założonego przez rodzinę Ostrowskich – właścicieli Ujazdu od XVIII w.
W 1870 r. liczące niespełna 1200 mieszkańców miasteczko zaliczone zostało wraz z kilkuset innymi lokacjami Królestwa Kongresowego do rzędu wsi przez administrację carską.
Sytuacji tej nie zmieniło przejściowe ożywienie gospodarcze miejscowości, spowodowane wybudowaniem przez Ujazd linii kolejowej między Koluszkami a Tomaszowem w 1885 r. Okupacja niemiecka 1939–1945 przyniosła wymordowanie społeczności żydowskiej, tradycyjnie stanowiącej istotną część ludności Ujazdu (64% w 1870 r.).
Napisz komentarz
Komentarze