Inspirujące przykłady portfolio projektów graficznych, których musisz przestrzegać
Silne portfolio projektowe ma kluczowe znaczenie dla twórców, ponieważ może oznaczać różnicę między znalezieniem pracy, a jej brakiem. Przy tak wielu niesamowitych projektantach może być trudno wyróżnić swoją pracę, ale przy odrobinie przemyśleń, uwagi i inspiracji na pewno stworzysz wspaniałe portfolio. Aby podsycić Twój geniusz, opracowaliśmy listę naszych ulubionych portfolio projektów online.
Dobre portfolio, czyli jakie?
Wybraliśmy kilka portfolio zarówno od niezależnych projektantów, jak i studiów. Każde z tych portfolio jest inne na swój wspaniały sposób, od genialnych animacji, przez boską estetykę, po angażujące wrażenia użytkowników. Ta żywa i innowacyjna kolekcja udowadnia, jak daleko może zajść pomysłowość i kreatywność, a także wpływ, jaki silne portfolio projektowe może mieć na potencjalnych klientów. Jeśli nie masz ochoty tworzyć swojego portfolio od podstaw, sprawdź naszą listę najlepszych szablonów portfolio. Jeśli natomiast chodzi o główne zasady, którymi powinieneś kierować się przy tworzeniu portfolio, są to:
-
Wybieraj adekwatne prace. Chociaż może pojawić się pokusa pokazania swojej wszechstronności, powinieneś podkreślić elementy, które pasują do pracy, o którą się ubiegasz. Witryna Web Design View sugeruje posiadanie różnych folderów dla każdej z Twoich specjalizacji. Przykładowo możesz oddzielić elementy i zindeksować je.
-
Umieść najlepszą pracę na froncie. Ta rada idzie w parze z inną kwestią: uważaj całość za pracę w toku. W miarę zdobywania doświadczenia stale zastępuj wcześniejszą pracę lepszymi elementami. Wielu artystów zaczyna i kończy swoje portfolio najlepszą pracą. Natomiast inne prace umieszczają w kolejności, która ma sens w kontekście tego, o jaką konkretnie pracę się ubiegają.
-
Staraj się, aby portfolio było oryginalne. Pomyśl o efektownych schematach kolorów i elementach stylu, które wyróżnią Twoje portfolio. Zastanów się również nad stworzeniem swojego logo, którym będziesz sygnował prace. Cokolwiek robisz, dąż do łatwości i prostoty przeglądania swojej pracy przy jednoczesnym zachowaniu poczucia oryginalności.
Portfolio, które prezentujesz, to najlepsza aplikacja o pracę. Możesz budować swój folder w miarę zdobywania doświadczenia, zaczynając od gorzej płatnych prac i wspinając się w kierunku lepszych zadań. Jeśli poświęcisz czas, aby samo portfolio stało się jedną z twoich najlepszych prac, prawdopodobnie bardzo szybko na tym skorzystasz!
Oczywiście tworzenie portfolio projektów graficznych wcale nie musi ograniczać się do wzorowania na stronach ekspertów ściśle powiązanych z tą dziedziną. Poszukiwanie inspiracji jest procesem ciągłym, dlatego interesujących pomysłów można zaczerpnąć z innych światów, takich jak sport, gry komputerowe, kasyna czy automaty online. Zwłaszcza w przypadku tych dwóch ostatnich elementów można napotkać wiele inspiracji pod kątem doboru kolorystyki oraz stosowania efektów wizualnych. Przeglądając sloty, wielu znajdzie pewnie też inspirację w zakresie tworzenia animacji. Na podanej stronie znajdziecie wiele zróżnicowanych slotów, zarówno bardziej nowoczesnych, jak i klasycznych, które warto sprawdzić. Skoro już sobie to wyjaśniliśmy, przejdźmy teraz do poszczególnych przykładów portfolio, którymi szczególnie warto się inspirować.
Malika Favre i Lusion
Ilustratorka Malika Favre wykorzystuje pełnoekranowy gobelin z miniaturami (niektóre z nich są animowane), aby zachęcić odwiedzających do bardziej szczegółowego obejrzenia jej prac. Po kliknięciu miniatury pokazują pełnoekranową prezentację wyświetlanej pracy. Całość jest wyświetlana na uzupełniających kolorowych tłach, które doskonale prezentują jej pracę. W efekcie tworzy odważną, kolorową prezentację, która przykuwa uwagę widza.
https://www.canva.com/design/DAEuAMvU_Lg/XU4ZOM_4TZ4mozHFt7QWIw/edit#
Aby zapewnić całkowicie wciągające wrażenia, portfolio projektów Lusion dostarcza wspaniałej inspiracji. Witryna jest pełna uroczych akcentów projektowych, w tym świecącej kropki, która podąża za kursorem. Strona „Informacje” nakłada się na biegnącą postać, która reaguje na zdarzenia myszy, co jest przyjemne i jednocześnie zabawne w odbiorze. Czasami może to być trochę dezorientujące, ale wydaje się przemyślanym podejściem do zaprezentowania pracy, zwłaszcza w przypadku tego kreatywnego studia skoncentrowanego na technologii.
Made Thought i Marleigh Culver
Współczesna potęga projektowa Made Thought pokazuje, jak rozwija się projektowanie portfolio i przewodzi tam, gdzie inni naśladują. Studio początkowo zdecydowało się na stronę główną wyświetlającą wideo, które w bardzo szybkim tempie przechodziło przez próbki pracy, ale zastąpiło to rozwiązanie czymś znacznie spokojniejszym, mniej szalonym i przyjemniejszym w odkrywaniu. Nowsza strona główna używa suwak wideo nad zakładką, oferując przebłyski niektórych najnowszych prac. Przewijając w dół, znajdziesz piękne fotosy pracy, z hasłem podsumowującym każdy projekt, prawie tak, jakby były wiadomościami.
Z kolei witryna projektanta i artystki Marleigh Culver to kolejna prostsza sprawa, ale taka, która pokazuje, jak starannie dobrany kolor i typ w połączeniu z prostym układem i nawigacją są kluczem do udanego portfolio projektów online. Praca Marleigh jest bardzo efektownie prezentowana dzięki dużym, szybko ładującym się obrazom, które sprawiają, że poruszanie się po portfolio i przyswajanie jej pracy jest dziecinnie proste. Marleigh Culver podąża za jedną z najważniejszych zasad w projektowaniu portfolio, czyli zachowaniu prostoty przy jednoczesnym wyróżnieniu się w oryginalny sposób.
RoAndCo i Robin Mastromarino
Założona przez dyrektor kreatywną Roanne Adams firma RoAndCo z siedzibą w Nowym Jorku oferuje pięknie wykonane rozwiązania projektowe, brandingowe i kreatywne rozwiązania ukierunkowane na klientów głównie z branży modowej, kosmetycznej, technologicznej i lifestylowej. Przeglądanie portfolio RoAndCo to doświadczenie samo w sobie, zgodne z etosem pracy studia. Projekty prezentowane są w sposób niemal magazynowy, dzięki czemu widz może przeglądać obrazy na podzielonym ekranie, animowane prezentacje internetowe i pełnoekranowe wideo. Jest to starannie przemyślane portfolio projektowe, które przyjemnie się ogląda, niezależnie od tego, czy przeglądasz je na komputerze, czy na urządzeniu mobilnym. W skrócie RoAndCo stawia na:
-
kreatywne rozwiązania;
-
efektowne animacje;
-
styl wyświetlania portfolio podobny do przeglądania magazynu;
-
adekwatne do tematu oraz odpowiednio dopasowane wideo.
Brak jakichkolwiek informacji o projektach jest jednak elementem niepotrzebnym, którego nie polecamy stosować wśród większości projektantów, ale poza tym RoAndCo stworzyło dobrze dopracowane portfolio, które robi niezapomniane wrażenie na użytkowniku. Z tego też względu warto się na nim wzorować, ale alternatywnie dobrym pomysłem może też okazać się inspiracja portfolio Robin Mastromarino, o którym więcej informacji znajdziecie poniżej.
Projektant interfejsu z Paryża, Robin Mastromarino, wykorzystuje kilka zgrabnych elementów animacji interfejsu użytkownika, aby zachować świeżość na swojej stronie z portfolio projektowym. Wciągający efekt sprawia, że jego projekty wyglądają tak, jakby były na kole, podskakując na widoku. Obrazy w każdym przypadku reagują na przewijanie, nieznacznie się wypaczając. To efekt, którego nie polecalibyśmy w przypadku każdej kreacji, dla specjalisty od projektowania interfejsu użytkownika jest to jednak słuszny wybór. Takie portfolio warto traktować głównie jako inspirację i decydować się na naśladowanie podobnych elementów w momencie, gdy jesteśmy nieco bardziej zaawansowanymi twórcami. Początkujący mogą mieć problem z uzyskaniem podobnych efektów.
Active Theory i Velvet Spectrum
Wejście na stronę portfolio Active Theory jest jak odwiedzenie zupełnie nowego świata. Wykorzystuje nastrojową, niemal cyberpunkową estetykę przez cały czas i to ze świetnym efektem. Od klimatycznej animacji na stronie głównej z efektami glitchu aktywowanymi myszą, po unikatową stronę „O nas”, wszystko łączy się w spójną całość. Studio utrzymuje w dodatku porządek na swoich stronach projektów. Każdy przykład zawiera animację pełnoekranową pokrytą krótką notką i odpowiednie linki do dalszych informacji, w tym szczegółowe studia przypadków.
Jeśli natomiast chodzi o Velvet Spectrum, jest to internetowy pseudonim artysty wizualnego i projektanta Luke'a Choice. Na swojej stronie internetowej utrzymuje prostotę dzięki montażowi niezwykle kolorowych miniatur, które prowadzą do wizualnie przykuwających uwagę przykładów jego pracy w dużych rozmiarach, aby uzyskać maksymalny efekt. Czarne tło utrzymuje porządek i wyróżnia pracę. Tworzy to proste, ale bardzo skuteczne portfolio projektowe.
https://www.canva.com/design/DAEuAMvU_Lg/XU4ZOM_4TZ4mozHFt7QWIw/edit#
Locomotive i Studio Thomas
Portfolio projektów Locomotive, studia z siedzibą w Quebecu w Kanadzie, jest imponujące. Studio specjalizuje się w tworzeniu wyjątkowych cyfrowych doświadczeń, więc zadbało o to, aby wyróżniało się własnym portfolio. Zabawne animacje ożywiają całą witrynę — nie tylko na stronie głównej. Wygląda to tak, jakby zastanowiono się nad każdym szczegółem, od dziwacznego traktowania menu po nieoczekiwane animacje na stronie Informacje. Małe niespodzianki podtrzymują zainteresowanie widza podczas przeglądania witryny, dzięki czemu jest to doskonały przykład tego, jak można skutecznie wykorzystać animowane dodatki, nie rozpraszając i nie przesadzając z efekciarstwem.
https://www.canva.com/design/DAEuAMvU_Lg/XU4ZOM_4TZ4mozHFt7QWIw/edit#
Nazwane na cześć dwóch dyrektorów kreatywnych, Thomasa Austina i Thomasa Coombesa, Studio Thomas to studio we wschodnim Londynie, które zajmuje się komunikacją wizualną zarówno w świecie fizycznym, jak i cyfrowym. Jej portfolio jest doskonałym przykładem brutalistycznego projektowania stron internetowych z dużą ilością swish akcentów. Projekty są ładnie, ale odważnie prezentowane z czytelnymi wizualizacjami i modelami szkieletowymi. Witryna doskonale odzwierciedla odkrywcze i eksperymentalne podejście studia i potwierdza twierdzenie studia o oferowaniu „projektu dla odważnych marek”.
Buzzworthy Studio i Xavier Cussó
Opisując się jako „badassowe studio cyfrowe na Brooklynie”, Buzzworthy Studio musiało wymyślić towar, który osiągnie podobny efekt, a ich strona z portfolio zdecydowanie podołała zadaniu. Zawiera olśniewające techniki internetowe od samego początku. Odważna typografia i animacja łączą się, aby przyciągnąć Twoją uwagę, a dobre wyczucie estetyki gwarantuje, że widzowie pozostaną w pobliżu, aby zapoznać się ze wszystkimi projektami Buzzworthy. To piekielna wizytówka.
Z kolei oszałamiająca witryna portfolio dla projektanta z Barcelony Xaviera Cussó została zbudowana przez Burundanga Studio. Pokazuje pracę Cussó odważnymi kolorami, typografią w stylu „prosto w twarz” i praktycznie każdą animacją i sztuczką przewijania paralaksy w książce. Ale to nie sprawia, że czujesz się przeciążony. Animacja wywiera wpływ i utrzymuje uwagę widza przez cały czas, a to jest w tym przypadku najważniejsze.
Hiffy Ulrich i Studio Feixen
Portfolio Hiffy Ulrich to proste, ale zabawne wzornictwo pełne kolorów i energii. Ulrich jest ilustratorem i projektantem, który pracował z wieloma mediami, od druku po animację poklatkową. Jej portfolio jest nie tylko wyjątkowe i żywe, ale Ulrich zdołała włączyć ruchome gify do swojej witryny, dzięki czemu jest atrakcyjna i łatwa w nawigacji. Jeśli chcesz, aby twoje portfolio robiło podobne wrażenie zadbaj o:
-
dobre dopasowanie nietypowych kolorów;
-
unikatowe zastosowanie gifów;
-
płynnie działające animacje;
-
prostotę w obsłudze;
-
ekstrawaganckie wzornictwo.
Szczególnie w związku z tym portfolio uwielbiamy sprytne wykorzystanie białej przestrzeni, która zwraca twoją uwagę bezpośrednio na pracę umieszczoną na środku strony. Geometryczne kształty przedstawione w całej witrynie uzupełniają odważną paletę kolorów opartą na kolorach podstawowych, tworząc przyjazną estetykę. Osiągnięcie takiego efektu nie jest proste, ale jeśli jako początkujący masz do czegoś dążyć, to jednym z twoich celów powinno być stworzenie czegoś na wzór portfolio Hiffy Ulrich.
Przechodząc dalej, studio Feixen to studio projektowe z siedzibą w Szwajcarii. Celowo powstrzymuje się od powszechnego poszukiwania „mniej znaczy więcej” w swoim portfolio projektowym i ta decyzja bardzo dobrze się broni. Zazwyczaj zaleca się oszczędność przy tworzeniu portfolio, ale uwielbiamy eksplozję kolorów i zakres projektów prezentowanych na tej stronie. Wszystko jest utrzymywane w porządku, ponieważ projekty są podzielone na Przestrzeń, Powierzchnię i Czas. Podoba nam się również sekcja „rozmowa”, w której możesz zadać Studio Feixen pytanie. Jest to zabawne, interaktywne i sprawia, że chcemy dowiedzieć się więcej o studiu.
Yul Moreau i Tim Smith
Urodzony w Seulu, z siedzibą w Paryżu i „wychowany w latach 80.”, Yul Moreau ma witrynę z portfolio, która od samego początku przyciąga uwagę swoim wspaniałym, jaskrawym montażem retro wideo w tle. Ten jednostronicowy robot świetnie prezentuje pracę dyrektora artystycznego, łącząc wideo, obrazy, sprytne efekty przewijania i szczegółowe objaśnienia tekstowe, aby dać pełny przegląd jego pracy. Całość jest spójna, efektowna oraz przyciąga uwagę widza.
Oferując „zabawną grafikę napędzaną mózgiem”, witryna Tima Smitha z portfolio wykorzystuje CSS3, aby dorzucić kilka sprytnych sztuczek HTML5 w swoim praktycznie nieskazitelnie czystym wyglądzie. Każdy kawałek ma wycięte tytuły, które znikają po najechaniu na nie myszą. Pasek boczny jest również bardzo fajny, przełączając się z wyświetlania linków społecznościowych na stronie głównej, a następnie przycisków nawigacyjnych na stronach portfolio. Zapewnia to zgrabną, szykowną i wysoce profesjonalnie wyglądającą prezentację.
Nasi faworyci
Jako że w powyższym wpisie zamieściliśmy naprawdę sporo przeróżnych portfolio, na których można się wzorować, w poniższej tabeli przedstawiamy porównanie naszych faworytów. Dzięki temu zestawieniu zaczerpnięcie informacji na temat tego, czym najlepiej kierować się przy tworzeniu projektów graficznych. Do tego być może znajdziecie również to, co najbardziej przemawia do waszego stylu.
Portfolio |
Yul Moreau |
Buzzworthy Studio |
Lusion |
Made Thought |
RoAndCo |
Układ |
oryginalny montaż retro wideo |
nowoczesny, zapełniony wieloma elementami |
prosty, ale przyciągający uwagę |
prosty i czytelny układ |
układ przypominający magazyn |
Kolorystyka |
jaskrawa |
standardowa, nie rzucająca się w oczy |
sporo odcieni czarnego koloru |
żywa, jaskrawa, pełna urozmaiceń |
standardowa w połączeniu z czarnym przewodnim motywem |
Animacje |
płynne, ułatwiające przeglądanie |
odważne, zaskakujące widza |
efektowna świecąca kropka podążająca za kursorem i wiele innych immersyjnych animacji |
płynne i przyjemne w odbiorze |
animacje sprawiają wrażenie korzystania z magazynu |
Jeśli więc jesteście osobami, które przede wszystkim lubią postawić na prostotę, powinniście spróbować zainspirować się między innymi portfolio od Made Thought i Lusion. Poszukując balansu między prostotą i ekstrawagancją, najlepiej będzie skierować swój wzrok w stronę Yul Moreau i RoAndCo, które stanowią jedne z najlepszych przykładów portfolio o takiej charakterystyce. Spośród portfolio zamieszczonych w powyższej tabeli, najbardziej ekstrawagancko prezentuje się natomiast portfolio Buzzworthy Studio i to właśnie na nim warto się wzorować, stawiając na odważne oraz nacechowane przepychem portfolio.
Napisz komentarz
Komentarze