Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 12:08
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Polacy nie palą się do zgłaszania źródeł ciepła w swoich domach. Jak zwykle na ostatnią chwilę?

Od przeszło czterech miesięcy na właścicielach i zarządcach budynków spoczywa obowiązek zgłoszenia źródła ich ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Portal GetHome.pl sprawdził jak przebiega ta akcja.

–  Wprawdzie jest jeszcze sporo czasu na dopełnienie tego obowiązku. Jednak może niepokoić bardzo wolne tempo rejestracji źródeł ogrzewania. Tym bardziej, że można to zrobić także drogą elektroniczną – mówi ekspert GetHome.pl Marek Wielgo.

Reklama

Z uzyskanych przez ten portal danych z Geoportal.gov.pl wynika, że samych budynków mieszkalnych jest w naszym kraju ponad 6,2 mln. Tymczasem – jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) – do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków trafiło do tej pory zaledwie ok. 440 tys. z nich.

 

– To zaledwie 7% wszystkich budynków mieszkalnych – zauważa Marek Wielgo.

Przyznaje, że złożonych deklaracji mogło być więcej, ale nie zostały one jeszcze wpisane do CEEB. W GUNB wyjaśniają, że w przypadku deklaracji w wersji papierowej urzędnicy gminni mają na to aż sześć miesięcy. Znacznie krótszy termin obowiązuje zaś tych, którzy po 1 lipca zaczęli ogrzewać nowo wybudowane domy albo zmienili sposób ogrzewania. Wówczas muszą być one zgłoszone do CEEB w ciągu 14 dni, a na wprowadzenie danych urzędnicy mają 30 dni.

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest dobrym pomysłem. Dzięki niej rząd i samorządy będą wiedziały, jaki jest stan techniczny budynków oraz czym są one ogrzewane. Łatwiej więc będzie przygotować odpowiednie programy wsparcia termomodernizacji – uważa ekspert GetHome.pl.

I dodaje, że w zarejestrowanych do tej pory w CEEB budynkach przeważają kotły, piece i kuchnie na paliwa stałe, czyli m.in. węgiel. Stanowią one przeszło połowę wszystkich źródeł ciepła!

Co gorsza, ponad trzy czwarte kotłów na paliwa stałe to kotły poniżej 5 klasy, które nie spełniają współczesnych norm emisji dwutlenku węgla (od trzech lat nie może ich być w sprzedaży).

Marek Wielgo przypomina, że ten, kto do połowy przyszłego roku nie poinformuje, czym ogrzewa swój dom lub mieszkania, zapłaci grzywnę w wysokości nawet 500 zł. Ekspert GetHome.pl przyznaje, że sankcje za niedopełnienie obowiązku rejestracji źródeł ogrzewania wydają się być konieczne. W przeciwnym razie najprawdopodobniej nie wszyscy właściciele domów na sprzedaż ogrzewanych tzw. kopciuchami, zechcieliby to ujawnić.

Niestety, palenie śmieci, w tym różnego rodzaju tworzyw sztucznych, jest w naszym kraju popularnym sposobem „domowej utylizacji” – komentuje Marek Wielgo.

I przytacza dane Europejskiej Agencji Środowiska, która dowodzi, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju umiera rocznie przedwcześnie ok. 46 tys

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gość 23.11.2021 17:47
A .... ich to obchodzi. Pesudo ekologiczne bardzo drogie i nieopłacalne to kqzdy ma na co go stać

Reklama

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Głupawa dziewucho: to są takie same darmozjady, jak twoi ulubieńcy, czyli: ryży donek (zwykły volksdojcz, wnuczek dziadka z wehrmachtu), nędzny doktorzyna kosiniak - kamysz, przygłupiasty społecznie i obywatelsko hołownia (z pochodzenia białorus), czarzasty, czyli lewacki, przegrany życiowo i politycznie śmieć.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TeżTreść komentarza: dostałem list i się lekko zdziwiłem.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EchTreść komentarza: Zdrowy rozsądek lobbujeŹródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Karakorum Highway to ikoniczna droga – najwyższa autostrada świata, wijąca się przez Himalaje i Karakorum od Pakistanu do Chin, osiągając 4700 m na przełęczy Khunjerab. Oferuje widoki jak z marzeń: Rakaposhi w śniegu, lodowce i doliny przecięte rzekami. Powstała w latach 70. w heroicznym wysiłku – budowniczowie zmagali się z lawinami i osuwiskami, płacąc życiem za każdy odcinek. Dziś to wyzwanie dla podróżnych: wąskie pasma, strome krawędzie i mosty nad przepaści miejsca na świecie robią wrażenie, ale natura tu dyktuje warunki – burze, skały i śnieg potrafią zatrzymać ruch w mgnieniu oka. To symbol ludzkiej woli w starciu z górami, które nigdy nie dają za wygraną. Jazda nią to podróż przez historię, piękno i ryzyko – dla tych, co mają odwagę i przygotowanie, to przeżycie bez ceny. https://www.nowin.pl/2025/03/31/karakorum-highway-najwyzsza-autostrada-swiata-przez-himalaje/Źródło komentarza: Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum HighwayAutor komentarza: teresaTreść komentarza: A może strzelić sobie w łeb od razu?Źródło komentarza: Generał Maciej Klisz nie ma złudzeń - obowiązkowa służba jest nieuniknionaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Posiłki były wyborne i obfite, widać to po zadowolonych buziach drogich gości!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwa
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama