Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 14:54
Reklama
Reklama

/FOTO - VIDEO/ Trebunie Tutki w Inowłodzu

"Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny."

29 lipca do Inowłodza zawitał po raz kolejny Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Trzeba przyznać, że wydarzenie to i koncerty odbywające się w ramach festiwalu mają rzeszę miłośników. Są fani, którzy wędrują razem z festiwalem i odwiedzają każde miejsce koncertowe, a są również tacy, którzy obierają konkretne miasto czy miejscowość. Do takich miejscowości należy Inowłódz, do którego co rok na „Kolory Polski” przybywa tłum widzów zauroczonych klimatem i wyjątkowością tego miejsca

 

Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się od atrakcji, o które zadbało Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. Na podzamczu odbywały się warsztaty garncarskie, a w namiotach promocyjnych mieściły się ciekawe stoiska. Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Inowłodzu przygotowało loterie fantową oraz „Swojskie jadło”. Panie z KGW z Brzustowa przygotowały placki ziemniaczane i pierogi, natomiast członkinie KGW z Dęby prezentowały ludowe rękodzieło. Tuż obok Zagroda Artystyczna „Stary Sad” i Pani Ewa Nagórska prezentowała wyroby własne razem z Panią Anną Bednarczyk z Zakościela. Na dziedzińcu zamkowym mieściło się stoisko kiermaszu książki gdzie również prezentował się Pan Jerzy Miś, w zamku natomiast tradycyjne wycinanki prezentował Pan Aleksander Dutkiewicz. W sali koncertowej w koncercie muzyki klasycznej zaprezentowały się Daria i Krysia Stepasiuk z Ukrainy. Przy tej okazji goście mogli obejrzeć również wystawę obrazów Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego, Stowarzyszenia Amatorów Plastyków w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

Tuz przed godz. 20 ze sceny wszystkich przybyłych powitali Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki i Dyrektor Filharmonii Łódzkiej Pan Tomasz Bęben. Tegoroczne „Kolory Polski” odbywają się pod hasłem „Ekologiczna Wędrówka z „Kolorami” na szlaku bioróżnorodności regionu łódzkiego”, dlatego tuż przed koncertem, tak jak w każdym festiwalowej miejscowości w Inowłodzu obok Zamku również posadzone zostało drzewo, a dokładnie dorodna lipa.

 

 

Wkrótce potem nastąpił wyczekiwany przez wszystkich moment – koncert zespołu Trebunie Tutki w składzie: Krzysztof  Trebunia – Tutka – skrzypce, złóbcoki, koza podhalańska, róg, piszczałki, fujary, śpiew, Anna Trebunia- Wyrostek - basy podhalańskie, śpiew, Jan Trebunia – Tutka – altówka, śpiew, Michał Poniżnik – klarnet, Jacek Fedkowicz, Andrzej Polak – kontrabas.

 

Gościnnie z zespołem wystąpili: Mirosław Rajt, który zagrał na cymbałach węgierskich, Julia Doszna łemkowska pieśniarka wykonująca utwory inspirowane muzyką ludową, Nina Stiller piosenkarka, śpiewająca m.in. w języku jidysz, po hebrajsku i aramejsku zaprezentowała utwory muzyki żydowskiej.

 

Zespół Trebunie Turki góralskimi utworami i pięknym koncertem oczarował publiczność zgromadzoną w Inowłodzu. Zapewne dla wszystkich był to wyjątkowy wieczór i wspaniała uczta duchowa.

 

Festiwal „Kolory Polski” jeszcze trwa, a do Inowłodza przybędzie znów za rok, na pewno z ciekawym koncertem, zapraszamy gorąco.

 

Zespół góralski Trebunie Tutki w składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, fujary, koza podhalańska, róg, taniec, śpiew, prowadzenie koncertu
Anna Trebunia-Wyrostek - basy podhalańskie, śpiew
Anna Trebunia-Tutka - taniec, altówka
Andrzej Polak - skrzypce
oraz Jacek Fedkowicz - kontrabas i Michał Poniżnik - klarnet
i goście:  NINA STILLER - śpiew, JULIA DOSZNA - śpiew, MIROSLAV RAJT - cymbały węgierskie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama