Trasy rowerowe na terenie Tomaszowa Mazowieckiego
Spośród dostępnych ścieżek rowerowych warto odwiedzić malownicze miejsce wokół Zalewu Sulejowskiego, tworzącego pętlę i kończącego się na tamie w Smardzewicach. Na trasie tego szlaku znajduje się m.in. opactwo Cystersów (więcej o Cystersach kliknij tutaj) w Sulejowie, gdzie można odwiedzić Kościół Św. Tomasza Kantuaryjskiego, a także rezerwat przyrody "Lubiaszów" z bogatą florą wielu gatunków drzew. Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecana jest trasa, która prowadzi do Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Zwierzyniec może okazać się świetną atrakcją dla najmłodszych, tym bardziej, że w Polsce liczba tych zwierząt pod ochroną stale się zmniejsza.
Do Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim należy również Skansen Rzeki Pilicy, który jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Skansen można objechać rowerem, podziwiając m.in rozbudowaną ekspozycję „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, gdzie najważniejszym elementem jest drewniany młyn wodny, przeniesiony z całym wyposażeniem w latach 1998-2000 ze wsi Kuźnica Żerechowska.
Będąc na terenie skansenu nie można zapomnieć o popularnej atrakcji turystycznej jaką są Niebieskie Źródła. Ten niesamowity rezerwat przyrody nieożywionej wyróżnia się pulsującymi gejzerami, które powstają z piasku podrzucanego przez źródło. Dodatkowo z wapieni jurajskich, wydobywa się woda o niebiesko-błękitno-zielonej barwie, która jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Ten widok, zwłaszcza podczas wycieczki rowerowej robi naprawdę imponujące wrażenie.
Zabytki, które warto poznać na trasach rowerowych
Liczne trasy rowerowe znajdujące się na obszarze Tomasza Mazowieckiego prowadzą do wielu ciekawych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić. Jeżeli chodzi o zabytki, to zdecydowanie nie można przejechać obojętnie obok gmachu banku polskiego, gdzie wewnątrz można podziwiać bogatą, zdobioną sztukaterię. Będąc w samym centrum Tomaszowa Mazowieckiego warto zwiedzić obecną siedzibę Urzędu Gminy, która w latach dwudziestych służyła jako fabrykancka kamienica. Pokonując trasy rowerowe w Tomaszowie Mazowieckim możemy zobaczyć wiele budowli zabytkowych, m.in:
- ewangelicki kościół Św. Trójcy jako najstarszy murowany kościół, który został zbudowany dla osadników ze Śląska i Saksonii w zachodnich Niemczech,
- kościół p. w. Św. Antoniego, który jest najstarszym kościołem w Tomaszowie Mazowieckim,
- dawną kamienicę fabrykanckiej rodziny Knothe,
- klasycystyczną kamienicę, będącą własnością Karola Jana Bartne – właściciela Fabryki Sukna,
- fabrykancką willę, która obecnie służy jako gmach Powiatowego Urzędu Pracy,
- dawne jatki miejskie, które były pierwszymi obiektami użyteczności publicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Obecnie w tym miejscu mieści się„Galeria Arkady”.
Decydując się na indywidualne wycieczki rowerowe warto odkryć Tomaszów Mazowiecki na nowo. Oznakowane ścieżki o utwardzonej nawierzchni to m.in trasa Tomaszów- Spała, na której można podziwiać malowniczy krajobraz lasów, rzekę Pilicę i jej mniejsze dopływy. Kierując się na północ od Spały, w stronę trasy na Konewki można dotrzeć do nieistniejącej już posiadłości Edwarda Gierka. Będąc w Konewce można zajrzeć również do "Bunkra", gdzie znajduje się schron kolejowy, schrony techniczne oraz ekspozycja militariów z czasów II Wojny Światowej.
Dla entuzjastów historii Bunkra w Konewce zapraszamy na stronę https://www.bunkierkonewka.eu/ .
Napisz komentarz
Komentarze