Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 22:48
Reklama

Rower trekkingowy, czyli pojazd dla miłośników wypraw

Jeśli poszukujemy roweru względnie uniwersalnego, którym z powodzeniem przemieścimy się do pracy, ale po godzinach chcemy wyruszyć na długodystansową wycieczkę, to rower trekkingowy (turystyczny) sprawdzi się tutaj najlepiej. Sprawdźcie, czym jest rower trekkingowy i na co zwrócić uwagę przy jego poszukiwaniach w sklepie rowerowym.

Po mieście i za miastem

Rower trekkingowy (zwany też turystycznym) to wynalazek, który będzie z nami na co dzień i od święta. Idealnie bowiem sprawdza się w terenie miejskim, a więc posłuży nam jako środek transportu w drodze do pracy. Po godzinach z kolei chętnie potowarzyszy nam w czasie wycieczek poza miasto. Doskonale radzi sobie on zarówno na asfaltowej nawierzchni, jak i na ubitym, ziemnym trakcie. Chociaż jego konstrukcja jest bardzo wytrzymała, nie testujmy go na bardzo ekstremalnych terenach, czy nie przystosowanych do jazdy rowerem leśnych ścieżkach. Spornik kierownicy jest skierowany nieco w górę, zaś szerokie siodełko obniżone, co zapewnia wyprostowaną postawę ciała. Taka idealna dla kręgosłupa budowa roweru trekkingowego umożliwia wygodną jazdę przez wiele godzin, śmiało więc możemy wybrać się na weekendowy wypad.

Reklama

Budowa roweru trekkingowego

Rowery trekkingowe budowane są tak, by zapewnić maksymalny komfort podczas jazdy, zarówno tej, która trwa kilka godzin, jak i takich, które przeciągają się na kilka dni. Rowery trekkingowe wyposaża się w duże koła (najczęściej 27’ lub 28’) o cienkich oponach, które zapewniają minimalny opór podczas jazdy. Siodełka w rowerach trekkingowych instalowane są zwykle nieco wyżej niż w przypadku klasycznych rowerów górskich, są one także bardziej miękkie i najczęściej sprężynowane. Szczególne ustawienie siodełka, w połączeniu z podwyższonych wspornikiem kierownicy, sprawiają, że pozycja kolarza na rowerze trekkingowym jest wyprostowana (dzięki temu, odciążone zostają plecy oraz ramiona). Rama oraz inne elementy rowerów trekkingowych wykonuje się z wytrzymałych, odpornych na czynniki atmosferyczne materiałów. Z tego względu rowery trekkingowe osiągają często pokaźną wagę, która może przekraczać nawet 40 kg.

Akcesoria i dodatki

W związku z tym, że rowery trekkingowe przeznaczone są do przemierzania wielokilometrowych dystansów, większość modeli uzupełniona została o funkcjonalne akcesoria, takie jak: lampa dynamo oraz lampy elektryczne (niezbędne podczas jazdy po zmroku), błotniki (chroniące kolarza przed wodą lub błotem) czy bagażniki (najczęściej występują one zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru). Bagażniki w rowerach trekkingowych przystosowane są do zamontowania specjalnych sakw rowerowych, w których można przewozić sprzęt niezbędny podczas dłuższych wypraw. Sakwy rowerowe do roweru turystycznego powinny być wytrzymałe, wodoodporne i wodoszczelne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kazimierz 26.07.2022 21:49
Rowerzyści więcej wyobraźni na drodze a będzie dobrze.

Reklama

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: S12 bzduraTreść komentarza: S12 to wielki wał i bubel puszczony między zabudowaniami i najbardziej atrakcyjnymi wsiami. Nie ma to żadnej promocji dla miasta wręcz przeciwnie nie odciąży go od nadmiaru "ciężkiego transportu". Za to idealnie zniszczy życie ludzi i wielu rodzin gdzie domy znajdują się bezpośrednio na trasie lub w bliskim położeniu. Władze wiedziały od x lat gdzie pójdzie droga a wydawały zgody na zabudowy. Sama jestem w sytuacji gdzie wydałam oszczędności życia, poświęciłam czas i własne zdrowie żeby wszystko doprowadzić do porządku. W zamian za to dostaje autostradę przez środek działki. Nie interesują mnie żadne pieniądze w zamian za poniesioną stratę. Są rzeczy których się kupić nie da! Zostaliście wybrani przez obywateli i jeśli nie potraficie nas bronić -zniesiemy was ze stanowisk gdzie napychacie sobie kabzy naszymi pieniędzmi.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Żałosna staje się ta nasza polityka od krajowej po gminną. Chaos, bałagan brak znajomości prawa i przepisów oraz powszechne politykierstwo. Od zawsze byłem zdania, że wszystkie funkcje z wyboru należy ograniczyć do dwu kadencji. Jak patrze na tych wiecznych radnych , posłów czy senatorów to głęboko się zastanawiam kto na nich głosuje, przecież wielu z nich jest tak żałosnych.Źródło komentarza: Czy decyzja radnych A. Witczaka odbierze miastu środki unijne?Autor komentarza: ...)Treść komentarza: policjant zawsze na służbie..pamiętajcieŹródło komentarza: Policjant po służbie udaremnił jazdę pijanemu kierowcy
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama