Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 06:00
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Owoce w diecie: ile owoców jeść dziennie? Czy pora dnia ma znaczenie?

Żyjemy w czasach, w których wszystko dzieje się szybko. Szybko pracujemy, szybko konsumujemy rozrywkę, szybko jemy. Niestety to, co kładziemy na swój talerz, często jest dalekie od tego, co powinno się na nim znaleźć. Na szczęście coraz częściej wybieramy również zdrowe przekąski, także w formie owoców. Niektórzy zastanawiają się, jednak, jaka porcja owoców dziennie jest właściwa? Jaka pora na ich spożywanie jest najlepsza, a kiedy powinniśmy się powstrzymać od słodkich przekąsek? Czy owoce są ciężkostrawne? Na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?

Specjaliści wskazują, że dieta powinna być zbilansowana. Co to jednak oznacza? To, że powinniśmy zwracać uwagę na to, co wybieramy, unikając tzw. pustych kalorii i odpowiednio zachowywać proporcje pomiędzy białkami, tłuszczami, węglowodanami (cukrami, które naturalnie występują w owocach), składnikami mineralnymi, witaminami i błonnikiem. Jednym z ważniejszych elementów zbilansowanej diety jest również odpowiednie nawadnianie organizmu, dostarczając mu minimum 1,5 l wody dziennie.

Reklama

Ile owoców dziennie powinniśmy spożywać?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia przeciętny dorosły człowiek powinien zjadać minimum 400 g owoców i warzyw dziennie w co najmniej 5 porcjach. Na naszym talerzu powinno znajdować się więcej warzyw niż owoców - w proporcji mniej więcej ¾ do ¼. Specjaliści wskazują, że przy diecie 1500 kcal powinniśmy zjeść nie więcej niż 200 gram owoców i starać się wybierać te o niskim indeksie glikemicznym. Lekarze wskazują, że osoby spożywające często owoce rzadziej zapadają na niezakaźne choroby przewlekłe w porównaniu z tymi, których dieta jest uboga w owoce.

Najlepiej owoce spożywać w połączeniu z produktami zawierającymi białko i błonnik, a także z pełnowartościowym posiłkiem. Wówczas poziom cukru we krwi będzie rósł wolniej niż gdybyśmy zjedli sam owoc. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zmagających się z różnymi schorzeniami np. otyłością czy cukrzycą typu 2.

Szczegółową zawartość cukrów w owocach znajdziesz w materiale: cukry w owocach. Zapraszamy do lektury.

Czy owoce są ciężkostrawne?

Niektóre owoce są ciężkostrawne, dlatego warto zwracać uwagę na to, co kładziemy na talerz. Niezwykle istotna jest również obróbka termiczna owoców. Do ciężkostrawnych owoców zaliczymy te niedojrzałe i kwaśne. Szczególnie ciężkostrawne są gruszki, czereśnie i śliwki, a także owoce suszone.

Kiedy jeść owoce? Obalamy mity!

Owoce można o każdej porze, o ile nie borykasz się ze schorzeniami przy których lekarz wyraźnie zalecił inaczej. Najpopularniejszym mitem, jaki od lat krąży, jest mit mówiący o tym, że nie należy spożywać owoców po godzinie 18:00. Naukowcy podejrzewają, że teza ta zdobyła popularność poprzez zalecenia jednej z amerykańskich diet tzw. diety siedemnastodniowej, która zakładała jedzenie owoców do godziny 14:00. Tymczasem lekarze nie potwierdzają tej tezy. Uważają, że zjedzenie każdego produktu zawierającego węglowodany (nie tylko owoców) spowoduje wzrost poziomu glukozy we krwi niezależnie od pory dnia.

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?

Ważne, aby spożywane owoce były możliwie jak najbardziej różnokolorowe, bo za każdą barwą kryje się w owocach inna zawartość substancji odżywczych i bioaktywnych. W czerwonych i fioletowych znajduje się dużo witaminy C, antocyjanidynów i antocyjaninów, w pomarańczowych – karotenoidów, a w zielonych – kwasu foliowego i chlorofilu. Dbajmy więc by nasz talerz był kolorowy!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama