Często się słyszy, że kiedy szef nie chce dać urlopu, pracownik ucieka na L4. Lepiej wtedy jednak na wakacje nie jechać i nie wybierać się na dłuższe zakupy. Do naszych drzwi może bowiem zapukać pracownik ZUS. Zajrzy też na naszego facebooka.
Kontrola orzekania o czasowej niezdolności do pracy
- Kontrole przeprowadzane są na podstawie badania bezpośredniego przez lekarza orzecznika lub na podstawie dokumentacji, zgodnie ze sztuką i wiedzą lekarską oraz standardami orzeczniczymi. Lekarze weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też zwolnienie należy skrócić, ponieważ osoba ubezpieczona odzyskała już zdolność do pracy – informuje Monika Kiełczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS.
W przypadku skrócenia zwolnienia ubezpieczony powinien wrócić do pracy od dnia wskazanego w e-ZLA korygującym i za dalszą część tego zwolnienia, nie jest wypłacany już zasiłek chorobowy. Ponieważ ubezpieczony wraca do pracy, przysługuje mu za ten czas wynagrodzenie za pracę. Decyzję o kontroli w formie badania bezpośredniego lub na podstawie dokumentacji medycznej podejmuje Główny Lekarz Orzecznik lub zastępca GLO.
Wykorzystywanie zwolnień lekarskich
Do końca października oddział przeprowadził 780 kontroli. Na ich podstawie odmówił prawa do świadczeń w 78 przypadkach. W 2021 r. kontroli było 656 i cofnięto prawo do zasiłku w 59 przypadkach. Kontrole przeprowadzane były na podstawie dokumentacji i kontroli wyjazdowych. Kontrole przeprowadzają pracownicy ZUS. Sprawdzają, czy chory nie pracuje podczas niedyspozycji, albo nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia jak np. remont mieszkania.
Taką kontrolę mogą również przeprowadzić pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników. - Zaświadczenia lekarskie są weryfikowane na podstawie: donosów, wniosków pracodawców, oraz systemowej weryfikacji. Pracownicy ZUS podczas weryfikacji zwolnień lekarskich wykorzystują dane zawarte w mediach społecznościowych w dwóch przypadkach: jeżeli informacje z mediów społecznościowych zostaną załączone do donosów, lub do wniosków od pracodawców. W zależności od tego jakie posiadamy informacje z mediów społecznościowych, zawsze w celu potwierdzenia danych występujemy do różnych instytucji ( np. Straż Graniczna ) w celu zweryfikowania informacji zawartych w mediach społecznościowych.
Nigdy nie odmawiamy prawa do świadczeń tylko i wyłącznie na podstawie dokumentów załączonych do donosów, bądź wniosków pracodawców – informuje rzeczniczka ZUS. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego i stwierdzeniu braku prawa do świadczeń chorobowych ZUS wydaje decyzję, w której podane są środki odwoławcze.
I tak:
- w 2020 r. na 274 decyzje wstrzymujące lub cofające prawo do zasiłku, złożono 16 odwołań. Sąd wydał wyrok zmieniający decyzję w 12 sprawach;
- w 2021 r. na 544 decyzje wstrzymujące lub cofające prawo do zasiłku chorobowego, złożono 9 odwołań. Sąd wydał wyrok zmieniający decyzję w 3 sprawach;
- w 2022 r. na 744 decyzje wstrzymujące lub cofające prawo do zasiłku chorobowego, złożono 15 odwołań. Sąd wydał wyrok zmieniający decyzję w 5 sprawach. 10 spraw jeszcze nie zostało rozstrzygniętych.
Dane w tekście dotyczą terenu działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim i podległych mu jednostek terytorialnych.
Napisz komentarz
Komentarze