Najprościej rzecz ujmując zawór kulowy pełni typową funkcję otwórz/zamknij. Chcąc podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ma być on sterowany. Są trzy możliwości: ręcznie, pneumatycznie oraz elektrycznie. Następnie musimy określić rodzaj i wielkość przyłączy, czy zawór kulowy będzie miał przyłącza gwintowane (BSPT, NPT, zewnętrzne, wewnętrzne, itd.), do wspawania czy kołnierzowe. Do właściwego doboru zaworu kulowego należy wiedzieć do jakiego medium ma być zastosowany. Informacja ta pomaga nam określić z jakiego materiału powinien być korpus zaworu oraz jego uszczelnienia (zarówno kuli, jak i dławicy). Ostatecznie należy pamiętać o bardzo istotnych parametrach jakimi są ciśnienie i temperatura medium.
Jeżeli to wszystko już wiemy, możemy zająć się przeglądem dostępnych zaworów kulowych.
Zawory funkcyjne
Zawory zwrotne – wykonane z mosiądzu, także niklowanego oraz stali nierdzewnej. Zadaniem zaworu zwrotnego jest jednostronne ukierunkowanie przepływu medium. Cechą charakterystyczną tej grupy jest element hamujący, uniemożliwiający cofanie się medium. W tej kategorii bestsellerem są zawory z mosiądzu niklowanego.
Zawory szybkiego spustu – grupa zaworów prostych automatycznie przełączających przesył z przyłącza wejściowego przy spadku ciśnienia powietrza na przyłączu wejściowym. Główną rolą zaworu szybkiego spustu jest opróżnienie komory odbiornika (np. siłownika) w bardzo krótkim okresie czasu. Głównym atutem zaworów szybkiego spustu jest zwiększenie szybkości działania zróżnicowanych mechanizmów napędzanych przez sprężone powietrze. Zawory szybkiego spustu posiadają membrany a ich zasada działania jest następująca: podczas napełniania komory np. siłownika, powietrze przepływa przez otwór wchodząc do komory, odkształcając membranę a tym samym szczelnie zamykając otwór wylotowy.
Zawory odcinające – zawory wtykowe oraz z odpowietrzeniem od G1/8 do G1/2. Zawór odcinający prosty wykonany z tworzywa sztucznego. https://www.pneumat.com.pl/armatura-przemyslowa
Zawory dławiące i dławiąco-zwrotne – połączenie zaworu dławiącego i zwrotnego pozwala na nadanie przesyłu w jednym kierunku przy jednoczesnym dławieniem w kierunku przeciwnym. Duży wybór zaworów przelotowych spośród m.in. zaworów skręcanych, wtykowych z regulacją ręczną lub śrubokrętem. Dostępne małe i średnie gwinty. Zastosowano uszczelnienie teflonowe oraz o-ringowe.
Zawory zwrotne sterowane i odcinające sterowanie – uszczelnione perbunanowo mosiężnie niklowane zawory odcinające z przyłączami od M5 do G1/2. Wybór jest bardzo szeroki.
Zawory kulowe mosiężne - Ciśnieniowe i wysokociśnieniowe zawory odcinające kulowe wykonane z mosiądzu dla pracy nawet do 210 bar
Zawory kulowe (https://www.pneumat.com.pl/zawory_kulowe)ze stali nierdzewnej - Wysokogatunkowe zawory kulowe ze stali nierdzewnej, w tym zawory kwasoodporne w różnych konfiguracjach.
Zawory kulowe wysokociśnieniowe - Kurki kulowe wysokociśnieniowe są przeznaczone do hydrauliki siłowej, do pracy w bardzo wymagających dziedzinach przemysłu.
Zawory kulowe sterowane pneumatycznie - Zawór kulowy sterowany napędem pneumatycznym w wersjach mosiężnych i stalowych. W ramach tej serii dostępne są dwa warianty wykonań: korpus ze stali nierdzewnej do zastosowania w pracy z agresywnymi mediami, oraz w wykonaniu z mosiądzu do neutralnych mediów. Zawory kulowe sterowane cylindrem pneumatycznym charakteryzują się doskonałą wartością przepływu dzięki kątowemu umieszczeniu tłoka.
Zawory kulowe sterowane elektrycznie - Zawór odcinający kulowy z napędem elektrycznym dostępny w różnych wariantach wykonania: gwintowanym lub trójdrożnym z mosiądzu i ze stali. To grupa elektrozaworów mająca zastosowanie do pracy z neutralnymi gazami i cieczami o maksymalnej lepkości 120mm²/s.
Zawory zamykające - Zawory zamykające wyposażone są w pokrętło wykonane z wzmocnionego tworzywa sztucznego. Ciśnienie robocze zaworów zamykających to max. 40 bar.
Zawory klapowe – motylkowe - Zawory motylkowe z klapą znane również jako przepustnice powietrza proponowane w kilku seriach. To charakterystyczne zawory, w których kula jest zamieniona na specjalną klapę. Pneumat System oferuje przepustnice kołnierzowe do różnych mediów m.in. gazu, wody, powietrza itd.
Zawory iglicowe - To szczególnie dokładne zawory przelotowe igłowe, które zapewniają bardzo płynną regulację zamknięcia. Zawory iglicowe są wykonane ze stali nierdzewnej i są odpowiednie do pracy przy bardzo dużym ciśnieniu roboczym do 400 bar (przy 20°C). W ofercie Pneumat System dostępne również zawory iglicowe wykonane z mosiądzu
Zawory kulowe kołnierzowe - Kurek kulowy kołnierzowy wykonany z mosiądzu, stali węglowej lub nierdzewki. Zoptymalizowany kołnierz zaworu kołnierzowego zapewnia solidność połączenia. Zawory kołnierzowe posiadają znormalizowane, bezpieczne w działaniu i wytrzymałe kołnierze. Zawór kołnierzowy o dużej odporności w połączeniu z relatywnie niewielką wagą.
Zawory kulowe trójdrożne (https://www.pneumat.com.pl/zawory-trojdrozne-trojdrogowe)- Trzydrogowe zawory odcinające kulowe dla wymagających warunków pracy. Zawór odcinający od DN 8 do DN 100. Armatura odcinająca 3 drogowa może być stosowana w hydraulice, aplikacjach chemicznych i sanitarnych, układach pneumatyki i ogrzewania oraz w kontakcie z cieczami nieagresywnymi. Zawór trójdrogowy miesza lub rozdziela strumień medium. Zwykle wymaga się, by spadek ciśnienia był niski, dlatego też gniazdo armatury musi się odznaczać możliwie dużą średnicą.
Na koniec jeszcze parę słów o montażu zaworu kulowego. Jest on uzależniony od budowy zaworu: czy są to produkty do wspawania, z przyłączem gwintowanym lub kołnierzowym. W zależności od typu, montaż charakteryzuje się ściśle określonymi zasadami montażowymi, często wskazanymi przez producenta lub projektanta.
Napisz komentarz
Komentarze