Tak oficjalnie rozpoczęła się powojenna historia tomaszowskiego oddziału Związku Strzeleckiego.
Obecnie Związek posiada w całej Polsce ponad 8800 członków zrzeszonych w Okręgach, Obwodach i Jednostkach Strzeleckich.
- Zakres naszej działalności związany bezpośrednio z obronnością państwa został uzgodniony z Ministerstwem Obrony Narodowej. Posiadamy porozumienia o współpracy z m.in. Strażą Graniczną w sprawie współdziałania, 7 dywizjonem ułanów lubelskich w sprawie współpracy, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie działalności związanej bezpośrednio z obronnością państwa oraz ochroną porządku publicznego a także z Ochotniczą Strażą Pożarną w Tomaszowie Mazowieckim w sprawie współdziałania i bezpieczeństwa publicznego. Jednak co najważniejsze posiadamy jako 3 Stowarzyszenie w Polsce Umowę Proobroną podsianą z Ministrem Obrony Narodowej - mówi Monika Malczewska, dowodzaca tomazowską jednostką,
8 sierpnia 1990 z inspiracji Departamentu Społeczno-Wychowawczego Ministerstwa Obrony Narodowej zostaje zarejestrowana organizacja, „Strzelec” – Organizacja Społeczno Wychowawcza.
W roku 1993 roku siedzibą Oddziału został Zespół Szkół Zawodowych nr 3 tzw.,,samochodówka”. W wyniku intensywnej pracy na rzecz miasta Oddział otrzymał siedzibę na terenie nie istniejącej już dzisiaj Muszli Koncertowej. W późniejszym czasie siedziba mieściła się przy ul. Mościckiego, w Miejskim Ośrodku Kultury.
W 2004 roku Jednostka Strzelecka otrzymuje imię-patrona mjr Rudolfa Majewskiego ps.,,Leśniak”, ,,Roman” –od najmłodszych lat związany był z Tomaszowem Mazowieckim gdzie się urodził, skończył szkołę powszechną i rozpoczął pracę.
W 2006 roku przeprowadza się do Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Strzeleckiej na terenie Toru Łyżwiarskiego (nieistniejące już dziś budynki przy Arenie Lodowej). W 2010 roku siedziba stał się Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Farbiarskiej 20 (dawana szkoła ,,budowlanka). Miedzy innym dzięki aktywnej pracy Strzelców wraz z innymi stowarzyszeniami Starostwo Powiatowe uzyskało unijne fundusze na rewitalizacje tego obiektu. W 2012 roku został ufundowany sztandar którego matką chrzestna jest była Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego Grażyna Haraśna a ojcem chrzestnym ksiądz profesor Waldemar Gliński.
Od 2018 roku siedzibą jest budynek dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji tzw. Przystań nad rzeką Pilicą. Warto nadmienić ze w okresie 1996-2000 działał pluton Oddziału w m. Lubochnia którym dowodził sierż. ZS Tomasz Dzierżanowski.
Przez wiele lat działalności Strzelcy wpisali się już w tomaszowski krajobraz. Organizacja jest rozpoznawalna i angażowana do wielu przedsięwzięć.
- Od początku istnienia naszym celem statutowym, jako organizacji proobronnej, jest szkolenie proobronne dzieci i młodzieży oraz dorosłych, przygotowujące ich m.in. do służby w Wojsku Polskim ale także do służby w strukturach Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Obrony Cywilnej czy po prostu do bycia świadomym i odpowiedzialnym obywatelem. Poprzez kształtowanie postaw obywatelskich młodych ludzi, kształtowanie świadomości patriotycznej i społecznej naszych członków, przygotowujemy ich do życia w społeczeństwie obywatelskim. Jesteśmy organizacją non-profit, apolityczną a naszym celem nadrzędnym jest wychowywanie młodego pokolenia Polaków, gotowych pełnić służbę Ojczyźnie - dodaje Monika Malczewska.
Wolontariat na rzecz Strzelca i społeczeństwa. Takie idee tu przyświecają. Od ponad 30 lat organizacja stawia na wychowanie nowego, odpowiedzialnego pokolenia Polaków. Była wielokrotnie doceniana przez m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej, Urząd Miasta czy Starostwo Powiatowe. Zakres działalności związany bezpośrednio z obronnością państwa został uzgodniony z Ministerstwem Obrony Narodowej.
- Posiadamy porozumienia o współpracy z m.in. Strażą Graniczną w sprawie współdziałania, 7 dywizjonem ułanów lubelskich w sprawie współpracy, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie działalności związanej bezpośrednio z obronnością państwa oraz ochroną porządku publicznego a także z Ochotniczą Strażą Pożarną w Tomaszowie Mazowieckim w sprawie współdziałania i bezpieczeństwa publicznego - przypominają Strzelcy
W ostatnich latach tomazowska jednostka strzelecka zaangażowała się bardzo mocno w życie publiczne naszego miasta, a także pomoc mieszkańcom. Obecnie głównym celem szkolenia jest patriotyczno-proobronne wychowanie młodego pokolenia gotowego nieść pomoc innym w sytuacji zagrożenia.
- W ciągu ostatnich lat angażowaliśmy się w wiele przedsięwzięć. Między innymi za pomoc w organizacji i zabezpieczeniu Dożynek Prezydenckich w Spale Prezydent RP wyróżnił nas listem pochwalnym za pomoc i zaangażowanie. Ostatnio podczas pandemii Strzelcy ruszyli z pomocą do osób, które tej pomocy potrzebowały będąc w izolacji. Dzięki naszym wcześniejszym szkoleniom oraz doświadczeniu mogliśmy w bezpieczny sposób dotrzeć do osób przebywających w izolacji domowej pomagając w tym trudnym okresie. Warto nadmienić, że zadanie wykonywaliśmy w środkach ochrony osobistej. Za działania związane z przeciwdziałaniem pandemii zostaliśmy wyróżnieni także przez Generała Artura Dębczaka Dyrektora Biura do Spraw Proobronnych przy Ministerstwie Obrony Narodowej - opowiada Malczewska
Nasi strzelcy także zaangażowali się w pomoc mieszkańcom miasta i powiatu, którzy ucierpieli w wyniku gradobicia i wichur za co otrzymali wyróżnienie od Prezydenta Miasta. Dzięki współpracy i porozumieniu, a przede wszystkim dzięki codziennej wymianie doświadczeń współpraca została dostrzeżona i doceniona po przez wyróżnienie Strzelców statuetką, ,Partnerstwo Społeczne”.
- Nasz trud i wysiłek od ponad 30 lat widać na każdym kroku. Nasza działalność jest ukierunkowana na szeroko rozumianą pomoc drugiej osobie. Strzelcy uczestniczą w licznych kursach i szkoleniach będziemy mogli w przyszłości robić coś więcej niż teraz w profesjonalny sposób ale o tym wkrótce….. Ostatnie tygodnie to także cykl szkoleń z pierwszej pomocy i ratownictwa na polu walki gdzie mieliśmy możliwość uczestniczyć w zgrupowaniu ,,Ratownik 22” w Beskidzie Żywieckim zorganizowanym przez Jednostkę Strzelecką Bielsko Biała i Wojska Obrony Terytorialnej - mówią - Nie ustajemy w ciągłym podnoszeniu kwalifikacji, szkoląc się m.in. w strzelectwie, surwiwalu czy też we wspinaczce. Nasza działalność się rozszerza W minionym roku współpracowaliśmy między innymi z Urzędem Marszałkowskim województwa łódzkiego, realizując zadanie ,,z dala od wojny” niosąc pomoc dla obywateli Ukrainy. Realizujemy także zadanie wspólnie z Funduszem Inicjatyw Obywatelskich zadanie ,, Strzelecka Pamięć” gdzie strzelcy poprzez żywą lekcję historii mają możliwość poznania historii naszych przodków, dbając o miejsca Pamięci Narodowej i groby poległych.
W ostatnim czasie strzelcy zajęli I miejsce w zawodach Jednostek Strzeleckich województwa łódzkiego oraz I miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich Organizacji Proobronych orgaznizowanych w 10 pułku dowodzenia przez Centralne Centrum Rekrutacji Wojskowej przy MON. Także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił ich medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej za szczególną troskę i piecze odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.
Zachęcamy wszystkich do wstąpienia w nasze szeregi w szczególności tych, którzy posiadają kwalifikacje i umiejętności do działań ratowniczo poszukiwawczych - piszą na swoim profilu w mediach społecznościowych.
- Zaplecze szkoleniowe z roku na rok jest coraz większe. Obecnie posiadamy już 3 pojazdy a także szereg wyposażenia ułatwiającego codzienne szkolenie, które także stanowi zaplecze do ewentualnych działań niesienia pomocy drugiej osobie. Posiadamy własne pasmo radiowe, dzięki któremu w legalny sposób możemy użytkować radiotelefony i prowadzić korespondencję radiową. I jeszcze w tym roku Jednostka Strzelecka wzbogaci się o kolejną łódź, tym razem łódź desantową wraz silnikiem zaburtowym - zachęca dodatkowo dowódca.
Szkolenie to nie wszystko. Jest też czas na relaks i wypoczynek. W tym roku Strzelcy uczestniczyli m.in. w obozie wędrownym szlakiem naszych przodków – Strzelców
i Legionistów, wędrując z Krakowa do Kielc. Koniec wakacji Strzelcy spędzili na półwyspie helskim kilka nocy na helskich plażach. Ferie zimowe to wyjazdy w odludne części Bieszczad gdzie podczas obozów kondycyjnych doskonalą swoje umiejętności w nawigacji czy też długich wędrówkach.
Poprzez pasję i fascynację służbą przedstawiają młodzieży nowe kierunki działania, inspirują do nowego spojrzenia na ich miejsce w społeczeństwie, w którym młodzi ludzie będą mogli realizować swoje zawodowe pragnienia w służbie na rzecz bezpieczeństwa państwa.
W swojej siedzibie udało im się wyposażyć salę tradycji w pamiątki związane z ruchem strzeleckim. Są medale, przedwojenne zdjęcia czy też pamiątki i dyplomy.
Warto nadmienić, że historia nie zaczęła się w XXI wieku, a trwa już od 1910 roku, kiedy związek został założony w Galicji. Pierwsza wzmianka o Tomaszowskim oddziale strzelca pochodzi z 1914 roku.
Związek zrzeszał pozaszkolną, przedpoborową młodzież, głównie wiejską i rzemieślniczą. Prowadząc działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Posiadał m.in. sekcje strzeleckie, kolarskie, motorowe czy też ,,egzotyczne, jak prowadzenie ogródków działkowych czy też prowadząc naukę pisania i czytania. Podlegał Ministerstwu Spraw Wojskowych. Związek podzielony był na 3000 oddziałów w 141 obwodach należących do 15 okręgów. Prowadzono w jego ramach działalność oświatową, tj. kursy podstawowe, kursy instruktorskie, pogadanki, odczyty, biblioteki i czytelnie. I tak np. w 1928 roku istniało 70 chórów, 20 orkiestr, 16 domów ludowych z boiskami i 237 świetlic należących do Związku.
Napisz komentarz
Komentarze