Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 07:43
Reklama
Reklama

Gminy z powiatu tomaszowskiego nie przestrzegają przepisów ustawy...

Korzystając codziennie z Internetu niewielu z nas ma świadomość, że nie każdy może bezproblemowo korzystać z jego dobrodziejstw. Osoby z niepełnosprawnościami często mają z tym problem. Wiele stron nie spełnia standardów, który by to im ułatwiły. Nasz portal takie oczywiście spełnia. W zakresie stron i działalności publicznej miało się to zmienić po wprowadzeniu Ustawy o dostępności cyfrowej. Jej wprowadzenie wynikało z dyrektywy unijnej. Od 23 września 2020 roku wszystkie więc strony i materiały umieszczane przez gminy powinny spełniać określone warunki. Tak jednak się nie dzieje. Niektóre gminy nie znają nawet swoich podstawowych obowiązków w tym zakresie.

Skąd to wiemy? Jednym z obowiązków gmin jest dodawanie napisów do wszelkich nagrań publikowanych na ich stronach internetowych, a także we wszelkich materiałach, które są przez urzędników tworzone – czyli również na facebooku czy youtubie. Przejrzeliśmy strony i profile gmin z naszego powiatu i nie wygląda to dobrze. Do wszystkich rozesłaliśmy też pytania – ale odpowiedzi nadeszło niewiele. Próżno takich napisów szukać na stronie fb gminy Ujazd, Lubochnia, Inowłódz czy Żelechlinek, a także samego powiatu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, słów kilka o wymogach jakie muszą gminy spełniać. Przede wszystkim same strony internetowe gmin muszą być odpowiednio przygotowane. Chodzi o kontrast tekstu do tła, które wspiera odczytanie treści przez osoby słabowidzące, ale również starsze czy korzystające z urządzeń mobilnych. O napisach do filmów już pisaliśmy. Część osób z niepełnosprawnościami korzysta ze specjalnych technologii asystujących (np. osoby niewidome korzystają z czytników ekranu) i jak czytamy na stronie ministerstwa dostępność cyfrowa uwzględnia potrzeby także tych osób. A to znaczy, że dokumenty dostępne publicznie powinny być odpowiednio formatowane, to nie mogą być skany. Filmy też powinny zawierać audiodeksrypcję lub w uzasadnionych przypadkach transkrypcje. Ustawa mówi też o obowiązku umieszczenia deklaracji dostępności. Opisuje także zasady monitorowania dostępności cyfrowej i zasady postępowaniu w przypadku braku tej dostępności.

Jak wygląda sytuacja u nas? Przeglądając profile miasta widać, że napisy są sukcesywnie dodawane, są też materiały z audiodeskrypcją, a większość dokumentów na bip jest cyfrowo dostępna. Miasto, o czym była mowa na ostatniej konferencji, pozyskało również środki na dostosowanie samego urzędu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przeprowadzano audyty dostępności. Największy problem jest z wielogodzinnymi sesjami, bo dodawanie napisów to żmudny proces i trzeba wiele godzin pracy by to zrobić – urząd ma wynająć jednak firmę by odbywało się to sprawniej.

Powiat tomaszowski standardowo na pytania nam odpowiedzi nie przesłał. Ale wystarcczy rzut oka na ich strony i wiadomo, że nie wszystkie obowiązki są realizowane. Nagrania z organizowanych hurtowo konferencji prasowych napisów nie mają.

W gminie Rokiciny urzędnicy starają się sukcesywnie uzupełniać materiały i dodają napisy do swoich materiałów wideo. Gmina planuje wykonanie również audytu dostępności. W gminie Czerniewice jak wynika z nadesłanej odpowiedzi, materiały wideo nie są zamieszczane ani na tronie gminy ani na fb, jednak napisy do sesji są uzupełniane. Gmina pracuje również nad dostosowaniem dokumentów tak by spełniały one warunku ustawy. Audytu gmina nie planuje, ale na bieżąco, jak twierdzi, likwiduje tam gdzie może bariery architektoniczne. Gmina Będków odpowiedziała, że podjęła działania by uruchomić transkrypcję, stara się też dostosowywać dokumenty. Gmina Budziszewice materiałów filmowych nie robi, a sesje są uzupełnione o napisy. Odpowiedź nie nadeszła z gminy Ujazd, a na ich facebooku próżno szukać napisów. Podobnie Inowłódz. Gmina Rzeczyca również odpowiedzi nam nie przesłała. Być może wójt jest zbyt zajęty facebookową autopromocją 

Ale na uwagę zasługują niestety dwie gminy. Odpowiedzi od nich dostaliśmy, co w dzisiejszych czasach jak widać oczywiste nie jest, mimo ustawy o dostępie do informacji publicznej, jednak po ich przeczytaniu widać, że niestety gminy nie zdają sobie sprawy z obowiązków jakie na nich ciążą. Gmina Lubochnia nie dodaje napisów do sesji, ponieważ jak uważa, są to transmisje i ustawa to wyklucza. Wszystko się zgadza, tylko po udostępnieniu nagrania na stronie, przestaje już ono być transmisją i zgodnie z ustawą należy w wyznaczonym terminie napisy uzupełnić. Gmina twierdzi, że zapewnia alternatywny dostęp w postaci... telefonu do gminy i możliwości skorzystania z tłumacza migowego. Napisów na fb do filmów nie dodaje w ogóle, bo jak twierdzą urzędnicy nie ma takiego obowiązku jako, ze facebook nie jest aplikacją gminy. A jednak, wystarczy wejść w pierwszy poradnik dostępny na stronach ministerstwa dla gmin dot. wprowadzania przepisów o dostępności cyfrowej by się przekonać, że taki obowiązek jednak jest. Dopytaliśmy urzędników, dlaczego twierdzą, że napisów dodawać nie muszą. Oto odpowiedź:

„Na chwilę obecną mamy podpisaną umowę z wideotłumaczem oraz możliwość skorzystania z wideotłumacza w każdym momencie jeśli zaistnieje taka potrzeba. Natomiast jeśli chodzi o napisy to firma, która obsługuje nagrania sesji Rady Gminy kończy wdrożenia mechanizmu, pozwalającego na audiodeskrypcję”

Podobnie zareagowała gmina Żelechlinek. -Nie umieszczamy filmów na stronie www.zelechlinek.pl, natomiast relacje lub transmisje umieszczane na facebooku nie muszą zawierać napisów - mogą, ale nie muszą – twierdzą w swojej odpowiedzi urzędnicy. - Staramy się, aby materiały wytworzone przez nasz urząd były dostępne, nie publikujemy skanów, lecz wygenerowane pliki PDF, aby mogły być odczytane przez czytniki. Dodawane fotografie są opatrywane opisem.

Gmina przeprowadziła również audyt dostępności, który dostępny jest tu: 

https://bip.zelechlinek.pl/ogoszenia-i-informacje/1996-raport-o-stanie-zapewniania-dostepnosci-podmiotu-publicznego.html

Podsumowując, przykre jest to, że część gmin zamiast szukać sposobów na to, by ich materiały były dostępne dla wszystkich, szuka wymówek. A zaklinanie rzeczywistości nic tu nie da. Na stronach ministerialnych wyraźnie są opisane obowiązki gmin. W przypadku kontroli, urząd, który nie będzie spełniał wymogów może otrzymać karę finansową. Kto zapłaci? Oczywiście podatnicy, czyli my. A mieszkańcy gmin, którzy są niepełnosprawni, nadal będą mieli utrudniony dostęp do treści. 

I jeszcze jedno słowo na koniec. Czasami wdrożenie wymagań dostępności cyfrowej może pochłonąć większą część budżetu podmiotu publicznego. W takiej sytuacji podmiot może nie wdrażać tej dostępności powołując się na „nadmierne koszty”. W odpowiedziach jakie otrzymaliśmy nikt się jednak na to nie powołał, a w przestrzeni publicznej jest mnóstwo darmowych programów, które umożliwiają tworzenie napisów. Jeżeli ktoś ma czas, żeby zrobić jakiś filmik na fb, może jednak znajdzie go również na dostosowanie tego materiału do potrzeb wszystkich. Tak do przemyślenia drodzy włodarze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Sondaż: według 52,9 proc. badanych Polska powinna dysponować bronią atomową

Według 52,9 proc. badanych Polska powinna dysponować bronią atomową, 27,9 proc. jest temu przeciwne - wynika z opublikowanego w piątek sondażu UCE Research dla Onetu. Niezdecydowanych jest 19,2 proc. respondentów.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:19
Sondaż: według 52,9 proc. badanych Polska powinna dysponować bronią atomową
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Wasze komentarze

Autor komentarza: Prezes JadosławTreść komentarza: Bezmózgi spod hasła BHO i można co się chceŹródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitaluAutor komentarza: SektaTreść komentarza: SektaŹródło komentarza: Czy tak powinno wyglądać LiceumAutor komentarza: NnTreść komentarza: Za lekarzy się weście bo workami kasę ze szpitali wynoszą a ludzie umierają ci co kasy nie mają a tu zwykłego szaraka złapaliscie i wielkie szołŹródło komentarza: Trefny towar i tomaszowscy policjanciAutor komentarza: NnTreść komentarza: Lepiej wzięli by się za naszych lekarzy w Tomaszowie a nie zwykłych ludzi którzy za nainizszą krajową muszą życ to chcą se dorobić i chłopak tyle kłopotów teraz ma a politycy to coo kradną na potęge i tam policja ich nie ruszaŹródło komentarza: Trefny towar i tomaszowscy policjanciAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Tego najbardziej potrzebowało TCZ. Proponuję jeszcze fotografa, jakieś asystentki lub osoby do towarzystwa dla wszystkich spadochroniarzy, żeby nie czuli się samotni. Jeśli zabraknie kasy na wypłaty, to będziecie płacić personelowi w ratach. Wszystko tylko po to, by zadowolić partyjnych kolesi i znaleźć dla nich stołki. A personel niech tyra na zarobki tych obiboków. Ile osób więcej można by zatrudnić do opieki nad chorymi za te pieniądze. Powiatowe miasteczko, powiatowy szpitalik, nie żadna klinika, a tyle chętnych, bezwstydnych leni do brania kasy. Wykończą ten szpital.Źródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitaluAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Rolnicy, zootechnicy, szoferzy... - najwyższe szczeble tomaszowskiego szpitala z pensjami z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. W szpitalu do którego w każdej chwili ktoś z nas lub bliska nam osoba może trafić. Śmiechu wtedy nie będzie. Skrzyknijmy się pod szpital...Źródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 340

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 340

Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 340 w rozmiarze 120×200 cm w kolorze buk z płytą osłaniającą napęd łóżka. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk.Wyjątkowa propozycja wśród łóżek, zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników o zwiększonej masie ciała. Wzmocniona konstrukcja, szersze leże oraz dostosowane do dużych obciążeń napędy, pozwalają na korzystanie z tego łóżka przez użytkowników o maksymalnej wadze do 215 kg. Z uwagi na ponadprzeciętne parametry techniczne, łóżko PB 340 przeznaczone jest szczególnie dla pacjentów bariatrycznych.DETALE PRODUKTU:1. Szerokość leża 100 i 120 cm4. Wytrzymałe, higieniczne leże2. Dopuszczalne obciążenie 250kg5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Nowoczesny napęd podnoszenia łóżka6. Osłona frontu (opcja)OPCJE:osłona frontu • zmiana długości i szerokości leżaPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze250 kgMaksymalna waga użytkownika215 kgRegulacja wysokości leża:od 30 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:218 × 112 (132) cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:109,8 (123,5) kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama