Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 03:56
Reklama
Reklama

Gminy z powiatu tomaszowskiego nie przestrzegają przepisów ustawy...

Korzystając codziennie z Internetu niewielu z nas ma świadomość, że nie każdy może bezproblemowo korzystać z jego dobrodziejstw. Osoby z niepełnosprawnościami często mają z tym problem. Wiele stron nie spełnia standardów, który by to im ułatwiły. Nasz portal takie oczywiście spełnia. W zakresie stron i działalności publicznej miało się to zmienić po wprowadzeniu Ustawy o dostępności cyfrowej. Jej wprowadzenie wynikało z dyrektywy unijnej. Od 23 września 2020 roku wszystkie więc strony i materiały umieszczane przez gminy powinny spełniać określone warunki. Tak jednak się nie dzieje. Niektóre gminy nie znają nawet swoich podstawowych obowiązków w tym zakresie.

Skąd to wiemy? Jednym z obowiązków gmin jest dodawanie napisów do wszelkich nagrań publikowanych na ich stronach internetowych, a także we wszelkich materiałach, które są przez urzędników tworzone – czyli również na facebooku czy youtubie. Przejrzeliśmy strony i profile gmin z naszego powiatu i nie wygląda to dobrze. Do wszystkich rozesłaliśmy też pytania – ale odpowiedzi nadeszło niewiele. Próżno takich napisów szukać na stronie fb gminy Ujazd, Lubochnia, Inowłódz czy Żelechlinek, a także samego powiatu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, słów kilka o wymogach jakie muszą gminy spełniać. Przede wszystkim same strony internetowe gmin muszą być odpowiednio przygotowane. Chodzi o kontrast tekstu do tła, które wspiera odczytanie treści przez osoby słabowidzące, ale również starsze czy korzystające z urządzeń mobilnych. O napisach do filmów już pisaliśmy. Część osób z niepełnosprawnościami korzysta ze specjalnych technologii asystujących (np. osoby niewidome korzystają z czytników ekranu) i jak czytamy na stronie ministerstwa dostępność cyfrowa uwzględnia potrzeby także tych osób. A to znaczy, że dokumenty dostępne publicznie powinny być odpowiednio formatowane, to nie mogą być skany. Filmy też powinny zawierać audiodeksrypcję lub w uzasadnionych przypadkach transkrypcje. Ustawa mówi też o obowiązku umieszczenia deklaracji dostępności. Opisuje także zasady monitorowania dostępności cyfrowej i zasady postępowaniu w przypadku braku tej dostępności.

Jak wygląda sytuacja u nas? Przeglądając profile miasta widać, że napisy są sukcesywnie dodawane, są też materiały z audiodeskrypcją, a większość dokumentów na bip jest cyfrowo dostępna. Miasto, o czym była mowa na ostatniej konferencji, pozyskało również środki na dostosowanie samego urzędu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przeprowadzano audyty dostępności. Największy problem jest z wielogodzinnymi sesjami, bo dodawanie napisów to żmudny proces i trzeba wiele godzin pracy by to zrobić – urząd ma wynająć jednak firmę by odbywało się to sprawniej.

Powiat tomaszowski standardowo na pytania nam odpowiedzi nie przesłał. Ale wystarcczy rzut oka na ich strony i wiadomo, że nie wszystkie obowiązki są realizowane. Nagrania z organizowanych hurtowo konferencji prasowych napisów nie mają.

W gminie Rokiciny urzędnicy starają się sukcesywnie uzupełniać materiały i dodają napisy do swoich materiałów wideo. Gmina planuje wykonanie również audytu dostępności. W gminie Czerniewice jak wynika z nadesłanej odpowiedzi, materiały wideo nie są zamieszczane ani na tronie gminy ani na fb, jednak napisy do sesji są uzupełniane. Gmina pracuje również nad dostosowaniem dokumentów tak by spełniały one warunku ustawy. Audytu gmina nie planuje, ale na bieżąco, jak twierdzi, likwiduje tam gdzie może bariery architektoniczne. Gmina Będków odpowiedziała, że podjęła działania by uruchomić transkrypcję, stara się też dostosowywać dokumenty. Gmina Budziszewice materiałów filmowych nie robi, a sesje są uzupełnione o napisy. Odpowiedź nie nadeszła z gminy Ujazd, a na ich facebooku próżno szukać napisów. Podobnie Inowłódz. Gmina Rzeczyca również odpowiedzi nam nie przesłała. Być może wójt jest zbyt zajęty facebookową autopromocją 

Ale na uwagę zasługują niestety dwie gminy. Odpowiedzi od nich dostaliśmy, co w dzisiejszych czasach jak widać oczywiste nie jest, mimo ustawy o dostępie do informacji publicznej, jednak po ich przeczytaniu widać, że niestety gminy nie zdają sobie sprawy z obowiązków jakie na nich ciążą. Gmina Lubochnia nie dodaje napisów do sesji, ponieważ jak uważa, są to transmisje i ustawa to wyklucza. Wszystko się zgadza, tylko po udostępnieniu nagrania na stronie, przestaje już ono być transmisją i zgodnie z ustawą należy w wyznaczonym terminie napisy uzupełnić. Gmina twierdzi, że zapewnia alternatywny dostęp w postaci... telefonu do gminy i możliwości skorzystania z tłumacza migowego. Napisów na fb do filmów nie dodaje w ogóle, bo jak twierdzą urzędnicy nie ma takiego obowiązku jako, ze facebook nie jest aplikacją gminy. A jednak, wystarczy wejść w pierwszy poradnik dostępny na stronach ministerstwa dla gmin dot. wprowadzania przepisów o dostępności cyfrowej by się przekonać, że taki obowiązek jednak jest. Dopytaliśmy urzędników, dlaczego twierdzą, że napisów dodawać nie muszą. Oto odpowiedź:

„Na chwilę obecną mamy podpisaną umowę z wideotłumaczem oraz możliwość skorzystania z wideotłumacza w każdym momencie jeśli zaistnieje taka potrzeba. Natomiast jeśli chodzi o napisy to firma, która obsługuje nagrania sesji Rady Gminy kończy wdrożenia mechanizmu, pozwalającego na audiodeskrypcję”

Podobnie zareagowała gmina Żelechlinek. -Nie umieszczamy filmów na stronie www.zelechlinek.pl, natomiast relacje lub transmisje umieszczane na facebooku nie muszą zawierać napisów - mogą, ale nie muszą – twierdzą w swojej odpowiedzi urzędnicy. - Staramy się, aby materiały wytworzone przez nasz urząd były dostępne, nie publikujemy skanów, lecz wygenerowane pliki PDF, aby mogły być odczytane przez czytniki. Dodawane fotografie są opatrywane opisem.

Gmina przeprowadziła również audyt dostępności, który dostępny jest tu: 

https://bip.zelechlinek.pl/ogoszenia-i-informacje/1996-raport-o-stanie-zapewniania-dostepnosci-podmiotu-publicznego.html

Podsumowując, przykre jest to, że część gmin zamiast szukać sposobów na to, by ich materiały były dostępne dla wszystkich, szuka wymówek. A zaklinanie rzeczywistości nic tu nie da. Na stronach ministerialnych wyraźnie są opisane obowiązki gmin. W przypadku kontroli, urząd, który nie będzie spełniał wymogów może otrzymać karę finansową. Kto zapłaci? Oczywiście podatnicy, czyli my. A mieszkańcy gmin, którzy są niepełnosprawni, nadal będą mieli utrudniony dostęp do treści. 

I jeszcze jedno słowo na koniec. Czasami wdrożenie wymagań dostępności cyfrowej może pochłonąć większą część budżetu podmiotu publicznego. W takiej sytuacji podmiot może nie wdrażać tej dostępności powołując się na „nadmierne koszty”. W odpowiedziach jakie otrzymaliśmy nikt się jednak na to nie powołał, a w przestrzeni publicznej jest mnóstwo darmowych programów, które umożliwiają tworzenie napisów. Jeżeli ktoś ma czas, żeby zrobić jakiś filmik na fb, może jednak znajdzie go również na dostosowanie tego materiału do potrzeb wszystkich. Tak do przemyślenia drodzy włodarze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01 Wszystko, co musisz wiedzieć o betonomieszarkach W nowoczesnym budownictwie betonomieszarki odgrywają kluczową rolę. Zapewniają transport i jednorodność mieszanki betonowej, co ma zasadnicze znaczenie dla jakości pracy.Data dodania artykułu: 16.12.2024 16:47 Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47
Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54 Raport: w tym roku mniej Polaków ma zadłużyć się na organizację Świąt Bożego Narodzenia Co dziesiąty badany deklaruje, że w tym roku zadłuży się, by zorganizować święta; kilka lat temu było to nawet 20 proc. społeczeństwa - wskazują autorzy badania "Świąteczne zadłużenie Polaków". Dodano, że paradoksalnie pożyczkę na święta najczęściej zaciągną ci lepiej zarabiający.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:42
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama