Do chwili obecnej na zlot przybyło około 22.000 uczestników. Wczoraj przyjechało 28 pociągów specjalnych. Stacja Spała i Tomaszów Mazowiecki są efektownie udekorowane flagami narodowemi i państw, których delegacje skautek i skautów zagranicznych witane są przez honorowe oddziały harcerek i harcerzy, z orkiestrą i sztandarami, hymnami narodowemi. Obozy rozwijane są z wielką sprawnością. Wiele z pośród nich przybranych jest regjonalnemi ozdobami. Ruch w obozie, rozciągającym się w promieniu kilku kilometrów, jest duży. Regulują go posterunki policji harcerskiej. W hotelach i kwaterach zlotowych niema już miejsc. Wobec nadspodziewanego napływu gości do Spały, uruchomiono dodatkowo hotel - schronisko w Tomaszowie na 1.000 osób. Połowę miejsc już zamówiono.
Dnia 12 b. m., o godz. 7-ej, przybyli do Spały własnym pociągiem skauci z Czechosłowacji w liczbie 481 osób, w tem 170 skautek. Do przybyłych przemówił naczelny komendant zlotu, Antoni Olbromski, wyrażając swą radość z ich przybycia. Do Spały przybyły dwie drużyny harcerek z Gdańska. Zorganizują one wystawę gdańską.
Wieczorem odbyło się na stadjonie wielkie ognisko zlotu harcerek. Na stadjonie zebrało się około 6.000 harcerek. Ognisko zapaliła uroczyście komendantka zlotu harcerek, druchna Śliwowska, wygłosiła gawędę powitalną. Po odśpiewaniu szeregu pieśni, przemówiła naczelniczka harcerek, druchna, Jadwiga Wierzbiańska. Z ogniska każda drużyna zabrał zarzewie, od którego jutro zapłoną ogniska poszczególnych drużyn harcerek. Na zlocie harcerzy odbyły się wieczorem ogniska w podobozach.
- czytamy w gazecie
Jubileuszowy Zlot ZHP w Spale – zlot harcerski, zorganizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego w dniach 10-25 lipca 1935 roku, na terenie rezydencji Prezydenta RP w Spale, dla uczczenia 25 rocznicy powstania harcerstwa.
W inauguracji zlotu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki - protektor Związku Harcerstwa Polskiego.
Symbolem zlotu był wizerunek żubra z pomnika w Spale, stojącego przed rezydencją Prezydenta RP.
W zlocie uczestniczyło ponad 25 tys. osób, w tym ponad 15 tys. harcerzy i ponad 7,5 tys. harcerek, delegacje harcerstwa polskiego z zagranicy oraz zagranicznych organizacji skautowych[, a także ponad 500 byłych harcerek i harcerzy zrzeszonych w Kole Harcerzy z Czasów Walk o Niepodległość, zaproszonych przez władze i na koszt państwa.
W programie zlotu były harce, gry, biegi i ćwiczenia oraz pełnienie służby według specjalności drużyn.
Komendantem całego zlotu był Antoni Olbromski, komendantem zlotów harcerzy - Ignacy Wądołkowski, a zlotu harcerek - Helena Śliwowska
Napisz komentarz
Komentarze