Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27.10.2022r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zleceni od dnia 01.01.2023r. dla kodu P.100 i P.101 uszczegółowiono kategorię wyrobów chłonnych podlegających refundacji, a także wprowadzono dodatkowy limit finansowania. Dotyczy on wyrobów o wysokiej chłonności. Nowy limit finansowania będzie wynosił 2,30 zł/szt na wyroby chłonne powyżej 1400 g w kategorii majtki chłonne i 2500 g pieluchomajki.
W przypadku limitu 1,00 zł podniesiono minimalną chłonność do 450 g. Limit 1,70 zł będzie obejmował wyroby o minimalnej chłonności 1000 g w przypadku majtek chłonnych, 1400 g w przypadku pieluch anatomicznych i pieluchomajtek.
Poprzednie zmiany okazały się być preludium do unormalizowania rynku. Produkty podzielone na dwie grupy: pieluchomajtki, majtki chłonne i pieluchy anatomiczne, gdzie maksymalny limit finansowania wynosił 1,70zł/szt oraz podkłady chłonne i wkładki urologiczne (o minimalnej chłonności 250g), w których maksymalny limit finansowania był równy 1,00zł/szt. Teraz dodatkowo wprowadzono minimalną chłonność w poszczególnych kategoriach produktów
- Wysokość refundacji będzie teraz zależna od minimalnej chłonności produktu. Dzięki dodaniu do refundacji nowego limitu, Pacjenci korzystający z produktów o wyższej chłonności, będą mogli uzyskać wyższą refundację na poziomie co najmniej 144,90zł na miesiąc. To bardzo ważna i korzystna zmiana, ponieważ w ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze wzrostem cen produktów. Kolejne zapowiadane są po nowym roku. Mimo to z jakimiś dopłatami należy się liczyć, dlatego naszym pacjentom pomagamy uzyskać dofinansowania także z innych źródeł. Często udaje nam się całkowicie zrekompensować koszt ponoszony przez pacjenta - mówi Paulina Bogaczewicz z Twojego Sklepu Medycznego przy ulicy Słowackiego 4
Bez zmian pozostaje wysokość udziału własnego Świadczeniobiorcy, która wynosi 30% do limitu. Należy to zapamiętać, bo procentowy udział pacjenta nie dotyczy ceny detalicznej pieluchy ale limitu ustalonego przez NFZ. Zdarza się często, że limit ten jest niższy. Kwotę tę dopłaca Pacjent. Tak było także do tej pory.
Tak jak wspomnieliśmy będą obecnie obowiązywać trzy limity cenowe W przypadku wkładek urologicznych i podkładów chłonnych, limit finansowania pozostaje bez zmian i wyniesie 1,00zł/szt,. Nowością jest minimalna chłonność produktu, która aby zaliczać się do refundacji musi wynosić 450g (dotychczas było to 250g). Wymusza o zakup nieco droższych ale wyższej jakości produktów.
Drugi limit finansowania wynosi 1,70zł/szt. Objęte nim są majtki chłonne o minimalnej chłonności 1000g, pieluchy anatomiczne o minimalnej chłonności 1400g oraz pieluchomajtki o minimalnej chłonności 1400g.
Największą, a zarazem najkorzystniejszą zmianą jest wprowadzenie trzeciego limitu finansowania w kwocie 2,30zł/szt, który obejmie majtki chłonne o minimalnej chłonności 1400g oraz pieluchomajtki o minimalnej chłonności 2500g.
Osoby posiadające dodatkowe uprawnienia, czyli pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności (47ZN/ZND/DN) oraz inwalidzi wojenni (47IB), wojskowi (47IW) i osoby represjonowane (47OR) nadal będą mogli korzystać z uprawnień, które im z tego tytułu przysługują.
Napisz komentarz
Komentarze