Zacznijmy od tego, że szkolenia pilotów helikopterów są powszechnie dostępne i świadczone przez coraz więcej podmiotów. Warto wybrać jednak sprawdzoną i doświadczoną firmę, która przeprowadza kursy dla początkujących i w miarę doświadczonych osób aspirujących do miana pilota turystycznego czy zawodowego. Dzięki temu masz gwarancję, że całe szkolenie zostanie przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i bezpieczeństwem dla wszystkich jego uczestników.
Kto może pilotować helikopter? Jakie są warunki i jakie licencje możemy wyróżnić?
Do pilotowania śmigłowcem uprawnione są osoby, które posiadają minimum licencję pilota turystycznego, obowiązującą na lekkie maszyny (oznaczaną jako LAPL(H)). Aby uzyskać takie uprawnienia, należy przejść określone szkolenia pilotów. Możesz zacząć na początku od lotu zapoznawczego, który będzie wstępem do kursu i wskaże czy w ogóle to hobby dla Ciebie.
Do uzyskania podstawowej licencji konieczne jest przelatanie minimum 40 godzin, w tym 30 musi być przeprowadzone na maszynie, na której będzie odbywał się później egzamin. Kandydat na pilota śmigłowca musi mieć ukończone minimum 17 lat i przejść badania lekarskie (podstawowe). Szkolenie z kolei ma składać się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej.
Jaki śmigłowiec można pilotować na takiej licencji? To maszyna lekka do 2 ton. Loty nie mogą mieć też charakteru komercyjnego. Bardziej rozbudowana licencja turystyczna to PPL(H), która nie ma ograniczeń pod względem wagi maszyny.
Licencją, która uprawnia do prowadzenia lotów komercyjnych i pracy jako pilot zawodowy jest (CPL). Ta obejmuje zaawansowane szkolenia pilotów helikopterów i kilka egzaminów praktycznych i teoretycznych. Wymaga też ukończenia 18 lat.
Ile kosztują takie szkolenia?
Podstawowa cena za szkolenie pilotów helikopterów to około 30 tysięcy złotych. W tej kwocie możesz nabyć uprawnienia do prowadzenia maszyny lekkiej w podstawowej formule. Łącznie składa się na nią egzamin, przelatane godziny z instruktorem i wszelkie dodatkowe kwoty wymagane m.in. za wniesienie dokumentów.
Bardziej rozbudowane licencje wymagają oczywiście większych nakładów finansowych. W górnym przypadku, czyli inwestycji w pozwolenie komercyjne, musisz liczyć się z wydatkiem nawet kilkuset tysięcy złotych łącznie. Otwierają się jednak przed Tobą drzwi do wykonywania niesamowitego zawodu. Na pewno warto to rozważyć!
Napisz komentarz
Komentarze