Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 07:47
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Czy w Powiecie Tomaszowskim będziemy mieć kolejne miasto?

Od stycznia tego roku prawa miejskie odzyskał Ujazd. Teraz ambicje do praw miejskich zgłasza kolejna miejscowość, wchodząca w skład powiatu tomaszowskiego. Mowa oczywiście o Inowłodzu, którego historia sięga czasów Kazimierza Wielkiego.

Rada Gminy Inowłódz na ostatniej sesji podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących nadania miejscowości Inowłódz statusu miasta. Ich wynik ma zadecydować czy wniosek w tej sprawie trafi do Rady Ministrów. Wójt Gminy Inowłódz Bogdan Kącki i Rada Gminy Inowłódz podjęli inicjatywę, z którą wyszedł w grudniu ubiegłego roku Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński w związku z rządowym planem, by na 160 rocznicę Powstania Styczniowego miejscowości, które utraciły prawa miejskie w wyniku działań zaborców mogły ponownie zostać miastem.

Reklama

Zgodnie z obowiązującym u nas prawem nadawanie praw miejskich należy do kompetencji Rady Ministrów. Rząd jest również właściwy do tworzenia, łączenia i znoszenia (likwidacji) gmin. Może także ustalać ich granice. Wszystkich tych czynności dokonuje w formie rozporządzenia, które zawsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia. Rozporządzenie to może zostać również wydane na wniosek zainteresowanej rady gminy.

Uzyskanie praw miejskich uzależnione jest od spełnienia kilku warunków. Mają one różny charakter. Do najważniejszych zaliczyć trzeba przestrzenno-architektoniczne. Kandydat na miasto powinien posiadać odpowiednią infrastrukturę techniczną (kanalizacja, wodociągi), miejską zabudowę (zwarta, ulice, chodniki). Ponadto na obszarze zabudowy zwartej nie powinno być zabudowy typu zagrodowej.

Kolejnym warunkiem przemawiającym za przyznaniem praw miejskich są uwarunkowania historyczne i administracyjne. Do pierwszych zaliczyć trzeba przede wszystkim posiadanie przez daną miejscowość praw miejskich w przeszłości. Szansę mają zatem te, które tych praw pozbawione zostały np. po powstaniu styczniowym czy w trakcie reformy administracyjnej 1934 r. Pomocne jest również posiadanie przez daną miejscowość herbu. Oczywiście większe znaczenie będzie miał fakt, że w danej miejscowości swoje siedziby mają instytucje o ponadlokalnym charakterze.

Ważne są również uwarunkowania demograficzne i społeczne. Miejscowość kandydująca do miana miasta powinna posiadać odpowiednią liczbę mieszkańców. Jak wynika z uzasadnień rozporządzeń nadających prawa miejskie, powinna ona wynosić powyżej 2 tys. Ponadto co najmniej 2/3 ludności powinno być zatrudnione poza rolnictwem. Znaczenie ma również poparcie społeczne dla tej inicjatywy.

Inowłódz prawa miejskie otrzymał w połowie XIV wieku od Króla Kazimierza Wielkiego, ale już na przełomie IX i X wieku pełnił ważną rolę, ponieważ inowłodzka przeprawa stanowiła ważny element szlaków drogowych, zarówno o charakterze krajowym, jak i prowadzących m.in na Ruś i Węgry. Król Kazimierz Wielki nadając osadzie prawa miejskie nakazał kupcom podróżującym z Torunia do Krakowa i dalej na Węgry, aby wybierali szlak prowadzący przez Inowłódz, podniosło to rangę miasta, które stało się ważnym punktem na mapie i wkroczyło w najlepszy okres w swych dziejach. Potop szwedzki położył kres świetności miasta, które nigdy nie odzyskało dawnej rangi. Drugi rozbiór Polski i późniejsza polityka zaborców spowodowały, że w 1870 roku Inowłódz stracił prawa miejskie.

Obecnie Inowłódz jest znaną i lubianą miejscowością turystyczno - wypoczynkową, sprawiło to odkrycie na pocz. XIX wieku źródeł wód mineralnych, wtedy do Inowłodza zaczęli licznie przyjeżdżać rekonwalescenci i wczasowicze, wakacje spędzał również Julian Tuwim, który w swoich utworach wystawił najlepsze świadectwo atrakcyjności dla inowłodzkiego regionu.

Władze gminy przekonują, że zmiana gminy wiejskiej w miejsko-wiejską nie przyniesie ze sobą negatywnych konsekwencji, jeśli chodzi o podatki, ustalenie ich wysokości leży bowiem w kompetencji rady. W przypadku pozyskiwania środków zewnętrznych to według obecnie obowiązujących przepisów zasady dotyczące ich pozyskiwania dla miejscowości do 5 tys. mieszkańców będą takie same jak do tej pory. 

Aspektów negatywnych nie widać, a pozytywne trudno określić, Gmina Inowłódz z miastem prawdopodobnie zyska wizerunkowo, ponadto, jeśli Inowłódz był kiedyś miastem to może warto skorzystać z możliwości, aby status miasta odzyskał, przede wszystkim, żeby w tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy.  

Od 1 stycznia na mapie Polski przybyło 15 nowych miast.  W woj. łódzkim prawa miejskie otrzymały Jeżów, Dąbrowice, Rozprza i Ujazd. "Nowe" miasta pojawiają się na mapie Polski co roku. 

Inowłódz i Ujazd nie są ostatnimi miejscowościami w powiecie, które utraciły posiadane wcześniej prawa miejskie. Kolejną jest Będków, który uzyskał lokację miejską  w  XV wieku. Dekretem z 1462 król Kazimierz IV Jagiellończyk podniósł wieś Będków do rangi miasta. Będków funkcjonował jako miasto prywatne. Zdegradowany został w 1870 roku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Głupawa dziewucho: to są takie same darmozjady, jak twoi ulubieńcy, czyli: ryży donek (zwykły volksdojcz, wnuczek dziadka z wehrmachtu), nędzny doktorzyna kosiniak - kamysz, przygłupiasty społecznie i obywatelsko hołownia (z pochodzenia białorus), czarzasty, czyli lewacki, przegrany życiowo i politycznie śmieć.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TeżTreść komentarza: dostałem list i się lekko zdziwiłem.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EchTreść komentarza: Zdrowy rozsądek lobbujeŹródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Karakorum Highway to ikoniczna droga – najwyższa autostrada świata, wijąca się przez Himalaje i Karakorum od Pakistanu do Chin, osiągając 4700 m na przełęczy Khunjerab. Oferuje widoki jak z marzeń: Rakaposhi w śniegu, lodowce i doliny przecięte rzekami. Powstała w latach 70. w heroicznym wysiłku – budowniczowie zmagali się z lawinami i osuwiskami, płacąc życiem za każdy odcinek. Dziś to wyzwanie dla podróżnych: wąskie pasma, strome krawędzie i mosty nad przepaści miejsca na świecie robią wrażenie, ale natura tu dyktuje warunki – burze, skały i śnieg potrafią zatrzymać ruch w mgnieniu oka. To symbol ludzkiej woli w starciu z górami, które nigdy nie dają za wygraną. Jazda nią to podróż przez historię, piękno i ryzyko – dla tych, co mają odwagę i przygotowanie, to przeżycie bez ceny. https://www.nowin.pl/2025/03/31/karakorum-highway-najwyzsza-autostrada-swiata-przez-himalaje/Źródło komentarza: Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum HighwayAutor komentarza: teresaTreść komentarza: A może strzelić sobie w łeb od razu?Źródło komentarza: Generał Maciej Klisz nie ma złudzeń - obowiązkowa służba jest nieuniknionaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Posiłki były wyborne i obfite, widać to po zadowolonych buziach drogich gości!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwa
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama