- Chcemy wyposażyć wszystkie tomaszowskie szkoły w podobne zestawy pierwszej pomocy dla dziewczynek. Szczególnie zależy nam na szkołach podstawowych, ale trafimy zapewne także i do średnich. W ciągu najbliższych kilku dni powinniśmy dotrzeć do kolejnych placówek. Skąd pomysł? Od jednego z mieszkańców dzielnicy Nagórzyce, Piotra Maciejewskiego, który wcześniej współpracował z nami przy kilku społecznych inicjatywach, jak chociażby petycja o przebudowę ulic Starowiejskiej i Ludowej. Zwrócił nam uwagę na to, że jest taka potrzeba i postanowiliśmy pomóc - mówi szef powiatowej komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych, Mariusz Strzępek.
Temat "różowych skrzyneczek" nie jest nowy. O tzw. ubóstwie menstruacyjnym, czyli ograniczeniach z powodów ekonomicznych w dostępie do produktów higienicznych tj. tamponów, podpasek, mówi się w Polsce już od kilku lat. Nie jest to jednak jedyna forma wykluczenia społecznego. W wielu miejscach problemem jest dostęp do edukacji związanej z cyklami miesiączkowymi u kobiet. Podnoszone jest też zapewnienie odpowiednich warunków umożliwiających dbanie o higienę, szczególnie w szkołach, czy instytucjach publicznych. .
Według danych UNICEF-u z 2015, na całym świecie z 1,9 miliarda osób menstruujących, 500 milionów nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu, natomiast 130 milionów opuszcza z tego powodu lekcje w szkole. Statystycznie kobieta przechodzi w życiu od 350 do 450 miesiączek, co dla Polki wiąże się z wydatkami wynoszącymi łącznie od 6 do nawet 36 tysięcy złotych.
Czy w naszym mieście i powiecie mamy do czynienia z przypadkami wspomnianego wyżej ubóstwa menstruacyjnego w przypadku będących w weku szkolnym dziewcząt? Aby na to pytanie odpowiedzieć należałyby zebrać dane dotyczące na przykład szkolnej absencji i jej powodów. Jednak o tym, że potrzeba instalacji różowych skrzyneczek istnieje świadczy fakt, że jeszcze przed akcją tomaszowskich radnych, zainstalowano taką w Szkole Podstawowej nr 6.
- Cieszę się, że radni miejscy i powiatowi działają aktywnie i wspierają nas w naszych projektach. Dziękuje radnym Konradowi Borowskiemu oraz Mariuszowi Strzępkowi oraz wszystkim zaangażowanym osobom, za podjęcie tak ważnego społecznie tematu. Sam mam córki, wiem, że często ten temat bywa wśród młodych osób, ale i ich rodzin tematem tabu. Liczę, że dzięki tej akcji, młode kobiety nie tylko otrzymają bezpośrednią pomoc, ale będzie też to przyczynek do swobodnych rozmów na ten temat i podniesie świadomość społeczną - mówi Prezydent Marcin Witko i dodaje, że w szkołach podstawowych w Tomaszowie Mazowieckim organizowane są zajęcia edukacyjne w ramach programów inicjowanych przez dyrektorów placówek
Same pojemniki to jednak nie wszystko, bo trzeba je regularnie doposażać - Nie uważam, by był to wielki problem. Jako Rada Rodziców jesteśmy w stanie zadbać o to, by wszystkie niezbędne artykuły higieniczne były zawsze dostępne. Rozmowy z rodzicami na ten temat miały bardzo pozytywny oddźwięk - mówi Piotr Maciejewski.
Z raportu Kulczyk Foundation i Founders Pledge wynika, że co piąta Polka nie ma środków na zakup odpowiednich środków menstruacyjnych. Zamiennie wykorzystują one watę, skarpetki, tekturę czy foliowe reklamówki. Jak twierdzi dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w tomaszowskim magistracie, Iwona Sudak, podobne sytuacje nie są przez dyrektorów szkół zgłaszane, chwali jednak akcję, podkreślając, że ma ona wymiar cywilizacyjny. Różowe skrzyneczki pomocne są w sytuacjach nagłych i niespodziewanych
Napisz komentarz
Komentarze