- Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest omówieniu wszystkiego tego, co już udało nam się zrobić. Cieszę się, że mogę właśnie teraz podzielić się planem największego spośród zaplanowanych zadań, finansowanych z tzw. funduszy norweskich, a więc rewitalizacji Parku Miejskiego. Stawiamy na ekologię, stawiamy na zieleń. Park im. Solidarność, to już trzeci z parków, które rewitalizujemy na przestrzeni ostatnich lat. Przypomnę w tym miejscu Bulwary i tomaszowską przystań nad rzeką Pilicą. Teraz kolej na wyjątkowe dla nas wszystkich miejsce. Należący niegdyś do założyciela miasta hr. Ostrowskiego ogród nad rzeką Wolbórką. Miejsce historyczne, z dużą ilością starodrzewia, objęty ochroną konserwatorską - mówi Marcin Witko.
Prezentując krótko koncepcję zagospodarowania parku Prezydent wspomniał o budowie nowej muszli koncertowej, rewitalizacji stawu, odnowieniu centralnej fontanny. Powstanie też centralna ścieżka widokowa ulokowana na skarpie obok głównego wejścia. Będą też nowe ścieżki, nawiązujące do historii ogrodu.
Marcin Witko dodał też, że dzięki zaangażowaniu pracowników Urzędu Miasta, odpowiedzialnych za realizację projektu jest on na wysokim stopniu zaawansowania i nie ma zagrożenia dla dotrzymania terminów wynikających z podpisanej umowy. Problemy tego rodzaju zgłaszają bowiem inne samorządy, które również uzyskały dotacje z funduszy norweskich.
Adam Koziełek oraz Małgorzata Śmiechowicz dokonali prezentacji zrealizowanych dotychczas zadań. Wartość dofinansowania realizowanego przez miasto projektu przekracza 15 milionów złotych. Tomaszów część kosztów pokryje jednak ze środków własnych. W przypadku Parku Miejskiego, będzie to blisko 2 miliony złotych. Całość zadań musi zostać zakończona do końca marca przyszłego roku. Tempo jest więc wysokie.
Dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego podkreślał, że projekt ma charakter komplementarny w stosunku do innych realizowanych przez nasz samorząd inwestycji, takich jak chociażby "Smart City". - Diagnoza, jaką stworzyliśmy na etapie pisania projektu stała się częścią strategii miejskiej, jaką radni będą mieli okazję wkrótce przegłosować. Skupiamy się w niej na potrzebach mieszkańców miasta, w tym osób wykluczonych. W dążeniu do realizacji wizji, przyjęliśmy stworzenie miasta gotowego na rozwój i wrażliwego na potrzeby mieszkańców. - wyjaśniał
Małgorzata Śmiechowicz przedstawiała działania adresowane do tomaszowskich seniorów. Pojawiły się zadania o charakterze inwestycyjnym ale i aktywizującym, w tym imprezy rekreacyjne oraz kulturalne.
Miasto stworzyło też strategię aktywizacji seniorów, która jest wyznacznikiem dalszych działań, skierowanych do osób starszych.
Tomaszów Mazowiecki uruchamia też wsparcie rehabilitacji seniorów - Na początek zostanie uruchomione konsultacje z lekarzami rehabilitantami, w czasie których diagnozowane będą konkretne potrzeby zdrowotne. Każda z osób z nich korzystająca będzie mogła skorzystać z 10 wskazanych dla niej zabiegów. W sumie zagwarantujemy w okresie trwania projektu 6 tysięcy zabiegów. Zapewni je miejska wyspecjalizowana w rehabilitacji jednostka, jaką jest Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych - wyjaśniała, dodając, że również istotne będą działania o charakterze profilaktycznym
Kolejnym dokumentem, jaki został przygotowany są "Standardy Partycypacji Społecznej". Za kluczowym uznano fakt udziału społeczności lokalnej w życiu miasta. Istotnym jest zgłaszanie potrzeb oraz określanie potrzeb związanych z ich zaspokajaniem. Według Adama Koziełka, w tej chwili nasze miasto jest jedynym w Polsce, któremu udało się przygotować tak kompleksowy dokument. - Jest on o tyle istotny, że aktywność mieszkańców Tomaszowa nie jest zbyt duża. Najwięcej widać to w organizowanych przez nas konsultacjach społecznych.
W czasie spotkania poruszono także temat dostępności. W Tomaszowie zajęto się nim w sposób kompleksowy. Przyjęto, że koniecznym jest rozwiązanie problemów nie tylko osób z dysfunkcjami ruchu ale stykającymi się z innego rodzaju barierami, na przykład w przypadku osób niedowidzących i niesłyszących. - Specjalne potrzeby może mieć też mama z przedszkolakiem, przychodząca załatwić swoją sprawę do urzędu - tłumaczyła Małgorzata Śmiechowicz, podkreślając znaczenie przygotowanego już dokumentu "standardy dostępności"
Tomaszowski magistrat wdraża też nowoczesne oprogramowanie służące poprawie jakości obsługi interesantów, ale i usprawniające procesy zarządcze. Miasto traktowane jest jako jeden podmiot. Elementy nie tylko współpracują ale są ze sobą sprzężone. Aktualnie wdrażany jest informatyczny zintegrowany system zrządzania oświatą. Podłączone do niego będą też placówki niepubliczne.
Przeszkolono też pracowników w zakresie posługiwania się językiem migowym. W najbliższym czasie podobne szkolenia przejdą też kierowcy MZK.
Przypomniano o dostosowaniu Urzędu Miasta dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Więcej dowiedzieć można się klikając w poniższy link
Tomasz Potkański Z-ca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich, sprawujący nadzór nad projektem "Rozwój Lokalny" podkreślił, że działania prowadzone przez Tomaszów Mazowiecki można uznać za modelowe, ponieważ są one odpowiedzią na podobne problemy, z jakimi borykają się wszystkie miasta średniej wielkości w Europie. - Tracą one swoją atrakcyjność, jako miejsc zamieszkania dla ludzi młodych i aktywnych. Migrują oni do miast dużych o charakterze metropolitalnym. Dlatego cały Program nakierunkowany jest na podniesienie jakości życia i atrakcyjność miejsca zamieszkania,
Napisz komentarz
Komentarze