Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 29 marca 2025 19:23
Reklama

Rusza pododdział udarowy. Doktor Dębiec nie kryje satysfakcji

Reklama
Tomaszowskie Centrum Zdrowia wraz z otwarciem pododdziału udarowego z wczesną rehabilitacją neurologiczną planuje uruchomić 16 łóżek (4 łóżka ostrej fazy udarowej oraz 12 łóżek wczesnej rehabilitacji neurologicznej) w ramach ww. pododdziału. O jego utworzenie od kilu lat zabiegał ordynator dr Jarosław Dębiec.
  • Każdy zyskany kwadrans do rozpoczęcia leczenia trombolitycznego przekłada się w przybliżeniu na dodatkowy miesiąc samodzielnego życia pacjenta, niższe o 5% ryzyko zgonu i większą o około 4% szansę na samodzielne poruszanie się.
  • W oddziałach udarowych odnotowano znacznie niższą śmiertelność niż na innych typach oddziałów. Śmiertelność wewnątrzszpitalna na oddziałach udarowych była o 7,4 p.p. niższa niż śmiertelność ogółem i 25,7 p.p. niż śmiertelność na oddziałach innych niż udarowe.

Do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafia każdego miesiąca ponad 30 pacjentów z udarem mózgu. Każdego dnia do szpitala trafia 1-2 pacjentów, dla których liczy sie szybka pomoc. Ta liczba w najbliższych latach wzrośnie ze względu na procesy demograficzne i starzenie się społeczeństwa. Oblicza się, że ten wzrost osiągnąć może w ciągu ok. 10 lat nawet 37 procent. W całej Polsce notuje się 80 tysięcy przypadków rocznie. Udar mózgu charakteryzuje się nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu, które są spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego.

Reklama

O tym, że choroba stanowi poważny problem świadczy fakt, że udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu i najważniejszą przyczyną niesprawności osób dorosłych. Niestety tomaszowski szpital nie ma pododdziału udarowego. O konieczności jego powstania mówi się od lat. Zwracają na to uwagę także wojewódzcy konsultanci zdrowotni. 

Jakie są najczęstsze objawy udaru? Warto je poznać, ponieważ często choroba jest nierozpoznawalna. Chorzy zwlekają z odwiedzeniem lekarza. Czekając zbyt długo na profesjonalną pomoc, tracimy szansę na skuteczne leczenie przyczynowe. Należą do nich: osłabienie ręki, osłabienie połowy ciała, opadanie kącika ust, wypadanie przedmiotów z rąk czy problemy z mową. Ponieważ zwykle chorobie nie towarzyszy ból głowy i inne niepokojące objawy, to pacjenci spokojnie czekają, aż objawy ustąpią same. Niestety, objawy udaru nie ustępują bez interwencji medycznej.

- Na wschodniej ścianie województwa łódzkiego musi powstać oddział udarowy. My spełniamy wszelkie kryteria, by taki oddział u nas stworzyć. Od stolicy województwa w kierunku wschodnim nie ma żadnej placówki leczącej niedokrwienne udary mózgu. Pacjent z Opoczna ma do wyboru Końskie albo Łódź. Nie jest łatwo zmieścić się w 4 godzinnym okienku czasowym. Chorzy i tak są często przywożeni do nas. Wielu ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest odsyłanych do wyspecjalizowanych oddziałów w innych miastach - mówił już 5 lat temu w rozmowie z portalem ordynator oddziału neurologii Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Jarosław Dębiec.

Rzeczywiście warto spojrzeć na kilka aktualnych danych liczbowych przesłanych nam przez Narodowy Fundusz Zdrowia 

  • Liczba oddziałów udarowych w Łódzkiem – 12,
  • Liczba łóżek na tych oddziałach – 207,
  • W Łódzkiem w 2022 r. oddział udarowe przyjęły 4346, najwięcej w Szpitalu  im. Kopernika – 685 , który wykonywał także trombektomie mechaniczne. Najmniej - 169 Szpital w Bełchatowie. 
  • Średnio rocznie to 340 chorych na każdym oddziale.
  • Oznacza to, że średnio co 2 g mieszkaniec naszego regionu z udarem i trafiał na oddział udarowy
  • Najmłodszy pacjent – 18 lat 
  • Najstarszy pacjent  – 107 lat 
  • Za leczenie udarów na oddziałach udarowych łódzki NFZ zapłacił w 2022 r. 65,3 mln zł.

 

UDAR MÓZGU – RODZAJE

Ze względu na mechanizm udaru można wyróżnić

  • udar niedokrwienny – około 80% przypadków udarów. Jest spowodowany zamknięciem naczynia, co ogranicza dopływ krwi do części mózgu, która jest zaopatrywana przez tętnice w tlen i substancje odżywcze.
  • udar krwotoczny (wylew) – około 20 % przypadków udaru. Wylew powstaje w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego i wylania się poza naczynia krwionośne.  Udar krwotoczny częściej dotyka ludzi młodych, a nawet dzieci.

– Metody skutecznego leczenia ostrej fazy udaru mózgu są dwie. Jest to tromboliza dożylna i w jej przypadku okno czasowe, w którym można podać pacjentowi lek, to cztery–pięć godzin od momentu wystąpienia objawów. Drugą metodą jest trombektomia mechaniczna, gdzie okno czasowe jest trochę dłuższe i wynosi około sześciu godzin – tłumaczy. – To jednak nie oznacza, że jeśli pacjent trafił do nas pół godziny po wystąpieniu pierwszych objawów, to mamy jeszcze trzy czy pięć godzin na podanie mu leku. Im szybciej podamy mu lek albo wykonamy trombektomię, tym lepiej dla niego. Pacjenci, którzy będą leczeni w pierwszej godzinie od wystąpienia objawów, rokują lepiej niż ci, u których leczenie jest podejmowane później.

TROMBEKTOMIA MECHANICZNA. W Szpitalu Kopernika jest realizowana w ramach pilotażu MZ od 2019 r. Pilotaż przedłużono. Do tego zabiegu mogą być kwalifikowani pacjenci z całego regionu.  Trombektomia mechaniczna to udrożnienie naczynia poprzez mechaniczne usunięcie skrzepu. Stenty samorozprężalne wbijane są do skrzepliny za pomocą drutu prowadzącego, a następnie rozprężają się w obrębie skrzepliny.

Uwalniający się stent, przesuwając się w kierunku ścian naczynia, wbija się w skrzeplinę co ułatwia późniejsze jej usunięcie. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub sedacji, zaraz po stwierdzeniu w badaniach neuroobrazowych obecności zatorów w dużym naczyniu, w ciągu 8 godzin od początku udaru i ma na celu przywrócenie krążenia krwi. 

W 2022 r. poddano trombektomii mechanicznej : 221 chorych , za leczenie Łódzki NFZ zapłacił : 7 235 731,75 zł.

Rehabilitacja poudarowa 

  • 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% – pomocy  w niektórych czynnościach życia codziennego
  • Liczba oddziałów rehabilitacji neurologicznej z umową z NFZ – 11
  • Pacjent powinien trafić na rehabilitację w zależności od stopnia uszkodzenia OUN od 14 do 30 dni od wypisu z oddziału udarowego
  •  

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Będzie dobże, będzie dobże .. 19.04.2023 22:48
No ale ten oddział formują już chyba trzeci rok ... I on już działa????

Reklama
Ewa 04.04.2023 13:45
Mam pytanie. Co z personelem na oddział udarowy, ile osób zatrudniono na ten oddział?

Ajdejano 02.04.2023 15:00
Takie informacje bardzo mi się podobają. Tę konkretną informację oceniam jako sukces głównie p. dr Jarosława Dębca i dyrektora TCZ p. Wiesława Chudzika. Teraz, kiedy zaczyna się porąbana kampania wyborcza, pod ten sukces zaczną się podpinać różne lokalne, "polytycne" badziewia, typu: katecheta, były gospodarczy od miotły, mierny nauczyciel, zbankrutowany prywaciarz, mierny urzędniczyna, itp., itd. Apel do doktorów: nie pozwólcie stawiać się pod ścianą przez te denną, wsiową-powiatową miernotę. To powiatowe dno nie może wami rządzić.

Opinie

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie

Zmęczonych czuje się 70 proc. polskich rolników, a 62 proc. uważa, że są pozostawieni sami sobie - wynika z badania organizacji More in Common. Wskazano również, że 38 proc. rolników zadeklarowało, że ich gospodarstwa dotknęły susze, a 16 proc. powodzie.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:36
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpetki bambusowe, antybakteryjne.Naturalne skarpety z bambusa, antyzapachowe.Skład:wiskoza bambusowa 72%, poliamid 25%, elastan 3%, apretura Sanitized®Wielkości:35-38, 39-42, 43-46, 47-50 (tylko w kolorze czarnym)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki DEOMED® Bamboo to naturalne i komfortowe skarpetki antybakteryjne, antygrzybicze oraz skarpetki antyzapachowe, które posiadają również szereg prozdrowotnych właściwości.Do produkcji tych skarpetek została zastosowana delikatna, ale bardzo wytrzymała przędza z naturalnej wiskozy bambusowej. Wspomaga ona skuteczną wentylację stóp, pozwalając na pochłanianie nadmiaru wilgoci i dzięki temu są one tak komfortowe w używaniu przez cały dzień.Materiał ten został wzbogacony o apreturę Sanitized® o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Ze względu na zastosowanie tego dodatku to także wyjątkowo komfortowe skarpety antyzapachowe – zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, bardzo dobrze sprawdzają się jako skarpety antybakteryjne i antygrzybicze, a także wspomagają leczenie infekcji stóp.Dodatek poliamidu i elastanu powoduje, że te skarpetki są elastyczne i dobrze dopasowują się do stóp, a także nie uciskają ich.Skarpety z bambusa DEOMED® Bamboo posiadają specjalną konstrukcję, która zapewnia bardzo dobre dopasowanie do kształtu stopy i nogi, a przy tym są to skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dzięki temu skarpetki bambusowe Bamboo nie zaburzają naturalnego przepływu krwi w tętnicach i żyłach kończyn dolnych i polecane są dla osób z cukrzycą, obrzękami, niewydolnością żylną nóg.Skarpetki DEOMED® Bamboo dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru.Skarpetki bambusowe Bamboo marki DEOMED® to sprawdzony wybór dla wielu osób, którym zależy na zdrowiu i maksymalnym komforcie przez cały dzień.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama