- Każdy zyskany kwadrans do rozpoczęcia leczenia trombolitycznego przekłada się w przybliżeniu na dodatkowy miesiąc samodzielnego życia pacjenta, niższe o 5% ryzyko zgonu i większą o około 4% szansę na samodzielne poruszanie się.
- W oddziałach udarowych odnotowano znacznie niższą śmiertelność niż na innych typach oddziałów. Śmiertelność wewnątrzszpitalna na oddziałach udarowych była o 7,4 p.p. niższa niż śmiertelność ogółem i 25,7 p.p. niż śmiertelność na oddziałach innych niż udarowe.
Do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafia każdego miesiąca ponad 30 pacjentów z udarem mózgu. Każdego dnia do szpitala trafia 1-2 pacjentów, dla których liczy sie szybka pomoc. Ta liczba w najbliższych latach wzrośnie ze względu na procesy demograficzne i starzenie się społeczeństwa. Oblicza się, że ten wzrost osiągnąć może w ciągu ok. 10 lat nawet 37 procent. W całej Polsce notuje się 80 tysięcy przypadków rocznie. Udar mózgu charakteryzuje się nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu, które są spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego.
O tym, że choroba stanowi poważny problem świadczy fakt, że udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu i najważniejszą przyczyną niesprawności osób dorosłych. Niestety tomaszowski szpital nie ma pododdziału udarowego. O konieczności jego powstania mówi się od lat. Zwracają na to uwagę także wojewódzcy konsultanci zdrowotni.
Jakie są najczęstsze objawy udaru? Warto je poznać, ponieważ często choroba jest nierozpoznawalna. Chorzy zwlekają z odwiedzeniem lekarza. Czekając zbyt długo na profesjonalną pomoc, tracimy szansę na skuteczne leczenie przyczynowe. Należą do nich: osłabienie ręki, osłabienie połowy ciała, opadanie kącika ust, wypadanie przedmiotów z rąk czy problemy z mową. Ponieważ zwykle chorobie nie towarzyszy ból głowy i inne niepokojące objawy, to pacjenci spokojnie czekają, aż objawy ustąpią same. Niestety, objawy udaru nie ustępują bez interwencji medycznej.
- Na wschodniej ścianie województwa łódzkiego musi powstać oddział udarowy. My spełniamy wszelkie kryteria, by taki oddział u nas stworzyć. Od stolicy województwa w kierunku wschodnim nie ma żadnej placówki leczącej niedokrwienne udary mózgu. Pacjent z Opoczna ma do wyboru Końskie albo Łódź. Nie jest łatwo zmieścić się w 4 godzinnym okienku czasowym. Chorzy i tak są często przywożeni do nas. Wielu ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest odsyłanych do wyspecjalizowanych oddziałów w innych miastach - mówił już 5 lat temu w rozmowie z portalem ordynator oddziału neurologii Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Jarosław Dębiec.
Rzeczywiście warto spojrzeć na kilka aktualnych danych liczbowych przesłanych nam przez Narodowy Fundusz Zdrowia
- Liczba oddziałów udarowych w Łódzkiem – 12,
- Liczba łóżek na tych oddziałach – 207,
- W Łódzkiem w 2022 r. oddział udarowe przyjęły 4346, najwięcej w Szpitalu im. Kopernika – 685 , który wykonywał także trombektomie mechaniczne. Najmniej - 169 Szpital w Bełchatowie.
- Średnio rocznie to 340 chorych na każdym oddziale.
- Oznacza to, że średnio co 2 g mieszkaniec naszego regionu z udarem i trafiał na oddział udarowy
- Najmłodszy pacjent – 18 lat
- Najstarszy pacjent – 107 lat
- Za leczenie udarów na oddziałach udarowych łódzki NFZ zapłacił w 2022 r. 65,3 mln zł.
UDAR MÓZGU – RODZAJE
Ze względu na mechanizm udaru można wyróżnić
- udar niedokrwienny – około 80% przypadków udarów. Jest spowodowany zamknięciem naczynia, co ogranicza dopływ krwi do części mózgu, która jest zaopatrywana przez tętnice w tlen i substancje odżywcze.
- udar krwotoczny (wylew) – około 20 % przypadków udaru. Wylew powstaje w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego i wylania się poza naczynia krwionośne. Udar krwotoczny częściej dotyka ludzi młodych, a nawet dzieci.
– Metody skutecznego leczenia ostrej fazy udaru mózgu są dwie. Jest to tromboliza dożylna i w jej przypadku okno czasowe, w którym można podać pacjentowi lek, to cztery–pięć godzin od momentu wystąpienia objawów. Drugą metodą jest trombektomia mechaniczna, gdzie okno czasowe jest trochę dłuższe i wynosi około sześciu godzin – tłumaczy. – To jednak nie oznacza, że jeśli pacjent trafił do nas pół godziny po wystąpieniu pierwszych objawów, to mamy jeszcze trzy czy pięć godzin na podanie mu leku. Im szybciej podamy mu lek albo wykonamy trombektomię, tym lepiej dla niego. Pacjenci, którzy będą leczeni w pierwszej godzinie od wystąpienia objawów, rokują lepiej niż ci, u których leczenie jest podejmowane później.
TROMBEKTOMIA MECHANICZNA. W Szpitalu Kopernika jest realizowana w ramach pilotażu MZ od 2019 r. Pilotaż przedłużono. Do tego zabiegu mogą być kwalifikowani pacjenci z całego regionu. Trombektomia mechaniczna to udrożnienie naczynia poprzez mechaniczne usunięcie skrzepu. Stenty samorozprężalne wbijane są do skrzepliny za pomocą drutu prowadzącego, a następnie rozprężają się w obrębie skrzepliny.
Uwalniający się stent, przesuwając się w kierunku ścian naczynia, wbija się w skrzeplinę co ułatwia późniejsze jej usunięcie. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub sedacji, zaraz po stwierdzeniu w badaniach neuroobrazowych obecności zatorów w dużym naczyniu, w ciągu 8 godzin od początku udaru i ma na celu przywrócenie krążenia krwi.
W 2022 r. poddano trombektomii mechanicznej : 221 chorych , za leczenie Łódzki NFZ zapłacił : 7 235 731,75 zł.
Rehabilitacja poudarowa
- 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% – pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego
- Liczba oddziałów rehabilitacji neurologicznej z umową z NFZ – 11
- Pacjent powinien trafić na rehabilitację w zależności od stopnia uszkodzenia OUN od 14 do 30 dni od wypisu z oddziału udarowego
Napisz komentarz
Komentarze