Druga polska noblistka w dziedzinie literatury
Talent Olgi Tokarczuk widać dokładnie w każdym jej dziele, jednak w pełnej okazałości da się go dostrzec we wspomnianych wyżej „Biegunach”. To bowiem właśnie dzięki nim akademia szwedzka przyznała jej zaszczytną Nagrodę Nobla, a Teatr Powszechny stworzył nawet na ich podstawie spektakl. Trzeba natomiast przyznać, że książki Olgi Tokarczuk bez wątpienia zapadają w pamięć oraz zmuszają do refleksji. Wyróżniona za „narracyjną wyobraźnię i przekraczanie granic” pisarka zdecydowanie zasłużyła na tę nagrodę, poruszając odbiorców i dotykając nierzadko trudnych, kontrowersyjnych tematów.
Życiorys i twórczość
Urodzona w roku 1962 w Sulechowie, Olga Tokarczuk lata młodzieńcze spędziła w Klenicy i Kietrzu, gdzie uczęszczała do liceum ogólnokształcącego. Studia psychologiczne skończyła z kolei w Warszawie, by później rozpocząć pracę w zawodzie psychoterapeuty w Wałbrzychu. Pierwsze dzieła autorki były zaś krótsze (opowiadania ułożone w cykle). Dopiero z biegiem czasu Tokarczuk tworzyła dłuższe eseje i powieści. Na prawdziwy sukces musiała trochę poczekać, a rozgłos przyniosły jej między innymi: „Dom dzienny, dom nocny”, „Księgi Jakubowe”, „Prawiek i inne czasy” i oczywiście „Bieguni”.
Prywatnie Olga Tokarczuk nie boi się zabierać głosu w istotnych sprawach społecznych i propaguje przyjazne podejście do środowiska i ekologii. Z racji tego, iż ma poglądy feministyczne, stara się przemycać owe idee w niektórych tekstach, sprzeciwiając się wobec patriarchatu. Poza tym jest też zadeklarowaną wegetarianką. Co ciekawe, w 2020 roku we Wrocławiu powołała do życia fundację, której nadrzędną misją jest „wspieranie kultury i sztuki polskiej i światowej, w Polsce i za granicą, jak również promocja i wspieranie szeroko pojętej ochrony praw człowieka, demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, swobód obywatelskich, a także wspieranie działań na rzecz środowiska naturalnego i praw zwierząt, przeciwdziałanie dyskryminacji, wspieranie praw kobiet oraz promocja i wspieranie wszechstronnego rozwoju Polski, a w szczególności Wrocławia i Dolnego Śląska”.
Napisz komentarz
Komentarze