Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Pomysłów nie ma. Jest za to agresywna krytyka

Uchwalanie budżetu miasta wiąże się ze stosowaniem procedur zawartych w odpowiedniej uchwale Rady Miejskiej. Określa ona między innymi tryb i formę składania wniosków przez radnych, sposób ich głosowania i rozpatrzenia. Z kolei same wnioski są podstawowym przejawem aktywności samorządowców, zarówno ich prawem, jak i obowiązkiem. Oczywiście tym bardzo sformalizowanym. Mniej formalnie można też rozmawiać bezpośrednio z Prezydentem i jego służbami finansowymi, by pomysły, jakie zgłasza radny, zostały zawarte już w pierwotnej wersji projektu budżetu. Obie formuły są dopuszczalne i bywają równie skuteczne. Pod warunkiem jednak, że radni jakieś pomysły posiadają i potrafią reagować na potrzeby mieszkańców.

Radni obecnej kadencji przyjmowali już pięć razy uchwałę budżetową na kolejny rok. Mieli więc pięć razy okazję do realizacji własnych pomysłów i inwestycji. Jak często z tej możliwości korzystali? Okazuje się, że działo się to jedynie w sporadycznych przypadkach. Wniosków do budżetu praktycznie nie było. O ile Prezydent przy okazji realizacji różnych inwestycji wskazuje często na radnych własnego komitetu, którzy o nie zabiegali, o tyle aktywność w tym względzie radnych PiS i Platformy Obywatelskiej była praktycznie... żadna. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po uchwaleniu budżetu Rada praktycznie nie ma możliwości jego zmiany. Dysponentem, odpowiedzialnym za realizację jest Prezydent Miasta i za każdym razem musi on wyrazić zgodę na wprowadzenie zmian. Radni nie korzystają też z posiadanej inicjatywy uchwałodawczej. Nie zgłaszają pomysłów, programów, koncepcji, które mógłby wytyczać kierunki działań dla samorządu. Praktycznie, jedyne zaangażowanie, jakie możemy obserwować, to nadawanie nazw ulicom, skwerom i rondom (było takich 5 w pięć lat).  Pojawiła się też uchwała dotycząca wspierania rodzin (następnie uchylona). Radni PO raz zwołali sesję nadzwyczajną, by przyjąć stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. 

2019

Zacznijmy od samego początku i wniosków, jakie składali radni w czasie obrad komisji problemowych do budżetu miasta na 2019 rok. W przypadku komisji Komisji Spraw Społecznych i Rodziny, której przewodniczy radna Elżbieta Przedbora odbyły się trzy posiedzenia, na których debatowano nad projektem budżetu. Pierwsze z nich 11 grudnia 2018 roku. Punkt piąty, to analiza i wypracowanie wniosków do projektu Budżetu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na 2019 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wniosek do budżetu złożyła Beata Stańczyk dotyczył rozbudowy i przebudowę kaplicy cmentarnej – domu pogrzebowego na Cmentarzu Miejskim przy ulicy Dąbrowskiej. Radny Jarosław Batorski zgłosił wniosek, utwardzenia ulicy Mickiewicza. Na tym propozycje się skończyły. Na kontynuacji posiedzenia, jakie miało miejsce dwa dni później, żądnych wniosków nie zgłaszano. Podobnie było 15 stycznia, kiedy opiniowano ostateczny projekt uchwały budżetowej. 

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej, której przewodniczy, Marcin Rybak, nad projektem debatowała dwa razy. Punkt 3 porządku obrad obejmował analizę i zgłaszanie wniosków przez radnych. Żaden z  nich z tej możliwości nie skorzystał. Podobnie było na kolejnym posiedzeniu w styczniu następnego roku 

Komisji Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska, której przewodniczy Jarosław Batorski odbyła się dniu 7 grudnia 2018 roku. Z uwagi na brak wniosków zgłaszanych przez Komisję, Przewodniczący cyt. poinformował, iż poddaje pod głosowanie przedmiotowy projekt uchwały. Oznacza to, że i na tej komisji wniosków do uchwały budżetowej nikt nie zgłaszał. 

Komisja Budżetu i Działalności Gospodarczej pochylała się nad budżetem trzy razy. Na pierwszym posiedzeniu radni nie zgłosili anni jednego wniosku. Podobnie było na dwóch kolejnych spotkaniach. Komisja zajmowała się jedynym wnioskiem, który zgłosiła Beta Stanczyk, dotyczącym kaplicy cmentarnej. 

2020

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad nikt nie zgłaszał wniosków do projektu budżetu. Dyskusja skupiła się na impertynenckim zachowaniu radnego Witczaka w stosunku do przewodniczącej komisji oraz przychodach z tytułu udziału miasta w podatkach PiT. 

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - żaden z członków komisji nie składał wniosków do budżetu na rok 2020. Protokół z posiedzenia komisji w tym punkcie jest wyjątkowo krótki. 

Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska - wnioski radnych do budżetu na rok 2020 się nie pojawiły. 

Komisja Budżetu i Działalności Gospodarczej - żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. 

2021

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. Agnieszka Walasik przypomniała natomiast swoje interpelacje dotyczące remontu ulicy Piaskowej oraz uliczek do niej przyległych, które znalazły się w wydatkach inwestycyjnych na kolejny rok.  

KomisjaOświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - na posiedzeniu nie było głosów w dyskusji na temat budżetu 2021. 

Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - Radny Piotr Kucharski złożył wniosek o zaciągnięcie 500.000,00 zł kredytu, celem wykonania inwestycji na ulicy Ludowej, o którą wnioskowali radny powiatowy Mariusz Strzępek oraz radny miejski, Konrad Borowski. W tej sprawie radni KWW Marcina Witko przygotowali petycję, która podpisało kilkuset mieszkańców miasta. 

2022

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. Protokół z posiedzenia ogranicza się do stwierdzenia, że dyskusji na temat uchwały nie było. 

Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - w czasie obrad i tej komisji żaden radny nie zgłosił żadnego wniosku. 

Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska - jedyny wniosek zgłosił Andrzej Wodziński. Zaproponwał nazwę ujętego w budżecie zadania inwestycyjnego na „Opracowanie koncepcji trasowania ulic Kotlinowej i Zwierzynieckiej oraz ulicy Starowiejskiej na odcinku od ulicy Nagórzyckiej do ulicy Kotlinowej wraz z wytyczeniem ciągu pieszo - rowerowego”.

2023

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny Radny Adrian Witczak sformułował wniosek o następującej treści: „Komisja Spraw Społecznych i Rodziny prosi o wprowadzenie do projektu budżetu na rok 2023 kwoty 150.0000,00 zł  z przeznaczeniem na aktualizację dokumentacji w zakresie budowy nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt.” Absurdalność wniosku przy braku środków na realizację inwestycji na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych jest oczywista. Drugi wniosek obejmował podwyżki dla pracowników Urzędu Mejskiego. 

Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska Radny Andrzej Wodziński nawiązał do złożonych interpelacji dotyczących nasadzenia 44 sztuk drzew na Placu Kościuszki. Zgłosił wniosek o wprowadzenie do projektu budżetu miasta na rok 2023 zadania pn. „Wykonanie dodatkowych nasadzeń zieleni wysokiej (drzew) w obrębie Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim w ilości minimum 20 sztuk”. Radny Michał Kucharski zgłosił wniosek o wymianę nawierzchni i dobudowę nowej części chodnika przy ulicy Cisowej, prowadzącego na cmentarz parafialny w Białobrzegach

****

Jak na pięć lat funkcjonowania radnych w miejskim samorządzie, dorobek w postaci składanych wniosków inwestycyjnych i społecznych jest na żenująco niskim poziomie. Rozczarowuje szczególnie postawa Barbary Klatki, która brala udział w wyborach prezydenckich w w 2018 roku. Wydawać by się mogło, że kandydatka będzie posiadała cały pakiet gotowych rozwiązań i pomysłów. Przez pięć lat nie poznaliśmy żadnego z nich. Swoją aktywność koncentruje głównie na krytyce finansowania Areny Lodowej. 

Podobnie jest w przypadku dwóch innych kandydatów na urząd prezydenta w nadchodzacych wyborch samorządowych. Zarówno Adrian Witczak, jak i Piotr Kucharski nie mają zbyt wielu osiągnięć, którymi mogliby się wyborcom, po pięciu latach swojej samorządowej działalności,  pochwalić. O ile drugi z nich potrafi w sposób zdroworozsądkowy podyskutować o miejskich finansach i na przykład zagrożeniach związanych ze stopami procentowymi, to lider PO w naszym powiecie kalkuje nie tylko rozwiązania radnego Litewki z Sosnowca, ale przede wszystkim przenosi ideologiczny spór o typowo partyjniackim zabarwieniu na grunt lokalny. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 27.06.2023 13:20
Ta, cała, samorządowa szopka wygląda rzeczywiście na szopkę kabaretową. Na 23 radnych miejskich, wymienił Pan ZALEDWIE siedmioro radnych, którzy od 2019 roku, cokolwiek beknęli w sprawach konkretnych i dwóch szkodników samorządowych i społecznych z po, którzy "na siłę" starali się wejść z skórę Prezydentowi Miasta. Podsumowanie: ten polski samorząd wszystkich szczebli, to jedna, totalna bryndza. Ludzie idą do tych urynałów wyborczych i zupełnie nie wiedzą, kogo wybierają. Wobec tego, zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, w około 5 - 6 %, przez przypadek, wybiorą tych tych normalnych. A reszta ? Kupa dziada bez zelówek.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama