Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 18:11
Reklama

Pomysłów nie ma. Jest za to agresywna krytyka

Uchwalanie budżetu miasta wiąże się ze stosowaniem procedur zawartych w odpowiedniej uchwale Rady Miejskiej. Określa ona między innymi tryb i formę składania wniosków przez radnych, sposób ich głosowania i rozpatrzenia. Z kolei same wnioski są podstawowym przejawem aktywności samorządowców, zarówno ich prawem, jak i obowiązkiem. Oczywiście tym bardzo sformalizowanym. Mniej formalnie można też rozmawiać bezpośrednio z Prezydentem i jego służbami finansowymi, by pomysły, jakie zgłasza radny, zostały zawarte już w pierwotnej wersji projektu budżetu. Obie formuły są dopuszczalne i bywają równie skuteczne. Pod warunkiem jednak, że radni jakieś pomysły posiadają i potrafią reagować na potrzeby mieszkańców.

Radni obecnej kadencji przyjmowali już pięć razy uchwałę budżetową na kolejny rok. Mieli więc pięć razy okazję do realizacji własnych pomysłów i inwestycji. Jak często z tej możliwości korzystali? Okazuje się, że działo się to jedynie w sporadycznych przypadkach. Wniosków do budżetu praktycznie nie było. O ile Prezydent przy okazji realizacji różnych inwestycji wskazuje często na radnych własnego komitetu, którzy o nie zabiegali, o tyle aktywność w tym względzie radnych PiS i Platformy Obywatelskiej była praktycznie... żadna. 

Reklama

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po uchwaleniu budżetu Rada praktycznie nie ma możliwości jego zmiany. Dysponentem, odpowiedzialnym za realizację jest Prezydent Miasta i za każdym razem musi on wyrazić zgodę na wprowadzenie zmian. Radni nie korzystają też z posiadanej inicjatywy uchwałodawczej. Nie zgłaszają pomysłów, programów, koncepcji, które mógłby wytyczać kierunki działań dla samorządu. Praktycznie, jedyne zaangażowanie, jakie możemy obserwować, to nadawanie nazw ulicom, skwerom i rondom (było takich 5 w pięć lat).  Pojawiła się też uchwała dotycząca wspierania rodzin (następnie uchylona). Radni PO raz zwołali sesję nadzwyczajną, by przyjąć stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. 

2019

Zacznijmy od samego początku i wniosków, jakie składali radni w czasie obrad komisji problemowych do budżetu miasta na 2019 rok. W przypadku komisji Komisji Spraw Społecznych i Rodziny, której przewodniczy radna Elżbieta Przedbora odbyły się trzy posiedzenia, na których debatowano nad projektem budżetu. Pierwsze z nich 11 grudnia 2018 roku. Punkt piąty, to analiza i wypracowanie wniosków do projektu Budżetu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na 2019 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wniosek do budżetu złożyła Beata Stańczyk dotyczył rozbudowy i przebudowę kaplicy cmentarnej – domu pogrzebowego na Cmentarzu Miejskim przy ulicy Dąbrowskiej. Radny Jarosław Batorski zgłosił wniosek, utwardzenia ulicy Mickiewicza. Na tym propozycje się skończyły. Na kontynuacji posiedzenia, jakie miało miejsce dwa dni później, żądnych wniosków nie zgłaszano. Podobnie było 15 stycznia, kiedy opiniowano ostateczny projekt uchwały budżetowej. 

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej, której przewodniczy, Marcin Rybak, nad projektem debatowała dwa razy. Punkt 3 porządku obrad obejmował analizę i zgłaszanie wniosków przez radnych. Żaden z  nich z tej możliwości nie skorzystał. Podobnie było na kolejnym posiedzeniu w styczniu następnego roku 

Komisji Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska, której przewodniczy Jarosław Batorski odbyła się dniu 7 grudnia 2018 roku. Z uwagi na brak wniosków zgłaszanych przez Komisję, Przewodniczący cyt. poinformował, iż poddaje pod głosowanie przedmiotowy projekt uchwały. Oznacza to, że i na tej komisji wniosków do uchwały budżetowej nikt nie zgłaszał. 

Komisja Budżetu i Działalności Gospodarczej pochylała się nad budżetem trzy razy. Na pierwszym posiedzeniu radni nie zgłosili anni jednego wniosku. Podobnie było na dwóch kolejnych spotkaniach. Komisja zajmowała się jedynym wnioskiem, który zgłosiła Beta Stanczyk, dotyczącym kaplicy cmentarnej. 

2020

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad nikt nie zgłaszał wniosków do projektu budżetu. Dyskusja skupiła się na impertynenckim zachowaniu radnego Witczaka w stosunku do przewodniczącej komisji oraz przychodach z tytułu udziału miasta w podatkach PiT. 

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - żaden z członków komisji nie składał wniosków do budżetu na rok 2020. Protokół z posiedzenia komisji w tym punkcie jest wyjątkowo krótki. 

Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska - wnioski radnych do budżetu na rok 2020 się nie pojawiły. 

Komisja Budżetu i Działalności Gospodarczej - żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. 

2021

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. Agnieszka Walasik przypomniała natomiast swoje interpelacje dotyczące remontu ulicy Piaskowej oraz uliczek do niej przyległych, które znalazły się w wydatkach inwestycyjnych na kolejny rok.  

KomisjaOświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - na posiedzeniu nie było głosów w dyskusji na temat budżetu 2021. 

Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - Radny Piotr Kucharski złożył wniosek o zaciągnięcie 500.000,00 zł kredytu, celem wykonania inwestycji na ulicy Ludowej, o którą wnioskowali radny powiatowy Mariusz Strzępek oraz radny miejski, Konrad Borowski. W tej sprawie radni KWW Marcina Witko przygotowali petycję, która podpisało kilkuset mieszkańców miasta. 

2022

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. Protokół z posiedzenia ogranicza się do stwierdzenia, że dyskusji na temat uchwały nie było. 

Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - w czasie obrad i tej komisji żaden radny nie zgłosił żadnego wniosku. 

Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska - jedyny wniosek zgłosił Andrzej Wodziński. Zaproponwał nazwę ujętego w budżecie zadania inwestycyjnego na „Opracowanie koncepcji trasowania ulic Kotlinowej i Zwierzynieckiej oraz ulicy Starowiejskiej na odcinku od ulicy Nagórzyckiej do ulicy Kotlinowej wraz z wytyczeniem ciągu pieszo - rowerowego”.

2023

Komisja Spraw Społecznych i Rodziny Radny Adrian Witczak sformułował wniosek o następującej treści: „Komisja Spraw Społecznych i Rodziny prosi o wprowadzenie do projektu budżetu na rok 2023 kwoty 150.0000,00 zł  z przeznaczeniem na aktualizację dokumentacji w zakresie budowy nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt.” Absurdalność wniosku przy braku środków na realizację inwestycji na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych jest oczywista. Drugi wniosek obejmował podwyżki dla pracowników Urzędu Mejskiego. 

Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska Radny Andrzej Wodziński nawiązał do złożonych interpelacji dotyczących nasadzenia 44 sztuk drzew na Placu Kościuszki. Zgłosił wniosek o wprowadzenie do projektu budżetu miasta na rok 2023 zadania pn. „Wykonanie dodatkowych nasadzeń zieleni wysokiej (drzew) w obrębie Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim w ilości minimum 20 sztuk”. Radny Michał Kucharski zgłosił wniosek o wymianę nawierzchni i dobudowę nowej części chodnika przy ulicy Cisowej, prowadzącego na cmentarz parafialny w Białobrzegach

****

Jak na pięć lat funkcjonowania radnych w miejskim samorządzie, dorobek w postaci składanych wniosków inwestycyjnych i społecznych jest na żenująco niskim poziomie. Rozczarowuje szczególnie postawa Barbary Klatki, która brala udział w wyborach prezydenckich w w 2018 roku. Wydawać by się mogło, że kandydatka będzie posiadała cały pakiet gotowych rozwiązań i pomysłów. Przez pięć lat nie poznaliśmy żadnego z nich. Swoją aktywność koncentruje głównie na krytyce finansowania Areny Lodowej. 

Podobnie jest w przypadku dwóch innych kandydatów na urząd prezydenta w nadchodzacych wyborch samorządowych. Zarówno Adrian Witczak, jak i Piotr Kucharski nie mają zbyt wielu osiągnięć, którymi mogliby się wyborcom, po pięciu latach swojej samorządowej działalności,  pochwalić. O ile drugi z nich potrafi w sposób zdroworozsądkowy podyskutować o miejskich finansach i na przykład zagrożeniach związanych ze stopami procentowymi, to lider PO w naszym powiecie kalkuje nie tylko rozwiązania radnego Litewki z Sosnowca, ale przede wszystkim przenosi ideologiczny spór o typowo partyjniackim zabarwieniu na grunt lokalny. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 27.06.2023 13:20
Ta, cała, samorządowa szopka wygląda rzeczywiście na szopkę kabaretową. Na 23 radnych miejskich, wymienił Pan ZALEDWIE siedmioro radnych, którzy od 2019 roku, cokolwiek beknęli w sprawach konkretnych i dwóch szkodników samorządowych i społecznych z po, którzy "na siłę" starali się wejść z skórę Prezydentowi Miasta. Podsumowanie: ten polski samorząd wszystkich szczebli, to jedna, totalna bryndza. Ludzie idą do tych urynałów wyborczych i zupełnie nie wiedzą, kogo wybierają. Wobec tego, zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, w około 5 - 6 %, przez przypadek, wybiorą tych tych normalnych. A reszta ? Kupa dziada bez zelówek.

Reklama

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MotUTreść komentarza: Co do S12, to nie jest obwodnica miasta, skoro żaden węzeł nie jest ujęty w granicach miasta. Studzianki, Biała Góra? Witko, miej szacunek do ludzi!Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk zlikwidowano 5 czerwca 1990 na mocy Ustawy z dnia 11 kwietnia 1990 r. ... Tak, że ten tego Szanowny Panie z ksywką na "C".... bujaj się Pan!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Naprawdę się pomyliłem. Przeczytałem artykuł, komentarze.... i pomyliłem północ z południem. A dokładniej chciałem zapytać o lobbowanie na rzecz wariantu południowego a napisałem o wariancie..... północnym. Ten drugi wpis wynika z tego iż nie zauważyłem pomyłki. W każdym razie moje pytanie brzmi: Kto lobbuje za wariantem południowym? Pytam o osoby które decydują na szczeblu rządowym.... Proszę o informacje. Pozdrawiam.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: A po co drogaTreść komentarza: Tomaszów to taka metropolia, że ludzie co weekend z Niemiec i Ukrainy S12 będą przyjeżdżać na zakupy do biedronki. Droga tylko zniszczy Tomaszów i piękne okolice.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: ObsTreść komentarza: Tu piszecie, że oddział jest 20 łóżkowy . Dzisiaj przeczytałam w TIT , że jest 40 łóżkowy.To zasadnicza różnica .Źródło komentarza: Tomaszowskie Hospicjum stacjonarne z kontraktem z NFZAutor komentarza: Edek z fabryki kredekTreść komentarza: Staroście powyłaziła koszula z rękawów marynarki...wziąwszy pod uwagę że on ma krótkie łapki...to zastanawiam się jak krótka jest ta marynarka??...a może to jest marynarka naszego "dzieciątka - posła " witczaka ??...oni ostatnio żyją w symbiozie?Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS Technics
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama