Radni obecnej kadencji przyjmowali już pięć razy uchwałę budżetową na kolejny rok. Mieli więc pięć razy okazję do realizacji własnych pomysłów i inwestycji. Jak często z tej możliwości korzystali? Okazuje się, że działo się to jedynie w sporadycznych przypadkach. Wniosków do budżetu praktycznie nie było. O ile Prezydent przy okazji realizacji różnych inwestycji wskazuje często na radnych własnego komitetu, którzy o nie zabiegali, o tyle aktywność w tym względzie radnych PiS i Platformy Obywatelskiej była praktycznie... żadna.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po uchwaleniu budżetu Rada praktycznie nie ma możliwości jego zmiany. Dysponentem, odpowiedzialnym za realizację jest Prezydent Miasta i za każdym razem musi on wyrazić zgodę na wprowadzenie zmian. Radni nie korzystają też z posiadanej inicjatywy uchwałodawczej. Nie zgłaszają pomysłów, programów, koncepcji, które mógłby wytyczać kierunki działań dla samorządu. Praktycznie, jedyne zaangażowanie, jakie możemy obserwować, to nadawanie nazw ulicom, skwerom i rondom (było takich 5 w pięć lat). Pojawiła się też uchwała dotycząca wspierania rodzin (następnie uchylona). Radni PO raz zwołali sesję nadzwyczajną, by przyjąć stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
2019
Zacznijmy od samego początku i wniosków, jakie składali radni w czasie obrad komisji problemowych do budżetu miasta na 2019 rok. W przypadku komisji Komisji Spraw Społecznych i Rodziny, której przewodniczy radna Elżbieta Przedbora odbyły się trzy posiedzenia, na których debatowano nad projektem budżetu. Pierwsze z nich 11 grudnia 2018 roku. Punkt piąty, to analiza i wypracowanie wniosków do projektu Budżetu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na 2019 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wniosek do budżetu złożyła Beata Stańczyk dotyczył rozbudowy i przebudowę kaplicy cmentarnej – domu pogrzebowego na Cmentarzu Miejskim przy ulicy Dąbrowskiej. Radny Jarosław Batorski zgłosił wniosek, utwardzenia ulicy Mickiewicza. Na tym propozycje się skończyły. Na kontynuacji posiedzenia, jakie miało miejsce dwa dni później, żądnych wniosków nie zgłaszano. Podobnie było 15 stycznia, kiedy opiniowano ostateczny projekt uchwały budżetowej.
Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej, której przewodniczy, Marcin Rybak, nad projektem debatowała dwa razy. Punkt 3 porządku obrad obejmował analizę i zgłaszanie wniosków przez radnych. Żaden z nich z tej możliwości nie skorzystał. Podobnie było na kolejnym posiedzeniu w styczniu następnego roku
Komisji Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska, której przewodniczy Jarosław Batorski odbyła się dniu 7 grudnia 2018 roku. Z uwagi na brak wniosków zgłaszanych przez Komisję, Przewodniczący cyt. poinformował, iż poddaje pod głosowanie przedmiotowy projekt uchwały. Oznacza to, że i na tej komisji wniosków do uchwały budżetowej nikt nie zgłaszał.
Komisja Budżetu i Działalności Gospodarczej pochylała się nad budżetem trzy razy. Na pierwszym posiedzeniu radni nie zgłosili anni jednego wniosku. Podobnie było na dwóch kolejnych spotkaniach. Komisja zajmowała się jedynym wnioskiem, który zgłosiła Beta Stanczyk, dotyczącym kaplicy cmentarnej.
2020
Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad nikt nie zgłaszał wniosków do projektu budżetu. Dyskusja skupiła się na impertynenckim zachowaniu radnego Witczaka w stosunku do przewodniczącej komisji oraz przychodach z tytułu udziału miasta w podatkach PiT.
Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - żaden z członków komisji nie składał wniosków do budżetu na rok 2020. Protokół z posiedzenia komisji w tym punkcie jest wyjątkowo krótki.
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska - wnioski radnych do budżetu na rok 2020 się nie pojawiły.
Komisja Budżetu i Działalności Gospodarczej - żaden z radnych nie zgłaszał wniosków.
2021
Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. Agnieszka Walasik przypomniała natomiast swoje interpelacje dotyczące remontu ulicy Piaskowej oraz uliczek do niej przyległych, które znalazły się w wydatkach inwestycyjnych na kolejny rok.
KomisjaOświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - na posiedzeniu nie było głosów w dyskusji na temat budżetu 2021.
Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - Radny Piotr Kucharski złożył wniosek o zaciągnięcie 500.000,00 zł kredytu, celem wykonania inwestycji na ulicy Ludowej, o którą wnioskowali radny powiatowy Mariusz Strzępek oraz radny miejski, Konrad Borowski. W tej sprawie radni KWW Marcina Witko przygotowali petycję, która podpisało kilkuset mieszkańców miasta.
2022
Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - w czasie obrad żaden z radnych nie zgłaszał wniosków. Protokół z posiedzenia ogranicza się do stwierdzenia, że dyskusji na temat uchwały nie było.
Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - w czasie obrad i tej komisji żaden radny nie zgłosił żadnego wniosku.
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska - jedyny wniosek zgłosił Andrzej Wodziński. Zaproponwał nazwę ujętego w budżecie zadania inwestycyjnego na „Opracowanie koncepcji trasowania ulic Kotlinowej i Zwierzynieckiej oraz ulicy Starowiejskiej na odcinku od ulicy Nagórzyckiej do ulicy Kotlinowej wraz z wytyczeniem ciągu pieszo - rowerowego”.
2023
Komisja Spraw Społecznych i Rodziny - Radny Adrian Witczak sformułował wniosek o następującej treści: „Komisja Spraw Społecznych i Rodziny prosi o wprowadzenie do projektu budżetu na rok 2023 kwoty 150.0000,00 zł z przeznaczeniem na aktualizację dokumentacji w zakresie budowy nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt.” Absurdalność wniosku przy braku środków na realizację inwestycji na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych jest oczywista. Drugi wniosek obejmował podwyżki dla pracowników Urzędu Mejskiego.
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska - Radny Andrzej Wodziński nawiązał do złożonych interpelacji dotyczących nasadzenia 44 sztuk drzew na Placu Kościuszki. Zgłosił wniosek o wprowadzenie do projektu budżetu miasta na rok 2023 zadania pn. „Wykonanie dodatkowych nasadzeń zieleni wysokiej (drzew) w obrębie Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim w ilości minimum 20 sztuk”. Radny Michał Kucharski zgłosił wniosek o wymianę nawierzchni i dobudowę nowej części chodnika przy ulicy Cisowej, prowadzącego na cmentarz parafialny w Białobrzegach
****
Jak na pięć lat funkcjonowania radnych w miejskim samorządzie, dorobek w postaci składanych wniosków inwestycyjnych i społecznych jest na żenująco niskim poziomie. Rozczarowuje szczególnie postawa Barbary Klatki, która brala udział w wyborach prezydenckich w w 2018 roku. Wydawać by się mogło, że kandydatka będzie posiadała cały pakiet gotowych rozwiązań i pomysłów. Przez pięć lat nie poznaliśmy żadnego z nich. Swoją aktywność koncentruje głównie na krytyce finansowania Areny Lodowej.
Podobnie jest w przypadku dwóch innych kandydatów na urząd prezydenta w nadchodzacych wyborch samorządowych. Zarówno Adrian Witczak, jak i Piotr Kucharski nie mają zbyt wielu osiągnięć, którymi mogliby się wyborcom, po pięciu latach swojej samorządowej działalności, pochwalić. O ile drugi z nich potrafi w sposób zdroworozsądkowy podyskutować o miejskich finansach i na przykład zagrożeniach związanych ze stopami procentowymi, to lider PO w naszym powiecie kalkuje nie tylko rozwiązania radnego Litewki z Sosnowca, ale przede wszystkim przenosi ideologiczny spór o typowo partyjniackim zabarwieniu na grunt lokalny.
Napisz komentarz
Komentarze