- Centra zdrowia psychicznego to miejsca, w których pacjent może dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę − bez skierowania i zapisywania się na wizytę. − Jesteśmy teraz w ważnym momencie dla pilotażu. Będzie się on rozszerzał, bo okazało, że leczenie w zakresie CZP jest bardzo efektywne, ale również dlatego, że jest to dokonały program do transformacji systemu opieki psychiatrycznej w Polsce – mówi dr Anna Depukat, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dodaje, że powstanie 129 nowych ośrodków, oznacza objęcie wsparciem 52,45 proc. populacji powyżej 18 roku życia, łącznie 16 373 505 osób. W Tomaszowskim Centrum Zdrowia pomoc znajdą nie tylko pacjenci z naszego powiatu ale też z powiatów sąsiednich,
Pomoc oferowana w centrach dostosowana jest do potrzeb każdego pacjenta. Może obejmować: wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i rodzinie oraz psychoterapię (indywidualną lub grupową). Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego. W centrach działają też asystenci zdrowienia, którzy sami przeszli kryzys psychiczny, a potem odbyli szkolenia, aby wspierać innych pacjentów.
Dotąd w programie uczestniczyły trzy szpitale z województwa łódzkiego. Były to: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi Szpital im. dr. J. Babińskiego, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Teraz opieką zostaną objęci też pacjenci Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.
- Temat zdrowia psychicznego od lat traktowany jest u nas, jako temat wstydliwy. Ludzie mający problemy traktowani są niejednokrotnie, jako osoby gorsze. Tymczasem same stany depresyjne ma olbrzymi odsetek społeczeństwa. Często niezdiagnozowane i nieleczone. Bywa, że łączą się one ze skłonnością do alkoholu i innych używek, które problem jedynie pogłębiają. Zresztą alkoholizm i używanie narkotyków to w naszym mieście problem, który wcale nie jest wyolbrzymiany. Dotyka wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Być może trudno w to uwierzyć, ale kiedy rekrutuję pracowników w naszej firmie, to 80 procent pań, które się zgłaszają ma problemy z nadużywaniem alkoholu. W mojej ocenie sytuacja jest dramatyczna - mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego.
Dyskusje na temat stworzenia u nas oddziału psychiatryczno odwykowego prowadzone były od lat. Niestety wcześniej nikt nie pomyślał o tym, by tę część opieki zdrowotnej uwzględnić na mapie potrzeb województwa łódzkiego, co stanowiłoby punkt wyjścia do starania się o środki na niezbędne inwestycje oraz fundusze z NFZ na leczenie chorych. Od początku tej kadencji samorządowej, Powiat Tomaszowski zmienił swoje podejście do leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi. Powołano zespół którego zdaniem miało być opracowanie koncepcji budowy nowego CZP, co ostatecznie udało się zrobić, a w międzyczasie wyremontowano istniejący w TCZ oddział.
Centra Zdrowia Psychicznego w formule zaproponowanej przez ministerstwo stawiają na leczenie środowiskowe. Takie leczenie jest skupione przede wszystkim wokół środowiska pacjenta, a nie w szpitalu psychiatrycznym, chociaż czasem hospitalizacja może być potrzebna. Dlatego zakłada się posiadanie 25 łóżek hospitalizacyjnych na 100 tysięcy potencjalnych pacjentów.
dr Anna Depukat zauważa – Jako populacja mieliśmy wiele problemów, a archaiczny system pomocy. Sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia, kryzys gospodarczy i sytuacja wojenna. Dlatego tak ważne jest przyspieszenie działań i próby zmiany systemu. Centra Zdrowia Psychicznego, dzięki swojej elastyczności, mogą szybko i skutecznie dotrzeć do dużej liczby pacjentów. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi ludzkie życie. - Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa od 2018 r. w oparciu o Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Miał potrwać do końca ubiegłego roku ale jego funkcjonowanie zostało przedłużone.
Centra Zdrowia Psychicznego to nie tylko pomoc medyczna, to także możliwość skorzystania z dodatkowych działań terapeutycznych, takich jak: wsparcie społeczne, doradztwo zawodowe i prawne. Uwzględniają profilaktykę, edukacje i informację z zakresu zdrowia psychicznego.
- Niezwykle ważne jest, by wspierać nie tylko osoby doświadczające kryzysu, ale też całe ich otoczenie, co jest nazywane przez specjalistów siecią wsparcia. W tej sieci może być rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, współpracownicy – wyjaśnia Katarzyna Szczerbowska, rzecznik biura ds. pilotażu NPOZP.
Napisz komentarz
Komentarze