Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Centrum Zdrowia Psychicznego powstanie w Tomaszowie Mazowieckim

Sporym sukcesem zakończyły się starania o wpisanie Tomaszowskiego Centrum Zdrowia na listę podmiotów w których funkcjonować będą Centra Zdrowia Psychicznego. Minister Zdrowia wydał w lipcu br. rozporządzenie przedłużające okres funkcjonowania pilotażowego programu rozpoczętego w 2018 roku a przy okazji uzupełnił liczbę podmiotów, które będą leczyć pacjentów. Nieocenioną i aktywną pomoc udzielił Senator Rafał Ambrozik, który otworzył wiele zamkniętych przed naszym miastem drzwi w ministerstwie i instytucjach mu podległych. Nie bez znaczenia były też kontakty prezydenta Witko, który osobiście zaangażował się w starania o wpisanie TCZ na listę podmiotów objętych programem. Nasza lecznica ma teraz możliwość pozyskania środków na niezbędne inwestycje.

- Centra zdrowia psychicznego to miejsca, w których pacjent może dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę − bez skierowania i zapisywania się na wizytę. − Jesteśmy teraz w ważnym momencie dla pilotażu. Będzie się on rozszerzał, bo okazało, że leczenie w zakresie CZP jest bardzo efektywne, ale również dlatego, że jest to dokonały program do transformacji systemu opieki psychiatrycznej w Polsce – mówi dr Anna Depukat, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dodaje, że powstanie 129 nowych ośrodków, oznacza objęcie wsparciem 52,45 proc. populacji powyżej 18 roku życia, łącznie 16 373 505 osób. W Tomaszowskim Centrum Zdrowia pomoc znajdą nie tylko pacjenci z naszego powiatu ale też z powiatów sąsiednich, 

Pomoc oferowana w centrach dostosowana jest do potrzeb każdego pacjenta. Może obejmować: wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i rodzinie oraz psychoterapię (indywidualną lub grupową). Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego. W centrach działają też asystenci zdrowienia, którzy sami przeszli kryzys psychiczny, a potem odbyli szkolenia, aby wspierać innych pacjentów.

Dotąd w programie uczestniczyły trzy szpitale z województwa łódzkiego. Były to:  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi Szpital im. dr. J. Babińskiego, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Teraz opieką zostaną objęci też pacjenci Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. 

 - Temat zdrowia psychicznego od lat traktowany jest u nas, jako temat wstydliwy. Ludzie mający problemy traktowani są niejednokrotnie, jako osoby gorsze. Tymczasem same stany depresyjne ma olbrzymi odsetek społeczeństwa. Często niezdiagnozowane i nieleczone. Bywa, że łączą się one ze skłonnością do alkoholu i innych używek, które problem jedynie pogłębiają. Zresztą alkoholizm i używanie narkotyków to w naszym mieście problem, który wcale nie jest wyolbrzymiany. Dotyka wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Być może trudno w to uwierzyć, ale kiedy rekrutuję pracowników w naszej firmie, to 80 procent pań, które się zgłaszają ma problemy z nadużywaniem alkoholu. W mojej ocenie sytuacja jest dramatyczna - mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

Dyskusje na temat stworzenia u nas oddziału psychiatryczno odwykowego prowadzone były od lat. Niestety wcześniej nikt nie pomyślał o tym, by tę część opieki zdrowotnej uwzględnić na mapie potrzeb województwa łódzkiego, co stanowiłoby punkt wyjścia do starania się o środki na niezbędne inwestycje oraz fundusze z NFZ na leczenie chorych. Od początku tej kadencji samorządowej, Powiat Tomaszowski zmienił swoje podejście do leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi. Powołano zespół którego zdaniem miało być opracowanie koncepcji budowy nowego CZP, co ostatecznie udało się zrobić, a w międzyczasie wyremontowano istniejący w TCZ oddział. 

Centra Zdrowia Psychicznego w formule zaproponowanej przez ministerstwo stawiają na leczenie środowiskowe. Takie leczenie jest skupione przede wszystkim wokół środowiska pacjenta, a nie w szpitalu psychiatrycznym, chociaż czasem hospitalizacja może być potrzebna. Dlatego zakłada się posiadanie 25 łóżek hospitalizacyjnych na 100 tysięcy potencjalnych pacjentów. 

dr Anna Depukat zauważa – Jako populacja mieliśmy wiele problemów, a archaiczny system pomocy. Sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia, kryzys gospodarczy i sytuacja wojenna. Dlatego tak ważne jest przyspieszenie działań i próby zmiany systemu. Centra Zdrowia Psychicznego, dzięki swojej elastyczności, mogą szybko i skutecznie dotrzeć do dużej liczby pacjentów. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi ludzkie życie. - Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa od 2018 r. w oparciu o Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Miał potrwać do końca ubiegłego roku ale jego funkcjonowanie zostało przedłużone.  

Centra Zdrowia Psychicznego to nie tylko pomoc medyczna, to także możliwość skorzystania z dodatkowych działań terapeutycznych, takich jak: wsparcie społeczne, doradztwo zawodowe i prawne. Uwzględniają profilaktykę, edukacje i informację z zakresu zdrowia psychicznego. 

- Niezwykle ważne jest, by wspierać nie tylko osoby doświadczające kryzysu, ale też całe ich otoczenie, co jest nazywane przez specjalistów siecią wsparcia. W tej sieci może być rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, współpracownicy – wyjaśnia Katarzyna Szczerbowska, rzecznik biura ds. pilotażu NPOZP. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ciotka Klotka 27.07.2023 08:23
Jeśli to faktycznie powstanie i będzie tam jakaś w miarę szybka dostępność porad i leczenia to chyba się pomodlę chociaż niewierząca jestem ! I bez znaczenia kto za tym stoi,centrum pomocy psychiatrycznej jest u nas bardzo potrzebne

Lucynka 27.07.2023 10:05
A może lepiej udać się do egzorcysty? aby odzyskać wiarę...

Ajdejano 26.07.2023 21:38
Należy docenić starania p. Senatora Rafała Ambrozika oraz p. Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko. Nurtuje mnie tylko jedna myśl: Tomaszowskie Centrum Zdrowia, to spółka powiatowa, którą trzęsie powiat tomaszowski, a zwłaszcza szef tego powiatowego samorządu, starosta-katecheta. Więc, spodziewałem się, że na pierwszym miejscu w materiale powyżej, zostanie wymieniony starosta powiatu, anie jakiś-tam Kagankiewicz, czy (nie daj Boże) prezydent miasta. Będę szczery: "cóś" mi tu kur.... nie gra...

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama