Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 10:51
Reklama
Reklama

Centrum Zdrowia Psychicznego powstanie w Tomaszowie Mazowieckim

Sporym sukcesem zakończyły się starania o wpisanie Tomaszowskiego Centrum Zdrowia na listę podmiotów w których funkcjonować będą Centra Zdrowia Psychicznego. Minister Zdrowia wydał w lipcu br. rozporządzenie przedłużające okres funkcjonowania pilotażowego programu rozpoczętego w 2018 roku a przy okazji uzupełnił liczbę podmiotów, które będą leczyć pacjentów. Nieocenioną i aktywną pomoc udzielił Senator Rafał Ambrozik, który otworzył wiele zamkniętych przed naszym miastem drzwi w ministerstwie i instytucjach mu podległych. Nie bez znaczenia były też kontakty prezydenta Witko, który osobiście zaangażował się w starania o wpisanie TCZ na listę podmiotów objętych programem. Nasza lecznica ma teraz możliwość pozyskania środków na niezbędne inwestycje.

- Centra zdrowia psychicznego to miejsca, w których pacjent może dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę − bez skierowania i zapisywania się na wizytę. − Jesteśmy teraz w ważnym momencie dla pilotażu. Będzie się on rozszerzał, bo okazało, że leczenie w zakresie CZP jest bardzo efektywne, ale również dlatego, że jest to dokonały program do transformacji systemu opieki psychiatrycznej w Polsce – mówi dr Anna Depukat, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dodaje, że powstanie 129 nowych ośrodków, oznacza objęcie wsparciem 52,45 proc. populacji powyżej 18 roku życia, łącznie 16 373 505 osób. W Tomaszowskim Centrum Zdrowia pomoc znajdą nie tylko pacjenci z naszego powiatu ale też z powiatów sąsiednich, 

Pomoc oferowana w centrach dostosowana jest do potrzeb każdego pacjenta. Może obejmować: wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i rodzinie oraz psychoterapię (indywidualną lub grupową). Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego. W centrach działają też asystenci zdrowienia, którzy sami przeszli kryzys psychiczny, a potem odbyli szkolenia, aby wspierać innych pacjentów.

Dotąd w programie uczestniczyły trzy szpitale z województwa łódzkiego. Były to:  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi Szpital im. dr. J. Babińskiego, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Teraz opieką zostaną objęci też pacjenci Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. 

 - Temat zdrowia psychicznego od lat traktowany jest u nas, jako temat wstydliwy. Ludzie mający problemy traktowani są niejednokrotnie, jako osoby gorsze. Tymczasem same stany depresyjne ma olbrzymi odsetek społeczeństwa. Często niezdiagnozowane i nieleczone. Bywa, że łączą się one ze skłonnością do alkoholu i innych używek, które problem jedynie pogłębiają. Zresztą alkoholizm i używanie narkotyków to w naszym mieście problem, który wcale nie jest wyolbrzymiany. Dotyka wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Być może trudno w to uwierzyć, ale kiedy rekrutuję pracowników w naszej firmie, to 80 procent pań, które się zgłaszają ma problemy z nadużywaniem alkoholu. W mojej ocenie sytuacja jest dramatyczna - mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

Dyskusje na temat stworzenia u nas oddziału psychiatryczno odwykowego prowadzone były od lat. Niestety wcześniej nikt nie pomyślał o tym, by tę część opieki zdrowotnej uwzględnić na mapie potrzeb województwa łódzkiego, co stanowiłoby punkt wyjścia do starania się o środki na niezbędne inwestycje oraz fundusze z NFZ na leczenie chorych. Od początku tej kadencji samorządowej, Powiat Tomaszowski zmienił swoje podejście do leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi. Powołano zespół którego zdaniem miało być opracowanie koncepcji budowy nowego CZP, co ostatecznie udało się zrobić, a w międzyczasie wyremontowano istniejący w TCZ oddział. 

Centra Zdrowia Psychicznego w formule zaproponowanej przez ministerstwo stawiają na leczenie środowiskowe. Takie leczenie jest skupione przede wszystkim wokół środowiska pacjenta, a nie w szpitalu psychiatrycznym, chociaż czasem hospitalizacja może być potrzebna. Dlatego zakłada się posiadanie 25 łóżek hospitalizacyjnych na 100 tysięcy potencjalnych pacjentów. 

dr Anna Depukat zauważa – Jako populacja mieliśmy wiele problemów, a archaiczny system pomocy. Sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia, kryzys gospodarczy i sytuacja wojenna. Dlatego tak ważne jest przyspieszenie działań i próby zmiany systemu. Centra Zdrowia Psychicznego, dzięki swojej elastyczności, mogą szybko i skutecznie dotrzeć do dużej liczby pacjentów. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi ludzkie życie. - Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa od 2018 r. w oparciu o Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Miał potrwać do końca ubiegłego roku ale jego funkcjonowanie zostało przedłużone.  

Centra Zdrowia Psychicznego to nie tylko pomoc medyczna, to także możliwość skorzystania z dodatkowych działań terapeutycznych, takich jak: wsparcie społeczne, doradztwo zawodowe i prawne. Uwzględniają profilaktykę, edukacje i informację z zakresu zdrowia psychicznego. 

- Niezwykle ważne jest, by wspierać nie tylko osoby doświadczające kryzysu, ale też całe ich otoczenie, co jest nazywane przez specjalistów siecią wsparcia. W tej sieci może być rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, współpracownicy – wyjaśnia Katarzyna Szczerbowska, rzecznik biura ds. pilotażu NPOZP. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ciotka Klotka 27.07.2023 08:23
Jeśli to faktycznie powstanie i będzie tam jakaś w miarę szybka dostępność porad i leczenia to chyba się pomodlę chociaż niewierząca jestem ! I bez znaczenia kto za tym stoi,centrum pomocy psychiatrycznej jest u nas bardzo potrzebne

Lucynka 27.07.2023 10:05
A może lepiej udać się do egzorcysty? aby odzyskać wiarę...

Ajdejano 26.07.2023 21:38
Należy docenić starania p. Senatora Rafała Ambrozika oraz p. Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko. Nurtuje mnie tylko jedna myśl: Tomaszowskie Centrum Zdrowia, to spółka powiatowa, którą trzęsie powiat tomaszowski, a zwłaszcza szef tego powiatowego samorządu, starosta-katecheta. Więc, spodziewałem się, że na pierwszym miejscu w materiale powyżej, zostanie wymieniony starosta powiatu, anie jakiś-tam Kagankiewicz, czy (nie daj Boże) prezydent miasta. Będę szczery: "cóś" mi tu kur.... nie gra...

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
Co grozi za brak ubezpieczenia ciągnika rolniczego? Ciągnik rolniczy to jeden z najczęściej wykorzystywanych pojazdów w rolnictwie. Posiadanie maszyny wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością za jej stan techniczny, ale również z koniecznością wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Jak się okazuje, zgodnie z prawem polisa jest obowiązkowa, a jej celem jest ochrona właściciela pojazdu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Co grozi za brak ubezpieczenia? Przeczytaj nasz artykuł, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych i finansowych.Data dodania artykułu: 21.01.2025 15:12 Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet W najbliższych tygodniach, przy dobrej pogodzie, na nocnym niebie można obserwować: Marsa, Jowisza, Wenus i Saturna, zaś Urana i Neptuna - z pomocą np. lunety. Pod koniec lutego dołączy do nich Merkury. Dla amatorów obserwacji to dobry moment na spojrzenie w niebo - powiedział PAP astronom Jerzy Rafalski.Data dodania artykułu: 21.01.2025 11:02 Film dokumentalny o Liroyu trafi na ekrany kin 21 marca Mówi się o nim, że „jedną płytą wyciągnął polski hip-hop z podziemia”. Później związał się z polityką. Kim jest Piotr Marzec, którego wszyscy kojarzą z jego sceniczną personą, Liroyem? Na to pytanie w swoim najnowszym filmie „Don’t f**k with Liroy” odpowiada reżyserka, Małgorzata Kowalczyk, która wcześniej zrealizowała filmu „Fenomen” o Jurku Owsiaku. Obraz zadebiutuje na ekranach polskich kin 21 marca.Data dodania artykułu: 21.01.2025 10:48
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią. Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliów Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama