Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 15:54
Reklama
Reklama

O Konstytucji i wyborach na Placu Kościuszki

Wczorajszy dzień w Tomaszowie Mazowieckim upłynął pod znakiem Konstytucji RP. Wszystko za sprawą spotkania w ramach akcji Tour De Konstytucja organizowanej przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Organizatorzy w komunikatach podkreślają apolityczność akcji, tymczasem na swojej stronie internetowej piszą: Obecna sytuacja polityczna oraz znaczące osłabienie demokracji w Polsce, wymusza zdecydowane działania obywatelskie. W nadchodzących wyborach każdy obywatel Polski powinien być świadomy swoich praw wyborczych, a co za tym idzie, możliwości kontroli wyborów z jego udziałem. Trudno uwierzyć w przypadkowość zbieżności narracji z tą jaką prowadzi Platforma Obywatelska strasząc Polaków domniemanymi fałszerstwami wyborczymi. Tymczasem każdy, kto chociaż raz zasiadał w komisji wyborczej wie, że fałszowanie wyborów na tym poziomie jest nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe. Co innego z manipulacjami o charakterze systemowym, Z tymi mamy do czynienia przy okazji każdych wyborów, ale nie o nich przecież mówi Donald Tusk prowadząc nabór społecznych kontrolerów wyborów w poszczególnych komisjach wyborczych.

W sobotnie popołudnie przyjechali do Tomaszowa Mazowieckiego między innymi Monika Płatek - prawniczka i nauczycielka akademicka, doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, feministka; Igor Tuleja - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie; Wojciech Sadurski - prawnik, filozof, politolog, profesor nauk prawnych, profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, profesor Uniwersytetu w Sydney, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego; Wojciech Hermeliński - prawnik, adwokat, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014–2019; Danuta Przywara - socjolog i działaczka społeczna, w latach 2008–2021 prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Anna Rakowska - Trela - adwokatka, samorządowiec, doktor habilitowana nauk prawnych, nauczycielka akademicka Uniwersytetu Łódzkiego. Część z wymienionych osób nie kryje swoich politycznych sympatii i bywa częstymi komentatorami w stacjach telewizyjnych wrogich Prawu i Sprawiedliwości. Zresztą w przesłanym komunikacie nie ukrywa się, że akcje wspiera Gazeta Wyborcza i TOK FM, których o apolityczność raczej posądzić nie można. 

Scenariusze spotkań we wszystkich miastach bardzo podobne. Określa je zbiór wytycznych dostępny na stronie głównego organizatora. Organizatorzy lokalni prowadzący i zabierający głos podczas Przystanku TDK muszą być natomiast wolni od partyjnych identyfikacji i nie mogą być członkami partii politycznych ani kandydować w wyborach parlamentarnych czy samorządowych w 2023 roku.  Miejsce wydarzenia musi być publiczne. Zalecane są rynki, tłumnie uczęszczane parki, ogólnodostępne place - najczęściej uczęszczane w danej miejscowości.  Każde wydarzenie odbywa się według ogólnego scenariusza, który zostanie wysłany w mailu w odpowiedzi na zgłoszenie wraz z pakietem niezbędnych plików. Nie przeszkadza to oczywiście w tym, by zebrani stanowili sympatyków jakiejś partii i rozdawali nawet własne ulotki uczestnikom spotkania. 

- Dla mnie osobiście było to bardzo ważne i było z góry ustalone przez Wandą Motyl, która całość prowadziła, chociaż kilka osób z naszej, organizacyjnej paczki ma swoje poglądy, to na scenie nie było żadnej, która zamierza kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych i samorządowych...choć kilka rzeczywiście usilnie chciało przy tej scenie zrobić sobie fotkę - mówi jeden z tomaszowskich organizatorów spotkania. 

Zresztą z tezami głoszonymi w czasie spotkań trudno się nie zgodzić. Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że politycy i kolejne rządy lekceważą zapisy ustawy zasadniczej i wbrew pozorom wcale nie jest to tylko domena obecnie rządzących. Liczba zakwestionowanych ustaw w latach wcześniejszych pokazuje jakość stanowionego prawa. Problemem wydaje się być zdeprawowanie organu nadrzędnego, jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Nawet jeśli do poprzednich składów też mogliśmy mieć jakieś zastrzeżenia, to teraz jednak jego formuła jest karykaturalna. Na przykład na korzyść obecnego na sobotnim spotkaniu sędziego Hermelińskiego przemawia fakt, że w sprawie naszych Funduszy Emerytalnych zgłosił swoje votum separatum. 

Wojciech Sadurski  oraz Wojciech Hermeliński poprowadzili panel na temat jednomandatowych okręgów wyborczych. Czy stanowią one mechanizm wzmacniający demokrację, czy stanowią jedynie niebezpieczną pułapkę. Wojciech Hermeliński, wieloletni szef Państwowej Komisji Wyborczej jest chyba jedną z najbardziej kompetentnych osób w Polsce, które na temat mechanizmów wyborczych mogą się wypowiadać. - W wyborach do Sejmu stosuje się zasadę powszechności, równości, proporcjonalności, bezpośredniości i tajności. W przypadku wyborów senackich znikają przesłanki proporcjonalności i równości. (...) Nie można więc dwóch tych głosowań porównywać - mówił sędzia. Problemem jest to, że w przypadku dużej liczby kandydatów, zwycięzcą może zostać ktoś, kto zebrał proporcjonalnie niską liczbę głosów. 

Wojciech Sadurski wyjaśniał natomiast, że zmiana formuły wyborczej wymaga zmiany Konstytucji. Przywołał przy tym art. 96 Konstytucji RP. Jego zdaniem, zmiana obecnie zapisów konstytucyjnych porównywalna będzie z otwarciem "puszki Pandory" zwiększającym polaryzację polityczną. Zwrócił uwagę, że tendencja w krajach demokratycznych jest raczej odwrotna, a hasło JOW-ow stworzone jest "pod publiczkę". Przykładem wprowadzenia JOW-ów ,były poprzednie wybory samorządowe. Tworzyły one praktycznie polityczne monokultury. Twierdził, że lokalni kandydaci i lokalne koterie są bardziej niebezpieczne od partii politycznych, które objęte są szerszą kontrolą społeczną. - Czy chcielibyśmy mieć sejm złożony tylko z PO i PiSu? - pytał retorycznie. Wspomniano też o dysproporcjach przy liczeniu głosów metod d'Hondta. 

W kolejnej części spotkania dyskutowano właśnie na temat tej metody przeliczania głosów na mandaty w poszczególnych okręgach wyborczych. Warto przy tym przyjrzeć się symulacjom dla różnych metod premiujących duże lub małe ugrupowania polityczne. 

 

 

Profesor Monika Płatek i Sędzia Igor Tuleja rozmawiali na temat wolności dokonywanych wyborów. Pytanie o to czym jest wolność zadawał Sędzia uczestnikom spotkania. Ta część miała charakter bardziej polityczny. Całość moderował Igor Tuleja. Profesor Monika Płatek przekonywała do udziału w wyborach i do głosowania na kobiety. Krytykowała patriarchat i wieszczyła jego szybki zmierzch. Nie do przyjęcia dla niej jest też łączenie funkcji posła i ministra Sędzia pytał czym kierować się przy podejmowaniu decyzji wyborczych. Należy bacznie przyglądać się kandydatom. Tym bardziej, że wielu spośród polityków już funkcje publiczne sprawowali. 

Zachęcamy do obejrzenia spotkania w całości. Znajdziecie je poniżej 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Obywatel 03.08.2023 21:18
Pod hasłem KONSTYTUCJA , bronią swoich dóbr i przywilejów nie rzadko legalnie osiągniętych [ kręcenie lodów ] .

HDT 02.08.2023 15:37
Polityczne spotkanie.Byłem na początku i poszedłem do domu.To osoby przeciwne zmianom w konstytucji.Mówią tylko jak PIS rujnuje wymiar sprawiedliwości.Zlikwidować immunitet dla sędziów senatorom prokuratorom posłom.Ograniczyć wiek posła do 65 roku.Dziadki i babcie po 70 w sejmie i senacie.Podwyższyć wiek na posła 21lat obecnie na 30 lat.Dzieci z piaskownicy w sejmie.Możliwość odwołania posła senatora .Spraw aby zmienić obecną konstytucję jest sporo tylko czy politycy tego by chcieli.pozdrawiam

Biesiadnik 31.07.2023 21:39
masa ludzi , no no masa!!!!!!

rwd 31.07.2023 05:49
Ilu z tych ludzi będących "za" i "przeciw" przeczytało konstytucje ?

Ajdejano 01.08.2023 16:19
Do "rwd": Twoje pytanie jest zasadnicze. Tych ludzie zupełnie nie interesuje jakaś-tam demokracja, bo oni wiedzą, że ta, nasza, polska demokracja ma się w najlepszy porządku. Tych ludzi interesuje doprowadzenie do utraty władzy przez prawicę. Dlaczego tak zawzięcie bronią tej obecnej konstytucji z 1997 roku? Oczywiście, nie dlatego, że pisiory łamią tę konstytucję, tylko dlatego, że oni chcą konicznie utrzymać te konstytucję, bo jest to postkomunistyczna konstytucja, która w wielu miejscach, na siłę utrzymuje dawny, komunistycznych układ i która od dawna chce zmienić prawica. Jedyną przeszkodą w zmianie Konstytucji RP, jest to, że zmiany tego, podstawowego normatywu prawnego w Polsce mogą być uchwalone przez 2/3 parlamentu. A prawica takiej przewagi nie ma. Tak więc, te niby "demokratyczne" struktury, po cichu, sygnowane przez ryżowatego wnuczka dziadka z wehrmachtu, dobrze wiedzą, co robią. Poza tym: podczas tego "wiecu" walki o konstytucje, tłumów nie widziałem..... Więc, z kim, kur..., tak naprawdę ci ludzie walczą?! To jest proste, jak świńska kita: z Kaczorem i z prawicą.

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama