Jak uzyskać odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu?
Utrata wartości handlowej pojazdu to istotny, choć czasem pomijany aspekt z punktu widzenia wszystkich tych, którzy uczestniczyli w kolizji lub wypadku drogowym. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż każde zdarzenie na drodze, nawet jeśli było ono pozornie błahe, może oznaczać negatywne konsekwencje w odniesieniu do wartości pojazdu. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, jak odbierane jest określenie "samochód powypadkowy" podczas prób sprzedaży auta na rynku wtórnym.
To oczywiste, ponieważ fakt uczestnictwa auta w wypadku/kolizji wiąże się z obawami o ukryte wady oraz potencjalne koszty ich naprawy, jakie być może będzie trzeba ponieść. Formą rekompensaty w takiej sytuacji jest odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.
Odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Podstawowe informacje
Czasem możemy spotkać się z opinią, zgodnie z którą naprawa auta w dobrym warsztacie samochodowym to rozwiązanie, które jest w stanie przywrócić pojazdowi pełną sprawność... a przy okazji również wartość. Niestety, rzeczywistość jest inna i na utrzymanie wartości na dawnym, przedwypadkowym poziomie jest właściwie niemożliwe; jego wartość rynkowa i tak będzie niższa. To proste: nabywcy na rynku wtórnym preferują auta bez historii wypadkowej.
To właśnie dlatego osoba poszkodowana ma pełne prawo — w przypadku uszkodzenia pojazdu w wyniku zdarzenia — żądać w ramach odszkodowania:
pokrycia kosztów naprawy oraz przywrócenia auta do stanu, w jakim znajdowało się ono przed zdarzeniem drogowym,
zwrotu różnicy z tytułu utraty wartości handlowej obniżonej skutek wypadku.
Towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane uwzględniać utratę wartości handlowej pojazdu na etapie ustalania wysokości odszkodowania. Regulacje w tym zakresie zostały wprowadzone przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego (opracowane w 2014 roku "Wytyczne dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych").
Rekompensata z tego tytułu jest pokrywana z polisy OC sprawcy.
Odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Co trzeba zrobić, by uzyskać świadczenie?
Pewne warunki muszą zostać spełnione, aby móc ubiegać się o otrzymanie odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu. Przedstawiamy Ci je poniżej:
- ograniczony czas. Od zdarzenia drogowego nie mogą minąć więcej niż trzy lata. W przeciwnym wypadku żądanie może zostać odrzucone z powodu przedawnienia.
- zakres uszkodzeń. Utrata wartości handlowej pojazdu dotyczy głównie uszkodzeń elementów metalowych pojazdu. Zazwyczaj nie sporządza się tych kalkulacji w odniesieniu do awarii zespołów elektrycznych itp.
- historia wypadków. Trzeba mieć na uwadze, że jeżeli pojazd był wcześniej uszkodzony w wyniku zdarzeń drogowych, odszkodowanie za utratę wartości handlowej najprawdopodobniej nie będzie przysługiwało.
- ustalenie stopnia utraty wartości a naprawa pojazdu. Kalkulację w zakresie tego, jak wielka jest utrata wartości handlowej, można ustalić dopiero po dokonaniu naprawy pojazdu.
Napisz komentarz
Komentarze