Wynajem mieszkań jest bardzo popularny zwłaszcza w dużych miastach. Te posiadają szeroką ofertę zawierającą mieszkania na wynajem. Lublin jest jednym z takich miast. Znany jest z tego, że przyciąga tysiące studentów, ale jest również ciekawym miejscem do życia. Nic więc dziwnego, że powstają tam osiedla przeznaczone pod wynajem, jak to przy ulicy Krochmalnej. Wyprowadzając się z wynajmowanego mieszkania, musimy pamiętać o kilku rzeczach.
Stan mieszkania
Przepisy jasno twierdzą, że mieszkanie powinno zostać w takim samym stanie, w jakim było w momencie jego wynajmowania. Co to dla nas oznacza?
Odnowienie mieszkania
Im dłużej wynajmowaliśmy mieszkanie, tym większa szansa na dokonanie w nim uszkodzeń, nawet nieumyślnych. Jeżeli zdecydujemy się na zakończenie wynajmu, to będziemy musieli pozbyć się tych szkód. Oznacza to odnowienie mieszkania. Raczej nie czeka nas generalny remont, ale malowanie ścian może okazać się obowiązkowe.
Jeżeli w trakcie wynajmu zużyliśmy jakieś elementy wyposażenia, to również musimy je odkupić lub zwrócić właścicielowi równowartość zużytych elementów wymagających wymiany.
Usunięcie ulepszeń wprowadzonych przez najemcę
Wynajmując mieszkanie przez dłuższy czas, możemy wprowadzić w nim różnego rodzaju ulepszenia dla własnego komfortu. W momencie wyprowadzki właściciel mieszkania decyduje, czy chce zatrzymać te ulepszenia. Jeżeli zdecyduje się na ich zatrzymanie, to wedle Kodeksu Cywilnego zobowiązany jest do wypłacenia kwoty równej wartości tych ulepszeń, jednocześnie uwzględniając ich zużycie. Jeżeli jednak właściciel nie będzie chciał nowych ulepszeń, to naszym zadaniem jest ich usunięcie. Należy pamiętać jednak o zastrzeżeniu, że rzecz może mieć inny przebieg w zależności od treści danej umowy najmu.
Finansowe rozliczenie
Ostatnie rachunki za użytkowanie lokalu przychodzą już po opuszczeniu go przez nas. Naszym obowiązkiem jest opłacenie ostatnich rachunków. Podobna sytuacja dotyczy zaległego czynszu – jeżeli taki mieliśmy, to musimy go opłacić.
Właściciel lokalu zobowiązany jest do zwrotu kaucji, którą uiszczaliśmy przed wprowadzeniem się do lokalu. Kaucja musi być zwrócona w ciągu 30 dni od momentu opuszczenia lokalu przez najemcę.
Podsumowanie
Wyprowadzka z najmowanego mieszkania nie jest zakończeniem spraw związanych z wygasającą umową. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą jest stan opuszczanego przez nas mieszkania i upewnienie się, że jest ono zgodne z tym, co zastaliśmy w momencie wprowadzania się do niego. Drugą rzeczą jest finansowe rozliczenie.
Napisz komentarz
Komentarze