Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Oświatowe obiecanki... czekamy na ich realizację

Odchudzenie podstawy programowej, wycofanie religii... Czy obietnice przedwyborcze Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi dla edukacji mogą stać się rzeczywistością. Co zmiana władzy zmieni w polskiej szkole? Czy obietnice rozwiążą wszystkie problemy?
  • W Pakcie dla Edukacji, pod którym podpisali się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i Trzeciej Drogi, znalazł się zapis dotyczący między innymi podwyżek.
  • Jego twórcy opowiedzieli się za wycofaniem lekcji religii ze szkoły 
  • Wśród postulatów, co do których zgodność deklarowały wszystkie ugrupowania, znalazły się między innymi odchudzenie podstawy programowej, podwyżki dla pracowników oświaty, wycofanie Historii i teraźniejszości (HiT) czy powrót do rozmowy o bezpłatnych posiłkach w szkole.

Zmiany na scenie politycznej zawsze oznaczają zmiany w edukacji i wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie i tym razem. Wśród przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi było wiele skierowanych do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców. Zapewniono przy tym, że zmiany wprowadzane będą w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny.

 Na stronie internetowej Koalicji Obywatelskiej, a więc największego ugrupowania, które wejść może w skład Rządu, reprezentującego środowiska od prawa do lewa strony politycznej widnieją zapisy obietnic wyborczych dotyczących systemu oświaty 

  • Podniesiemy wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30%. Nie mniej niż 1500zł brutto podwyżki dla nauczyciela. Wprowadzimy stały system automatycznej rewaloryzacji. Przywrócimy autonomię i prestiż zawodu nauczyciela – mniej biurokracji, większa niezależność w doborze lektur, rozszerzaniu tematów.
  • Odpolitycznimy szkoły. Natychmiast wycofamy przedmiot HiT. Wprowadzimy praktyczne, a nie ideologiczne podstawy programowe i podręczniki, tworzone i zatwierdzane przez ekspertów i nauczycieli praktyków w Komisji Edukacji Narodowej, a nie przez polityków.
  • Uwolnimy nasze dzieci od ciężkich plecaków – w każdej szkole postawimy indywidualne szafki dla dzieci, a każdy podręcznik będzie miał wersje elektroniczną.
  • W ciągu pierwszych 100 dni rozpoczniemy proces przechodzenia polskiej edukacji na system 1 zmianowy. Od 1 września 2025 wszystkie polskie szkoły podstawowe będą działały w takim systemie.
  • Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych. Wprowadzimy szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w szkole. Przeznaczymy dodatkowe pieniądze na zajęcia rozwijające zdolności uczniów i wyrównujące szanse, sport, rozwijanie zainteresowań. Zapewnimy pomoc w szkole zamiast korepetycji w domu.
  • Wzmocnimy autonomię uczelni i zabezpieczymy apolityczność szkół wyższych poprzez zwiększenie finansowania nauki i poprawę transparentności wydatkowanych środków.
  • Uzdrowimy mechanizmy ewaluacji nauki. Zweryfikujemy wykaz czasopism punktowanych przy poszanowaniu ustawowej roli Komisji Ewaluacji Nauki.

 "Nauczyciele muszą dostać 30 proc. (podwyżki) od razu i to jest moje zobowiązanie" - taką deklarację podczas przedwyborczej debaty złożył Donald Tusk. Te zapewnienia padały jednak solidarnie z ust przedstawicieli partii opozycyjnych. Zapis dotyczący podwyżek znalazł się także w Pakcie dla Edukacji, pod którym podpisali się zarówno przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i Trzeciej Drogi. I ma być to pierwsza kwestia dotycząca edukacji, którą opozycja po przejęciu władzy ma się zająć.

Właśnie pensje budzą zazwyczaj najwięcej emocji, chociaż kiedy rzucimy okiem na wynagrodzenia nauczycielskie tomaszowskich radnych nie wydają się być one na "głodowym" poziomie. Adrian Witczak na przykład przekracza rocznie 160 tysięcy złotych. Ten jednak jest rekordzistą. Pensje pozostałych wahają się na poziomie 90-100 tys. zł. rocznie. 

Składanie obietnic dotyczących tak wysokiego wzrostu wynagrodzenie w krótkim okresie czasu może być entuzjastycznie przyjęte przez nauczycieli, jednak zderzenie z twardą budżetową rzeczywistością może okazać dużo bardziej brutalne. Pieniędzy na zwiększenie wynagrodzeń może zwyczajnie nie być. Co z bezpłatnymi zajęciami dodatkowymi? Tutaj też potrzebne są pieniądze. Czasy Siłaczek już się dawno skończyły, Dzisiaj nauczyciel nie poświęci pół godziny własnego czasu bez wynagrodzenia. Oczywiście zdarzają się od tej reguły wyjątki. 

Zdaniem obecnej opozycji podwyżka płac to jedyna szansa na to, by nauczyciele przestali odchodzić z zawodu, a kolejne pokolenia chciały się w tym kierunku kształcić. Czy aby na pewno? - Bez zażegnania kryzysu kadrowego w oświacie niczego nie da się w niej zmienić. Bo bez nauczycieli nie da się wprowadzać zmian do systemu publicznej edukacji, ani tej edukacji odbudować - zapewniała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dyskusja i propozycje przedwyborcze nie obejmowały jednak prawdziwych problemów systemu oświaty. Przede wszystkim jej finansowania. Nastawiona była na populistyczne hasła obliczone na efekt wyborczy. Nikt nie wskazywał skąd wziąć pieniądze na podwyżki i starannie przemilczano fakt, że samorządy do oświaty dopłacają co roku miliardy złotych. Czy po raz kolejny zostaniemy dociążeni przez niefrasobliwość polityków? 

Co zrobić ze szkołami w takich miastach jak Tomaszów? Jak je finansować? Czy ciężar ich utrzymania nadal będzie spoczywał na budżetach miast i gmin? Kryzys demograficzny, wyludnianie mniejszych jednostek miejskich stawiają kolejne pytania. Co zrobić ze szkołami, do których uczęszcza coraz mniej dzieci? Czy w Tomaszowie Mazowieckim zlikwidować jedną, dwie czy trzy szkoły? A może je utrzymać tworząc mniejsze klasy, czekając na demograficzny boom? Czy subwencję oświatową na utrzymanie szkół należy zwiększyć, a może to Państwo powinno przejąć na siebie 100 procent kosztów utrzymania? Być może w niektórych miasta nauczycieli brakuje, ale u nas mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Likwidacja placówek szkolnych (która może okazać się konieczna) jeszcze tę sytuację pogorszy. 

Reforma systemu edukacji nie może opierać się jedynie na populizmie i lewicowym antyklerykalizmie. Usunięcie religii, HiT, czy likwidacja prac domowych.... Naprawdę ktoś myśli, że w ten sposób podniesiemy edukację na wyższy poziom. 

Obraz steveriot1 z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
WuPe 22.10.2023 10:26
Wybory pokazały że 92% społeczeństwa nie życzy sobie lewicy w sejmie. Jakim prawem w demokratycznym państwie ma więc dyktować ona jakiekolwiek warunki?

Realista 21.10.2023 11:51
Może trochę poczekajmy, jeszcze nie ma nowego rządu a spraw do naprawy jest bardzo dużo, nie da się naprawić wszystkiego z ośmiu lat,gospodarka jest najważniejsza.

Ajdejano 21.10.2023 18:52
Może jeszcze raz napisz do nas - Kochanie - i skonkretyzuj, czego "... do naprawy jest bardzo dużo..." i dlaczego trzeba trochę poczekać, bo "... nie da się naprawić wszystkiego z ośmiu lat..." . Taki twój wpis, to jest zwykłe pierd.... farmazonów. Konkrety, konkrety!!!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama