Przede wszystkim należy pamiętać, że właściwie ukształtowane wkładki do butów umożliwiają skorygowanie pozycji stopy, dbając przez to o zdrowie i komfort użytkownika. Wkładki, w jakie wyposażone jest obuwie, dostępne w sklepach i outletach są najczęściej niskiej jakości. Wieczorny ból stóp nie bierze się znikąd. Dlatego można stosować wkładki zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie.
Warto przy tym skorzystać z porady specjalisty, na przykład ortopedy, fizjoterapeuty lub podologa. Doradzą oni, jakie wkładki należy dobrać dla konkretnej dolegliwości, a także do preferowanego stylu życia. Aby skorzystać z fachowej porady nie zawsze trzeba umawiać się na kosztowne wizyty w prywatnych gabinetach lekarskich. Można też ją uzyskać u fizjoterapeutów zatrudnianych w punktach zaopatrzenia medycznego, jak na przykład w Twoim Sklepie Medycznym w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Słowackiego 4. Firma współpracuje też z podologami.
Kiedy na pewno warto korzystać z wkładek ortopedycznych? - Główne wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych to przede wszystkim płaskostopie, zarówno podłużne, jak i poprzeczne. Kolejnym jest pronacja lub supinacja stóp, czyli wychylanie się stóp do wewnątrz lub na zewnątrz - wyjaśnia Paulina Bogaczewicz, fizjoterapeutka z Twojego Sklepu Medycznego. - Inne przypadki to koślawość pięty, koślawość stóp i szpotawość stóp, palce młotkowate, ostroga piętowa. Pomagają też przy haluksach i asymetrii (różnej długości) kończyn.
Co ważne, zakup wkładek nie musi być związany z wysokim kosztem. Są one tańsze od obuwia ortopedycznego i profilaktycznego. Cena zależna jest przede wszystkim od ich typu oraz od producenta i materiału, z jakiego są one wykonane. Za dobrej jakości wkładki zapłacić trzeba od około 20 złotych. Oczywiście nieco drożej jest w przypadku wkładek ortopedycznych robionych na zamówienie. - W przypadku wkładek robionych na zamówienie współpracujemy z profesjonalnym wykonawcą, który przygotowuje je indywidualnie dla każdego pacjenta. Jednak większość potrzeb zabezpieczamy we własnym zakresie - wyjaśnia Paulina Bogaczewicz.
Przy wyborze wkładek do butów należy również zwrócić uwagę na ich typ oraz rozmiar. Wkładki mogą mieć postać półwkładek, wkładek o długości 3/4 lub wkładek pełnych. Szeroka gama rozmiarów pozwala na ich dobór do stóp osób dorosłych – kobiet i mężczyzn oraz stóp dziecięcych. Dla pań może być ważne, że wkładki dobiorą też do różnego rodzaju obuwia.
Pamiętać należy, że na początku noszenie wkładek do butów może wiązać się z uczuciem dyskomfortu. Dlatego w pierwszych tygodniach należy nosić je 1-2 godziny dziennie. Dopiero, gdy stopy już przyzwyczają się do nowego ułożenia, można korzystać z nich dłużej. W przypadku wad stóp wkładki powinny być noszone tak długo, aż dojdzie do korekcji lub też przez cały czas. W kontroli leczenia pomocne są komputerowe badania stóp.
- W naszej ofercie mamy również obuwie ortopedyczne oraz wkładki do butów dla dzieci. Przed ich wyborem badamy dzieciom stopy za pomocą podoskopu - mówi fizjoterapeutka z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim
Napisz komentarz
Komentarze