W czasie wczorajszego spotkania z dziennikarzami, Prezydent Marcin Witko przedstawił plany inwestycyjne na kolejny rok. Prezentują się imponująco. Tomaszów Mazowiecki raz jeszcze zmieni swoje oblicze.
02.12.2023 11:41
Warto zwrócić uwagę na inwestycje mające charakter prorodzinny. Zapewne nie jest przypadkiem, że Marcin Witko na spotkaniu z dziennikarzami, jako pierwszą z nich zaprezentował budowę nowego żłobka przy ulicy Kombatantów. To już drugi nowoczesny obiekt dla najmłodszych dzieciaków, jaki powstanie w Tomaszowie w tej kadencji samorządowej. Przy okazji Prezydent wspomniał o konieczności objęcia podwyżkami płac dla nauczycieli, również opiekunów pracujących w żłobkach i przedszkolach. Poinformował, że z taką między innymi inicjatywą wyszedł ostatnio Związek Miast Polskich. Koniecznym jest objęciem subwencją oświatową wszystkie placówki oświatowe o charakterze publicznym.
Prezydent podkreślał znaczenie środków zewnętrznych dla kolejnych inwestycji. Jego zdaniem, bez ich udziału miasta nie udałoby się zmieniać na lepsze. Zwrócił też uwagę, że Powiatowa Karta Praw Rodziny uniemożliwi w długiej perspektywie czasu pozyskiwanie pieniędzy na kolejne pomysły i nowe związane z nimi cele. Według informacji przekazanej przez Prezydenta, kluczowym w najbliższej perspektywie finansowej będzie oartnerstwo między samorządami. Zyskiwać będą projekty realizowane wspólnie przez gminy i powiat. Niestety PKPR wykluczy je już na samym starcie.
- Umowa na dofinansowanie budowy żłobka została już podpisana. W mojej ocenie, tego typu działania są prawdziwym wsparciem dla tomaszowskich rodzin. Wspieramy nie uchwałą, ale działaniem. Konieczność budowy drugiego żłobka wynika z potrzeby. W pierwszym żłobku mamy wciąż kolejki oczekujących. Wiele osób odchodzi "z kwitkiem" z powodu braku miejsc. Naszym wsparciem dla rodzin w kontekście budowy żłobka są też ulgi, jakie wprowadziliśmy. Za drugie dziecko jest 50 procent odpłatności, a trzecie to już symboliczna złotówka - mówi Marcin Witko, podkreślając, że koszt budowy żłobka oszacowano na poziomie 11 milionów złotych.
Posłuchaj podcast, w którym prezydent Witko mówi o przyszłorocznych inwestycjach.
Kolejne kosztowne inwestycje to: przebudowa dwóch dużych kamienic przy Placu Kościuszki, budowa ulicy Długiej, rewitalizacja willi doktora Jana Serafina Rode, będącego obecnie tomaszowskim Pałacem Ślubów. Pojawią się też nowe ciągi pieszo - rowerowe. O części z nich zapewne mieszkańcy miasta już słyszeli, ponieważ Prezydent i jego współpracownicy pozyskiwali na nie środki finansowe już w tym roku.
Wiele osób wciąż narzeka na brzydkie kamienice wokół centralnego placu miasta. Wiele w tym zakresie udało się na przestrzeni ostatnich kilku lat zrobić. Między innymi kompleksowo wyremontowano narożny budynek, z dawną "Siódemką", w budynku obok (objętym obecnie planami rewitalizacji) wymieniono dach. Najbardziej ucieszy chyba remont największej kamienicy, w której od lat funkcjonuje sklep rybny. Co ważne remont nie obejmie jedynie elewacji, ale też kompleksową termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Będzie więc bardziej ekologicznie. Miasto na te remonty pozyskało 6 milionów złotych.
Więcej na ten temat w linku poniżej
Przebudowana zostanie też ulica Długa w Tomaszowie Mazowieckim. Będzie to pierwszy etap inwestycji, na stosunkowo długiej ulicy, ciągnącej się od Cegielnianej, do ulicy Kołłątaja. Wcześniej przebudowano ul. Niemcewicza (inwestycja w toku). Swój blask odzyska też Pałac Ślubów. W kontekście dróg Prezydent mówił o problemach związanych z planowaniem sieci nowych ulic wokół Areny Lodowej. Mówiąc o partnerach "zza miedzy", których opieszałość utrudnia pracę, miał prawdopodobnie na myśli Starostwo Powiatowe,
Odbudowa Parku Solidarność wraz z budową nowej muszli koncertowej, to zadanie, jakie właściwie już ruszyło. Finansowane jest z tzw. funduszy norweskich. Inwestycja poprzedzona była żmudnymi uzgodnieniami zarówno z z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę zabytków, jak i przyrody. Marcin Witko zapewnia, że wszystkie walory, zarówno historyczne, jak i przyrodnicze zostaną utrzymane.
Jeśli chcecie poznać szczegóły kliknijcie w link poniżej
- Pozostanie fontanna, elementy małej architektury, rzeźby, które zostaną poddane renowacji. Zostaną one odsłonięte, bo dziś trudno je nawet dostrzec. Park będzie równocześnie bardzo nowoczesny. Zostanie objęty pełnym monitoringiem. Zainstalowane zostanie oświetlenie, które nie będzie miało negatywnego wpływu na żyjące w parku ptaki, jak i na rośliny - mówi Marcin Witko.
Prezydent podkreślał, że jest to pierwszy etap inwestycji.. Drugi obejmował będzie otoczenie wokół pałacu Ostrowskich. Jest on już ujęty w aktualnym projekcie, ale koniecznym będzie pozyskanie dodatkowych środków na jego sfinansowanie.
Kolejną bardzo poważną inwestycją jest budowa tomaszowskiego hospicjum. To kolejne z zadań o charakterze prospołecznym. Placówka zapewni opiekę osobom, wymagającym opieki paliatywnej. Powstanie nie tylko nowoczesny obiekt, ale też pełna infrastruktura drogowa wokół niego. Łącznie na ten cel wydamy 45 milionów złotych brutto. Marcin Witko zaznacza jednak, że 23 procent tej kwoty zostanie odzyskane i przeznaczone na inne cele inwestycyjne.
Przypomnijmy, że w ramach planowanej kompleksowej inwestycji przewiduje siębudowę nowego budynku hospicjum o powierzchni użytkowej 2 951,20m2, wewnętrznych dojazdów i parkingów o różnej nawierzchni, o pow. 1 477,20 m2. Zadanie inwestycyjne obejmuje też pielęgnację istniejącej zieleni, urządzenie nowych elementów zieleni i nasadzeń, oraz wysianie nowych trawników o pow. terenu 3 306,00 m2. Zagospodarowanie terenu to także budowa placów, chodników, dojść i alejek o łącznej pow. 1 796,60 m2.
Polecamy naszą rozmowę z ks. Grzegorzem Chirkiem na temat idei budowy hospicjum w Tomaszowie. Kliknijcie w link poniżej
Wymiana oświetlenia ulicznego, to jeszcze jedna duża inwestycja, jaka lada dzień wystartuje. Miastu udało się rozstrzygnąć przetarg i już za kilka miesięcy stanie się prawdziwa jasność.
Warto zwrócić uwagę na rozmiar inwestycji. Przewiduje wymianę ok. 5500 szt. opraw sodowych i zastąpienie ich oprawami LED z inteligentnym systemem sterowania i specjalistycznym doświetleniem przejść dla pieszych. Oprawy LED będą wyposażone w autonomiczną regulację strumienia świetlnego, dostosowanego do ruchu ulicznego, z możliwością programowania i sterowania.
Pozwoli to na ograniczenie natężenia oświetlenia w godzinach najniższego ruchu i dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Wymiana oświetlenia obejmie obszar całego miasta i przyniesie to znaczące oszczędności z tytułu opłaty za energię elektryczną. Zamiast słupów wysokiego i średniego napięcia linie kablowe zostaną umieszczone w gruncie co pozwoli wykorzystać nowe tereny.
Więcej na ten temat dowiesz się klikając w link
- Dotąd miejskim oświetleniem steruje zegar astronomiczny, Trudno jest go często przestawiać, ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. W ten sposób kiedy jest słoneczne mieszkańcy narzekają, że lampy są jeszcze zapalone, mimo, że jest całkiem widno, natomiast w dni pochmurne powinny zapalać się wcześniej. Dlatego ostatnio wydłużyliśmy czas świecenia. Chodzi nam o bezpieczeństwo. Nowy system będzie reagował na warunki na drogach- wyjaśniał Marcin Witko.
Oświetlenie będzie wymieniane sukcesywnie począwszy od głównych ciągów komunikacyjnych.
Na kolejną inwestycję od lat czekają miłośnicy zwierząt. Prezydent Witko nie chce jednak budować typowego schroniska. To co powstanie, ma być Centrum Opieki nad Bezdomnymi Zwierzętami, w którym będzie udzielana im rzeczywista pomoc. Środki na pokrycie części planów pozyskano w ramach tzw. Polskiego Ładu. Marcin Witko uspakaja też twierdząc, że ich przekazanie miastu nie jest w żaden sposób zagrożone. - Naszym celem jest, by w Tomaszowie nie było bezdomnych zwierząt i wiem, że jest to do zrealizowania. Szczególnie przy determinacji służb miejskich i wolontariuszy, którzy na co dzień współpracują ze schroniskiem - mówi Prezydent.
To jednak nie koniec. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych w przyszłym roku przekroczy 100 milionów złotych. Wśród zamierzeń znajduje się szereg mniejszych projektów. Część z nich to wynik wniosków i propozycji składanych między innymi przez radnych komitetu wyborczego Marcina Witko.
Poza tym w przyszłym roku zapewne ruszy drugi etap budowy osiedla między ulicą Barlickiego a Borek i być może rozpocznie się budowa 300 mieszkań z programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.
Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki.
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
M
31.01.2024 07:43
Kwota przeznaczona na budowę nowego żłobka jest żenująco niska, w 2022 r nie udało się tego zrealizować, najniższa oferta była na ok. 16 mln podczas gdy miasto miało 10 mln. I niby po 2 latach ktoś zakłada że koszty budowy spadną? To nawet nie jest śmieszne.
małolat
05.12.2023 17:44
A gdzie termy, ronda wokół Areny???????
senior
05.12.2023 20:53
Chapnąłeś kiełbaski wyborczej i poczułeś niesmak? hmm
Zbychu
06.12.2023 09:09
Termy masz pod Warszawą mało ci? 45 minut drogi autkiem.
mieszkaniec
05.12.2023 11:23
Zacznę od rzeczy najprostszych - odśnieżanie miasta. Temat stary jak świat. Zapomnieli czy zaspali?
Może jak ktoś odpowiedzialny za aktualny stan zapłaci za naprawę pojazdu, złamaną kończynę, itd. to pójdzie po rozum do głowy.
Gminny
04.12.2023 15:39
Widzę że pan prezydent tak jak pewien burmistrz tylko i wyłącznie sukcesy ogłasza:)kampania pod wybory trwa:)
An
04.12.2023 08:03
Inwestycje w zakłady pracy by się przydały
...
04.12.2023 15:28
W PRL-u państwo inwestowało w zakłady pracy. Czy się stoi czy się leży, duża pensja się należy.
Obecnie od 29.12.1989 r. (tj. już 34 lata i należałoby sobie to wreszcie uzmysłowić) mamy kapitalizm.
Bartek
07.12.2023 10:29
Strefa Ekonomiczna w Łazisku od 8 lat jest przygotowana pod inwestycje. Nic tu się nie dzieje przez te lata a jest wszystko linie energetyczne woda i ścieki dobry dojazd z S-8. Widocznie ktoś w tym temacie ściemnia a kasę zgarnia co miesiąc.
Maro
03.12.2023 19:06
A gdzie przebudowa stadionu miejskiego, murawy wraz z nawodnieniem, oświetlenia, bieżni, telebimu?
Podobno prace już się zaczęły i mają trwac w przyszłym roku...
Napisz komentarz
Komentarze