Oprócz przebiegu tej wielkiej inwestycji, książka ukazuje na 230 stronach niezwykle bogatą i pełną nieznanych dotąd faktów historię tego odcinka Pilicy, sięgającą ponad tysiąca lat przed naszą erą! Obszerna część publikacji, utrzymanej w formule opowieści-rzeki, przedstawia zmienne losy zalewu i wodociągu. Znaleźć w niej można także wiele informacji o początkowo ambitnych, choć dotąd niezrealizowanych planach zagospodarowania zalewu dla rekreacji i wypoczynku.
- Do napisania książki posłużył bogaty, gromadzony przeze mnie od kilkudziesięciu lat materiał źródłowy w postaci archiwalnych dokumentów, opracowań naukowych i popularno-naukowych oraz artykułów prasowych. Cenne są też relacje byłych mieszkańców nadpilickich wsi, świadków i uczestników budowy zalewu i wodociągu oraz jego wieloletnich bywalców. Dużym atutem książki jest jej wyjątkowo bogata oprawa ilustracyjna w postaci aż 360 fotografii, rycin i rysunków, z których wiele ma charakter unikatowy - mówi Andrzej Kobalczyk.
„Przedpremierowa” prezentacja książki odbyła się w minioną sobotę, 2 grudnia w łódzkiej Księgarni „Ossolineum”. Była ona częścią urządzonego przez nią Festiwalu Historycznego. W obecności licznie zebranych bibliofilów, a wśród nich – grupy żeglarzy z „sulejowskiego morza” autor opowiadał o pracy nad książką. Byłą też okazja do ożywionej dyskusji na temat obecnej sytuacji i przyszłych losów Zalewu Sulejowskiego.
Już dziś zapraszamy na pierwsze spotkanie autorskie, które odbędzie się w środę 20 grudnia w siedzibie Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Początek spotkania – o godz. 17,00. Można będzie na nim kupić książkę i uzyskać autorską dedykację.
A póki co, książkę można kupić w łódzkich księgarniach: „Ossolineum” (ul. Piotrkowska 181) i „Światowid”, (ul. Piotrkowska 86), a także w tomaszowskiej „Xsięgarni” przy Pl. Kościuszki 22. Wysyłkową sprzedaż prowadzi Księży Młyn Dom Wydawniczy tel. 42 630 71 17, 602 34 98 02, e-mail: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze