Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 19:37
Reklama
Reklama

Przygotowania do obchodów 100 rocznicy śmierci T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim

Obchody setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim miały niezwykle uroczysty charakter. Opis przygotowań znajdziemy w broszurze wydanej z tej okazji a zatytułowanej "Tomaszów - Bohaterowi Narodowemu"
  • Źródło: "Tomaszów - Bohaterowi Narodowemu"

Organizacja Komitetu i prace przygotowawcze

Tomaszowianie, posiadający w sobie uczucia wdzięczności dla Wielkiego Bohatera naszego Tadeusza Kościuszki, myśleli nad tem, jakby uczcić najwspanialej setną rocznicę Jego śmierci. Pobudkę do zamiany myśli w czyn dała Łódzka Okręgowa Rada Opiekuńcza propozycją, przesłaną dnia 6 Września do Miejscowej Rady, by ta zajęła się utworzeniem komitetu obchodu Kościuszkowskiego. 

Miejscowa Rada Opiekuńcza, nie zwlekając, zwołała dn. 9 września swoich członków wraz z przedstawicielami Polskiej Macierzy Szkolnej i Stowarzyszenia Nauczycieli. Na tem pierwszem Zebraniu utworzono Komitet obchodu, w skład którego weszli: Przewodniczący Ks. J. Zalewski, sekretarz P. H. Lesser oraz Ks. J. Krajewski, Ks. J. Trzepałko i panowie: Dr. Narewski, Starowicz, Kolasiński i Magiera. 

Na zebraniu Komitetu postanowiono dnia 23 września zwołać wszystkich Polaków m. Tomaszowa, „dla których życie i czyny T. Kościuszki są wytyczne i wiecznotrwałe", „w celu omówienia najgodniejszych sposobów uczczenia 100-letniej rocznicy skonu T. Kościuszki. 

W oznaczonym dniu ogólne zebranie, dość liczne, gdyż z kilkuset osób złożone, oddało przewodnictwo p. dr. Narewskiemu, a ten do prezydjum zaprosił panów: Adamskiego, Bernsteina Samuela, Cychnera, Goździka, Gruszczyńskiego, Kowalczewskiego, Kurmana, Landsberga, Millera i Seweryna. 

Ks. Zalewski, prezes Komitetu, odczytał program dotychczasowej działalności Komitetu który zebrani zaaprobowali. Przewidując, że obchód pociągnie za sobą koszta, postanowiono zbierać składki pieniężne po domach. Na punktach 5 porządku dziennego, w którym Komitet zaprojektował budowę pomnika Kościuszki w Tomaszowie, rozwinęła się dość żywa dyskusja. Po głosach przeciwnych projektowi i argumentujących, że zamiast pomnika potrzebny jest nędzarzom tomaszowskim chleb, powstały przychylne projektowi głosy i to między innemi z ust robotnika, a opierające się na tem, że kto może dać, ten da na pomnik i na chleb, a robotnik prócz chleba potrzebuje czegoś coby go, szczególniej dziś, podnosiło ze zwątpienia i tem będzie pomnik Bohatera; on obudzi serca zobojętniałe na nędzę i uczyni je hojniejszemi w datkach na chleb dla głodnych. 

Większością głosów zaaprobowano budowę pomnika i postanowiono zbierać składki przedewszystkiem od tych mieszkańców, którzy mogą ofiarować sumę 50 mk. i więcej. Uważając, że liczba członków Komitetu jest zbyt małą, ogólne zebranie zaprosiło pp.: Adamskiego, Bednarskiego, E. Bornsteina, Cychnera, Chmielewskiego, Gałczyńskiego, Góreckiego, Grzmiączkę ze Starzyć, Goldstauba, Książczaka z Niebrowa, Landsberga, E. A. Millera, Seweryna, Pietruszczaka ze Starzyć, którzy zaproszenie przyjęli. 

By prace przygotowawcze do obchodu nie ciążyły na barkach przewodniczącego Komitetu, postanowiono utworzyć sekcje : porządku, przy pochodzie i koncercie, powierzono p. Starowiczowi ; sprzedaży znaczków i broszur — ks. Trzepałko; budowy pomnika — ks. Zalewskiemu; dekoracyjną—p. Bednarskiemu i odczytową dr. Narewskiemu. Po tem zebraniu, świadczącem o zainteresowaniu ogółu uroczystością, poszczególne sekcje przystąpiły do pracy, a prezes nakreślił szczegółowy program uroczystości. By zdać krótką relację z prac przygotowawczych zebrali się członkowie Komitetu dn. 30 września. 

Na wstępie zebrania prezes ks. J. Zalewski zrzekł się swej odpowiedzialnej godności, dla braku zdrowia i na swoje miejsce zaproponował ks. J. Trzepałko, którego komitet jednogłośnie zaprosił. Po dłuższych rozważaniach i różnorodnem wypowiedzeniu zdań, opracowano następujący program uroczystości: 

W niedzielę dn. 14 października wyruszy z placu przed kościołem katolickim pochód narodowy, który uda się przez plac św. Józefa do ulicy Kaliskiej, której prawą stroną przeszedłszy do końca, wróci lewą i zbierze się na placu św. Józefa w miejscu, gdzie ma stanąć pomnik T. Kościuszki. 

Tu przemówi do zgromadzonych ks. J. Trzepałko, poczem część uczestników pochodu rozejdzie się, a włościanie udadzą się do sali straży ogniowej, by tam wysłuchać odczytu, który wypowie dr. Narewski. 

O godzinie 5-tej po południu w tejże sali wypowie odczyt dla mieszkańców Tomaszowa ks. J. Zalewski. Wieczorem o godzinie 8-ej w sali teatru miejscowego odbędzie się „Wieczór Kościuszkowski'* ze wstępnem przemówieniem dr. Narewskiego w chwili odsłonięcia popiersia T. Kościuszki. 

W poniedziałek dn. 15 o godzinie 10-ej rano we wszystkich świątyniach zostaną odprawione uroczyste nabożeństwa z okolicznościowemi przemówieniami. Po nabożeństwach przez cały dzień odbywać się będą dla dzieci szkolnych odczyty, których program opracuje szczegółowo tworząca się sekcja szkolna, na której czele stanął p. Terpiłowski. 

Na tern zebraniu delegat młodzieży akademickiej, zwrócił się z prośbą, by Komitet ofiarował 625 mk. na sztandar narodowy, który młodzież zaprojektowała ufundować, jako własność uczącej się młodzieży tomaszowskiej. Projekt zebranie przyjęło. 

Komitet, wprowadzając w czyn zapadłe decyzje, wydał odezwę do mieszkańców miasta, zachęcając do dekoracji domów, balkonów i okien. Następnie zwrócił się z piśmiennemi zaproszeniami do stowarzyszeń i cechów miejscowych, by wzięły udział w pochodzie i aby przysłały swoich delegatów na zebranie dnia 7 października. W dniu tym prezes Komitetu zaznajomił, dość licznie zebranych delegatów, z celem pochodu, oraz zachęcił obecnych do licznego i ochoczego wzięcia udziału w uroczystej manifestacji naszych przekonań, poczem nastąpiły krótkie informacje obecnych co do strony technicznej pochodu. 

Na zebraniu Komitetu w dniu 30 września postanowiono również zwrócić się przez Radę Miejską do Magistratu z prośbą o zaofiarowanie miejsca pod pomnik i przemianowanie ul. Kaliskiej na ul. Kościuszki, a do wyższych władz z prośbą o pozwolenie na budowę pomnika, co też wkrótce uskuteczniono. 

Od dnia 1 października czynną była kancelarja Komitetu, której niestrudzonym pracownikiem był p. M. Kurman, student politechniki warszawskiej. Ku utrwaleniu w pamięci Tomaszowian tak wielkiej rocznicy postanowiono wydać jednodniówkę z obchodu w połączeniu z monografjami miasta i wszystkich instytucji, które wzięły udział w pochodzie. W tym celu wysłano zaproszenia do wspomnianych instytucji, by nadesłały monografje, lecz, niestety, nie wszystkie zadośćuczyniły prośbie Komitetu.

PRACE POSZCZEGÓLNYCH SEKCJI

S. Szkolna. — Przewodniczący P. Terpiłowski. Sekcja ta, posiadając w swem łonie przedstawicieli wszystkich szkół średnich, początkowych oraz ochron postanowiła, aby w pochodzie narodowym wzięły udział wszystkie dzieci z ochron i szkół; zwróciła się do Komitetu z prośbą o zaofiarowanie szkołom początkowym portretów Tadeusza Kościuszki do każdej sali, oraz dla starszych dzieci 600 broszur o Kościuszce, co Komitet zaakceptował. Postanowiono urządzić dla dzieci w dniu 15-ym października odczyty z deklamacjami, śpiewami i świetlnemi obrazami o godz. 12, 2, 4 i 6 w sali teatru, w tym celu podzielono młodzież na cztery grupy. 

S. Kwesty ulicznej i domowej na listy imienne. — Przewodniczący ks. J. Trzepałko. Sekcja ta, 

1) zaprosiła do współudziału kilkudziesięciu panów: dzieląc miasto na rewiry, polecono im udać się z listą do każdego mieszkania, by ofiarował grosz na koszta związane z obchodem i na projektowany pomnik. 

2) W przeddzień uroczystości zaprosiła zastęp młodzieży obojga płci i powierzyła jej sprzedaż znaczka na ulicach miasta w dniu 14 października. 

3) Sprowadziła 2 tysiące broszur o Kościuszce i 400 Jego podobizn i zorganizowała ich sprzedaż przy wejściu na odczyty, oraz 600, na żądanie Komitetu zaofiarowała szkołom. 

S. Koncertowa. — Przewodniczący p. F. Kolasiński i Starowicz. Zajęła się sprowadzeniem biustu Kościuszki, zaproszeniem do współudziału w koncercie 13 p. p. Mitman skrzypka i pianistę, chórów kościelnego katolickiego i ewangelickiego, p. prof. Wałeckiego z deklamacją, P. Rudzką ze śpiewem i zespół panów pod kierownictwem P. Kolasińskiego, tworzący kwartet smyczkowy. 

S. Odczytowa. — P. Dr. Narewski zaofiarował się z odczytem dla włościan i przemówieniem na wstępie wieczoru Kościuszkowskiego. Zaprosił do współudziału ks. J. Trzepałko (przemówienie podczas pochodu) i ks. J. Zalewskiego (odczyt). 

S. Porządku. — P. Starowicz i Klingner, zorganizowali straż honorową, która miała czuwać nad porządkiem przy pochodzie i uprosili obywatela ziemskiego P. Adamskiego o utworzenie banderji z okolicznych włościan w celu uświetnienia pochodu. 

S. Dekoracyjna. — P. Bednarski zajął się dekoracją sal: koncertowej i odczytowej oraz ambony dla mówcy na miejscu, gdzie ma stanąć pomnik. 

S. Pomnikowa. — Przewodniczący ks. J. Zalewski zaprosił do współudziału p. p. Adamskiego, Bednarskiego, Billewicza, Chmielewskiego, Goździka, Hertza, E. A. Millera, dr. Narewskiego, Sanninę i Alfonsa Sewerina. Wykonanie pomnika powierzono P. Urbanowskiemu z Łodzi. Z nim wspólnie wybrano odpowiednie miejsce na pomnik, omówiono materjał i koszta budowy. Po tygodniu P. Urbanowski przysłał 4 projekty pomnika. Członkowie sekcji, po bliższem oszacowaniu ich orzekli, iż się nie nadają do naszego miasta i zażądali nowych. P. Urbanowski po kilku tygodniach nadesłał nowe 4 projekty, z których, członkowie zebrani dn. 18 listopada, uznali jeden za odpowiedni, po wprowadzeniu niewielkich zmian. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama