Jakie rodzaje rowerów elektrycznych dostępne są na rynku?
Jazda rowerem elektrycznym wśród wielu osób wciąż budzi niesłuszne kontrowersje. Jest jednak bardzo zdrowa i wygodna, zwłaszcza w porównaniu z jazdą samochodem. Elektryczny silnik znacznie poszerza możliwości rowerzysty. Pozwala mu zajechać dalej, wygodniej i szybciej.
Nie wszyscy wiedzą, że rowery elektryczne dzielą się na kilka grup, tak samo jak klasyczne jednoślady. Są to między innymi modele miejskie, składane, górskie czy też cargo. Nic więcej dziwnego, że dla wielu osób wybór pierwszego roweru elektrycznego jest bardzo trudnym zadaniem.
Na szczęście wybór samych rowerów, jak i części do nich, takich jak koła i silniki do rowerów elektrycznych, jest bardzo szeroki.
Na jakie cechy zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego?
Osoby, które stoją przed koniecznością wyboru roweru elektrycznego idealnego dla własnych potrzeb, muszą zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Oto najważniejsze z nich:
Moc silnika
Rowery elektryczne mają silniki o mocy, która mieści się w zakresie 200W-4000W. Prawo, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, głosi że moc ciągła silników w rowerach elektrycznych powinna być ograniczona do maksymalnie 250 W. Wspomaganie elektroniczne nie może działać także przy prędkości większej niż 25 km na godzinę. Oczywiście, dopuszczalne są rowery o większej mocy i prędkości, jednak klasyfikowane są jako motorowery.
Uwzględniając przepisy prawa, większość rowerów elektrycznych posiada właśnie silnik z mocą 250W. Oczywiście, w zależności od potrzeb można zdecydować się na mocniejszy model.
Rodzaj baterii
Większość rowerów elektrycznych wyposażona jest w baterię litowo-jonową. Jest to bateria, która nie wymaga szczególnych warunków w utrzymaniu. Oczywiście, zawsze warto upewnić się, czy jest ona produkowana przez zaufanego producenta i wyróżnia się odpowiednią jakością. Przy wyborze bakterii trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
- czas ładowania baterii – jest to parametr uzależniony od rodzaju ładowarki,
- ilość baterii – w niektórych modelach rowerów dopuszczalne jest używanie dwóch baterii jednocześnie, co pozwala wydłużyć czas jazdy na wspomaganiu,
- umiejscowienie baterii – jeśli bateria wbudowana jest w ramę roweru, więcej miejsca pozostaje na wykorzystanie dla pozostałych akcesoriów – torbę bądź też uchwyt do bidonu,
- jakość baterii – wyłącznie baterie wysokiej jakości posiadają odpowiednie certyfikaty oraz dwuletnią gwarancję. Rowerzyści, którzy decydują się na tanie zamienniki azjatyckiego pochodzenia nie są pewni, jak długo wytrzyma bateria w ich rowerze.
Zasięg i czas użytkowania
Zasięg roweru elektrycznego wynika przede wszystkim z pojemności baterii – mierzy się ją w amperogodzinach. Informacja o przewidywanym zasięgu urządzenia umieszczona jest w parametrach technicznych przez producenta. Zasięg standardowego roweru elektrycznego zazwyczaj wynosi od 30 do 50 km, jeśli chodzi o ciągłe wspomaganie na najwyższym trybie.
Napisz komentarz
Komentarze