Uroczyste otwarcie jubileuszowego zlotu Harcerstwa polskiego w Spale, zwołanego z okazji 25-iecia powstania tej organizacji, odbyło się wczoraj w obecności Pana Prezydenta Rzplitej. Od samego rana pomimo ulewnego deszczu, jaki padał z przerwami od wczoraj wieczór, wielokilometrowe tereny zlotowe zapełniły się namiotami uczestników uroczystości
10-tysięczna publiczność zajęta frybuny i wszystkie miejsca wokół stadjonu. Porządek utrzymywała harcerska służba bezpieczeństwa. O godz. 10.10 megafony i fanfary zapowiedziały przybycie Pana Prezydenta R. P. proŁ L Mościckiego.
Z chwilą ukazania się Pana Prezydenta orkiestra harcerska odegrała hymn narodowy. Wszyscy wstali z miejsc, sztandary pochyliły się, harcerstwo i wojsko salutowało. Pan Prezydent ukazał się w otoczeniu domu wojskowego i cywilnego. Publiczność powitała Pana Prezydenta gorącem] okrzykami „Niech żyje".
Przy wejściu na stadjon przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego woj. Grażyński złożył Panu Prezydentowi raport. Następnie Pan Prezydent
ze świtą przeszedł przed frontem ustawionych oddziałów. Przewodniczący głównego komitetu zlotowego minister Kościałkowski wygłosił do Pana Prezydenta przemówienie:
„Ćwierćwiekową obchodzimy dziś rocznice powstania Harcerstwa Polskiego. Pierwszy ten okres pracy upłynął pod znakiem budowy państwa i przetwarzania duszy młodego pokolenia nie tylko w myśl ideału, ale i pod bezpośrednią opieką Józefa Piłsudskiego. Tegoroczny zlot spalski, w którym święto jubileuszu splotło się z ciężką żałobą narodową, po zgonie Marszałka Piłsudskiego, zamyka ten okres w dziejach harcerstwa.
Zamyka go nie skargą płaczliwa, ale zahartowaną, mocną, zdecydowaną wolą nic nie uronić z ideowe] spuścizny Komendanta: ambitnem postanowieniem zwycięskiego wcielenia je] w całe zbiorowe życie ..Nadchodzące Polski".
W obozie zlotowym, otwartym pod Twojem troskliwem i czujnem okiem, Panie Prezydencie, rozpoczyna się nowy etap ruchu harcerskiego, który cechować ma utrwalenie i pogłębienie dotychczasowych osiągnięć. Światłem przewodniem tej pracy bedą pamiętne słowa Marszałka Piłsudskiego: „Dziś młodzież harcerska w jasny czas wolności, drogami ludzi wolnych chadzać może i na prawdziwie wolnych obywateli wyrasta — a zadaniem naczelnem: pełnienie, w myśl wskazań Wodza, szczytnej służby harcerskie] dla dobra i honoru Polski. Przypadł mi w udziale zaszczyt zwrócenia się do Ciebie, Panie Prezydencie, z prośbą, abyś raczył zlot ten otworzyć".
Po przemówienia min. Kościałkowskiego Pan Prezydent ogłosi otwarcie zlotu, potem przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnieto na maszt główny sztandar państwowy. Z kolei zostali przedstawieni Panu Prezydentowi komendanci reprezentacyj skautów zagranicznych i harcerstwa polskiego za granicą.
O godzinie 10 m. 30 odbyła się Msza święta. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy harcerskiej obrazującej całokształt prac
i dorobku harcerstwa polskiego w ciągu 25 lat. Przed otwarciem wystawy przewodniczący Z.H.P. woj. Grażyński zwrócił się do Pana Prezydenta z następującem przemówieniem:
„W najistotniejszych założeniach naszej pracy wychowawczej w harcerstwie, leży pogodzenie dawnych zasad, z których jedna polega na utrzymaniu wysokiego napięcia i polotu ideowego młodzieży, a druga — na rzetelnem jej przygotowaniu do życia i wdrożeniu do uczciwego oraz dobrego wykonania wszystkich obowiązków.
Nie chcemy naszej młodzieży pozbawiać tego. co jest wzniosłe, co działa na kształcenie jej uczuć 1 wyobraźni, co noże tworzyć przedmiot jej najśmielszych i najszlachetniejszych marzeń. Chcemy natomiast, w myśl wskazań naszego patrona Marszałka Piłsudskiego, poprowadzić młodzież śladami idei. ale równocześnie dbać o zahartowanie woli. o umocnienie charakteru, o danie jej potrzebnych umiejętności. Trzeba nastawić jej duszę na radości wyższe] miary, i te radości, które płyną ze zwycięstw, odniesionych własnym wysiłkiem. Dlatego i ten zlot.
Panie Prezydencie, podjęliśmy nie jako zebranie reprezentatywne, lecz jako poważny wysiłek, mający nas w naszej robocie posunąć znowu o krok dalej. Podjęliśmy ten zlot. jako wielki obóz prac, który z jednej strony ma w syntetycznym skrócie uwypuklić dorobek ideowy Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie ostatniego 25-lecia, z drugie] — przerobić pewien praktyczny program z młodzieżą, a na konferencjach kierowników ustalić wytyczne dalszej naszej pracy.
Chcieliśmy tu pogodzić równocześnie wrodzona młodzieży radość z powaga myśli harcerskie]. Wszystko to. co można widzieć na naszym zlocie, tym właśnie służy celom. Zastanawiając się nad poszczególnymi fragmentami naszego obozu, powzięliśmy równocześnie myśl urządzenia takiej wystawy ogólnoharcerskiej, która by w sposób obrazowy potrafiła zilustrować tak nasz dorobek przeszłości, jak i nasza prace współczesna i cele przyszłości. Wszystko na tej wystawie dokonane zostało młodymi siłami harcerskiemi.
Patrząc na te eksponaty, będziecie państwo mogli stwierdzić, jak harcerstwo spełniło swój obowiązek służbie ojczyzny, jakiem! drogami chce maszerować, by w pracy wykuć wielkość naszego narodu i państwa.
Proszę Pana Prezydenta, naszego Protektora I serdecznego przyjaciela młodzieży harcerskiej o łaskawe przecięcie wstęgi i otwarcie wystawy".
Wystawa obejmuje 5 sal. Pierwsza sala obrazuje prace harcerstwa na poszczególnych posterunkach życia społecznego, sportowego, wychowania fizycznego i obywatelskiego. Druga sala obejmuje dział historyczny, obrazujący szczegółowo historie rozwoju harcerstwa polskiego. Trzecia sala poświęcona została pamięci harcerzy poległych w walkach o niepodległość Polsk. Czwarta — poświęcona jest patronowi Związku Harcerstwa Polskiego Marszałkowi Piłsudskiemu. Piąta — przedstawi obecny stan harcerstwa.
Napisz komentarz
Komentarze