Sektor spożywczy i tekstylny mają ogromny wpływ na środowisko. Dotyczy to i procesu produkcji, i zagospodarowania odpadów. 131 kg żywności i 12 kg tekstyliów - tyle rocznie odpadów przypada na mieszkańca Unii Europejskiej. Unia chce to ograniczyć i wprowadza zmiany w dyrektywie ws. odpadów. Dotkną m.in. gospodarstw domowych. Zbiórka odpadów tekstylnych będzie obowiązkowa w całej Unii Europejskiej już w styczniu 2025 roku. UE chce, by koszt i zbiórki, i przetwarzania ponosili też producenci - ci z sektora szybkiej mody zapłacą więcej niż pozostali.
Każdego roku w UE powstaje ponad 58 mln ton odpadów żywnościowych, co stanowi stratę ok. 132 mld euro. Odpady żywnościowe odpowiadają też za około 16 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych z systemu produkcji i obrotu żywności UE. Wytwarzamy również 12,6 mln ton odpadów tekstylnych rocznie. Sama odzież i obuwie stanowią 5,2 mln ton odpadów. Obecnie tylko 22 proc. takich odpadów jest zbieranych selektywnie w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Reszta często jest spalana lub składowana.
Naszym celem jest zapobieganie powstawaniu odpadów z szybkiej mody i ułatwienie ponownego wykorzystania. Stanowisko wyznacza również ambitne cele w zakresie znacznego ograniczenia marnotrawstwa żywności do 2030 roku. Biorąc pod uwagę, że sektory spożywczy i tekstylny są na pierwszym i czwartym miejscu pod względem zużycia zasobów, nasze porozumienie to kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki europejskiej o obiegu zamkniętym
- mówi Alain Maron, minister rządu Regionu Stołecznego Brukseli ds. Zmian Klimatu, Środowiska, Energii i Demokracji Uczestniczącej.
Dyrektywa Rady UE jest zgodna z propozycjami przedstawionymi przez Komisję Europejską i ustanawia cele w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności do 2030 r. To:
- 10 proc. w przetwórstwie i produkcji,
- 30 proc. na mieszkańca w handlu detalicznym, restauracjach, usługach gastronomicznych i gospodarstwach domowych.
Punktem odniesienia ma być rok 2020 lub kolejne, jeśli pandemia COVID-19 wpłynęła w danym kraju na zbieranie danych.
Obecna dyrektywa ramowa w sprawie odpadów, obowiązująca już od 2008 roku, zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia selektywnej zbiórki tekstyliów do ponownego użycia, przygotowania do ponownego użycia i recyklingu do 1 stycznia 2025 roku. Jednak dopiero do końca 2028 r. Komisja Europejska ma zająć się ustanowieniem szczegółowych celów w zakresie odpadów z sektora tekstylnego. Jest natomiast wniosek dotyczący wprowadzenia mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności producenta w sektorze marek modowych i producentów tekstyliów. Chodzi o to, by uiszczali oni opłaty w celu sfinansowania kosztów zbierania i przetwarzania odpadów tekstylnych.
Poziom tych opłat będzie zależny od poziomu wdrożenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym i ekologiczności wyrobów włókienniczych (tzw. ekomodulacja, czyli zróżnicowanie stawek opłat dla producentów w zależności od rodzaju wprowadzanych na rynek opakowań). Państwa członkowskie będą mogły wymagać wyższych opłat od firm z sektora "fast fashion".
Napisz komentarz
Komentarze