Szerzej na temat nie udzielenia absolutorium i nie przyjęciu uchwał podsumowujących poprzedni rok finansowy pisaliśmy w artykule, który znajdziecie w linku poniżej. Radni Koalicji Obywatelskiej nie byli w stanie zaprezentować żadnego merytorycznego argumentu. Właściwie żaden z samorządowców, którzy postanowili przyjąć konfrontacyjny styl sprawowania mandatów, nie odniósł się bezpośrednio do dokumentu, nad którym toczyła się dyskusja. Trudno się dziwić, bo trudno wśród nich znaleźć kogoś kto ma szersze pojęcie o finansach publicznych, mimo, że wielu z nich w instytucjach samorządowych pracuje. Podobnie było w czasie głosowania nad sprawozdaniem w Radzie Powiatu. Radni KO byli przeciwko, mimo że nie podjęli dyskusji na ten temat.
Nie przyjęcie sprawozdania (chociaż radni KO starają się usprawiedliwiać, twierdząc, że nie chodziło o odrzucenie, bo uchwała nie została przyjęta i obrocie prawnym nie funkcjonuje), zdaniem służb finansowych Prezydenta Miasta niesie za sobą szereg problemów. Wśród nich najpoważniejsze to: obniżenie wiarygodności kredytowej, a co za tym idzie większy koszt kredytów, udzielanych przez banki oraz ograniczenie możliwości ubiegania się o środki z Unii Europejskiej. Więcej na ten temat w relacji z Konferencji prasowej poniżej.
Poproszono między innymi o rzetelną opinię prawną w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego. Jest ona dosyć jednoznaczna. Tryb postępowania reguluje art. 270. [Przekazanie, rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego] ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z jego brzmieniem sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego zarząd (Prezydent Miasta) przekazuje organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego, w terminie do dnia 31 maja roku następującego po roku budżetowym. Następnie Komisja rewizyjna Rady Miejskiej rozpatruje sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z wykonania budżetu wraz z opinią regionalnej izby obrachunkowej o tym sprawozdaniu. Komisja przedstawia organowi Radzie, w terminie do dnia 15 czerwca roku następującego po roku budżetowym, wniosek w sprawie absolutorium dla zarządu. Ma on czas na rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania do 30 czerwca. Istotnym jest, by sprawozdania nie rozpatrywać w oderwaniu od innych przepisów w tym tych, wynikających z ustawy o rachunkowości.
Dyskusja w czasie sesji nadzwyczajnej była krótka. Po raz kolejny nie dotyczyła przedmiotu głosowania, czyli uchwały. Rozpoczął Piotr Kucharski. Stwierdził jedynie, że hasło jego komitetu brzmiało: dość kłótni i do przodu. Zapowiedział też, że w głosowaniu wspólnie z Michałem Kucharskim się wstrzymają. Nie zgodził się też z opiniami, że poprzednie głosowanie przyniosłoby jakieś negatywne skutki dla miasta i jego mieszkańców.
Marek Krawczyk podkreślał, że do głosowania uchwały radni Koalicji Obywatelskiej podchodzili poważanie i nawet spotykali się jako klub w tej sprawie dwa razy. Mówił, że decyzje podejmowano na podstawie merytorycznych przesłanek. Nie wskazał jednak jakich. Skrytykował zaangażowanie Prezydenta. Zgodził się jednak, że głosowania wpływają na wiarygodność samorządu a w zasadzie ją podważają.
Bogdan Smolarek nie czuje się nieodpowiedzialnym radnym. Twierdzi, że miał wątpliwości co do realizacji budżetu za 2023 roku. Nie zgadza się z tym, że sprawozdanie podlega ocenie tylko formalnej i księgowej. Przypomniał, że RIO nie ocenia celowości wykonania budżetu, pozostawiając to zadanie Radzie. Rzecz jednak w tym, że ocena taka dokonuje się w formie głosowania nad absolutorium i wotum zaufania a nie przyjęciem sprawozdania finansowego.
Barbara Klatka stwierdziła, że nieprawdą jest, by radni nie przyjmując sprawozdania finansowego złamali prawo. Przewodnicząca Rady uważa, że radni Koalicji Obywatelskiej są stygmatyzowani, co w jej ocenie jest skandalem. Apelowała do Prezydenta Miasta aby ważył słowa. trzeba przyznać, że wystąpienie nie miało związku z procedowaną uchwałą i było dosyć zaskakujące jeśli weźmiemy pod uwagę akceptację dla wulgarności "ośmiu gwiazdek".
Radna Klatka zajęła się jak zwykle... sobą. Przywoływała też media, które krytykowały postępowania radnych, a jej zdaniem są mniej lub bardziej związane z Prezydentem. To znaczy, że nie podobało jej się to, co pisali i prezentowali wszyscy, bo przekaz w tej sprawie był dosyć jednolity, nawet w gazecie jawnie sprzyjającej Koalicji Obywatelskiej. Jak widać zasada: że wolne media, to te, które nas chwalą, nadal obowiązuje.
Wyjaśnień udzielał Prezydent. Zwrócił uwagę na ryzyka. Przywołał pisma od obsługującego miasto banku dotyczące sprawozdań finansowych. Mówił o dobrej współpracy z ministrem Dariuszem Klimczakiem, marszałek Joanną Skrzydlewską.
W czasie obrad dowiedzieliśmy się też, że radni Koalicji Obywatelskiej potrafią podejmować samodzielne decyzje i nikt nie może im niczego narzucać. Dlatego właśnie wszyscy głosują w taki sam sposób, a w ubiegłej kadencji Tomasz Zdonek i Marek Parada zostali wykluczeni z uwagi na głosowania sprzeczne z decyzjami powiatowego Zarządu Platformy Obywatelskiej. Pełne sprzeczności wystąpienie Pawła Jabłońskiego w imieniu całego Klubu trudno nawet komentować. Radny cieszył się między innymi, że udało się na tę chwilę zablokować budowę term na tomaszowskich błoniach. A przecież Tomaszów jest tak mało atrakcyjny, że trzeba z niego uciekać.
Napisz komentarz
Komentarze