Uporczywe dążenie do perfekcjonizmu
Pracoholikami bardzo często są perfekcjoniści, którzy nie radzą sobie z właściwym wykorzystaniem swojej nadmiernej ambicji. Jednym z pierwszych objawów tej formy uzależnienia jest uporczywe dążenie do osiągnięcia sukcesu, którym w założeniu może być na przykład szybkie ukończenie większego projektu lub zdobycie awansu. Osoba uzależniona skupia swoje myśli wyłącznie wokół ustalonego celu, nie zważa na nic dookoła. Wręcz z chorobliwą dokładnością sprawdza wykonane przez siebie zadania, aby nie dopuścić do najdrobniejszego błędu. Nierzadko reaguje agresją na domowników czy pozostałych pracowników, jeśli w jej założeniu przeszkadzają w realizacji zadania. Cel jest tylko jeden, a wszystko dookoła się nie liczy.
Wejdź na the:blog i zapoznaj się z ciekawymi artykułami dotyczącymi branży IT!
Obowiązki zawodowe ważniejsze od czasu z bliskimi
Jednym z kluczowych objawów pracoholizmu jest przedkładanie życia zawodowego nad relacje z rodziną czy przyjaciółmi. Osoba uzależniona od pracy rezygnuje ze spotkań towarzyskich, przeznaczając cały swój czas na pracę. Co więcej, pracoholik zazwyczaj podczas chwil spędzonych z bliskimi wciąż myśli o obowiązkach zawodowych, a jednym tematem, który umie poruszać, jest ten związany z pracą. Czuje się winny, że nie poświęca czasu na pracę i nie potrafi czerpać radości z beztroskiej zabawy w towarzystwie znajomych lub rodziny.
Znajdź dla siebie wymarzoną pracę - odwiedź portal https://www.pracuj.pl/ i zapoznaj się z najnowszymi ogłoszeniami ze swojego regionu.
Rezygnacja z odpoczynku na rzecz pracy
Znamiennym objawem pracoholizmu jest także rezygnacja z wypoczynku na rzecz obowiązków zawodowych. Osoba zmagająca się z tym uzależnieniem zazwyczaj nie potrafi utrzymać balansu między pracą a czasem wolnym. Pracoholik często lekceważy oznaki zmęczenia, skupiając swoje myśli wyłącznie wokół spraw zawodowych. Warto podkreślić, że nawet jeśli praca nie spełnia jego oczekiwań i nie stanowi źródła zadowolenia, mimo wszystko odczuwa wewnętrzny przymus jej wykonywania. Alarmująca powinna już być sytuacja, gdy ktoś nie potrafi rozstać się z telefonem służbowym nawet podczas urlopu. W skrajnych przypadkach samopoczucie pracoholika pogarsza się wraz z nadejściem weekendu, a poprawia się dopiero po przyjściu do pracy.
Problemy ze snem
Częstym objawem pracoholizmu są również problemy z zasypianiem. Osoba zmagająca się z uzależnieniem od pracy wciąż myśli o obowiązkach zawodowych, przez to trudniej jest osiągnąć wyciszenie podczas nocnego odpoczynku. Odczuwa nieustanny stres związany z potrzebą ciągłego pracowania, co nierzadko skutkuje wybudzaniem się podczas snu. Warto podkreślić, że wpływa to na ciągłe poczucie zmęczenia oraz kłopoty z utrzymaniem koncentracji. Co więcej, takie objawy mogą szybko spowodować poważniejsze problemy zdrowotne, w tym zaburzenia lękowe oraz stany depresyjne.
Podsumowanie
Jeśli dostrzeżesz u siebie pierwsze objawy pracoholizmu, powinieneś jak najszybciej zmienić swój tryb życia. Pamiętaj, aby niezależnie od wybranej profesji zawsze przestrzegać zasad work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Napisz komentarz
Komentarze