Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Prezydent też bez wotum zaufania

To, co dzieje się w Radzie Miejskiej trudno nazwać inaczej nazwać niż skrajnym partyjniactwem. Najgorsze wzorce ogólnokrajowej polityki zawitały do Tomaszowa. Namiastkę mogliśmy zaobserwować już w poprzedniej kadencji, kiedy ówczesny radny a obecny poseł, Adrian Witczak urządzał agresywne i często pozbawione sensu spory. Jedynym ich efektem była jego osobista elekcja do Sejmu. Jaką korzyść z nich mieli mieszkańcy? Oczywiście żadnej. Dzisiaj za jego przykładem idą radni Koalicji Obywatelskiej. Karnie zagłosowali za nie udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium. Postanowili nie przyjąć też sprawozdania z wykonania budżetu, czyli czysto technicznego dokumentu. nie był to przypadek ani pomyłka, Dokładnie w ten sam sposób radni KO głosowali w Powiecie. Czy wiedzą dlaczego? Z dyskusji na sesjach wcale to nie wynikało. W powiecie żaden z nich nie zabrał głosu, w mieście... jedna, wielka kompromitacja...

Miasto w corocznym raporcie

Pierwszym istotnym punktem obrad środowej Sesji Rady Miejskiej była debata nad Raportem o Stanie Miasta oraz głosowanie nad wotum zaufania dla Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Warto wspomnieć, że w debacie mogą brać udział nie tylko radni, ale też wszyscy mieszkańcy miasta, którzy wyraża taką gotowość i chęci. Muszą się jednak zgłosić odpowiednio wcześniej. To pewna "nowinka", funkcjonująca od kilku lat, z której jednak rzadko korzystają tomaszowianie. Tym razem jednak głos zabrał mieszkaniec Ludwikowa w imieniu osób zamieszkujących ulice: Kwarcową i Szymanówek. Czują się oni pokrzywdzeni przez obecne władze miasta. 

Chodzi o wywłaszczenie na mocy tzw. specustawy fragmentów należących do nich działek pod budowę nowych ulic. Część mieszkańców nie chciała wyrazić na to zgody. Kilku odwołało się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale skarga została oddalona. Na wystąpienie mieszkańca odpowiadał, Prezydent Marcin Witko, który podkreślał interes wspólny, że wykupy dotyczą w każdym przypadku kilku metrów kwadratowych działek. Przypomniał też petycje dużej grupy mieszkańców z żądaniem zapewnienia bezpieczeństwa na tych ulicach. Adam Koziełek wyjaśnił, że przejęcie niedużych fragmentów działek jest konieczne, by można było wykonać drogę o odpowiednich parametrach technicznych (obecnie wyłożoną płytami jomb). 

Radni Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi nawet w tym miejscu wykorzystali okazję, by uderzyć w Marcina Witko. Interesy trzech osób o wartości w sumie 40 metrów kwadratowych wywłaszczanych działek okazały się ważniejsze niż bezpieczeństwo i wygoda tysięcy osób każdego dnia poruszających się ulicą Szymanówek. Inwestycja, która powinna być już skończona czeka na realizację. Specustawa, stworzona przez lidera łódzkiej PO, Cezarego Grabarczyka, powinna być ułatwieniem, dla tomaszowskich Platformersów jest przeszkodą. Przy okazji okazało się, że radni nie pojmują procedur, związanych z realizacją inwestycji celu publicznego. Wyjaśnił je dosyć dokładnie dyrektor Adam Koziełek.  

Raport o stanie miasta czy powiatu to dokument dosyć obszerne. Nie omawia się ich szczegółowo na sesjach organów samorządowych. Radni wyrażają raczej swoje opinii lub zadają pytania. Co do zasady powinny one odnosić się do treści w nim zawartych, Często jednak zahaczają o sprawy poboczne. 

Radni dyskutują 

Serię pytań rozpoczął radni Michał Kucharski reprezentujący Trzecią Drogę. Dotyczyły szeregu nieistotnych spraw. Najciekawsze dotyczyło różnic w dopłatach dla niepublicznych przedszkoli oraz zakupu nowych kotłów dla Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej umożliwiających spalania biomasy. Radny po sześciu latach pełnienia mandatu nie wiedział, że różnica w wysokości subwencji przypadającej na jednego ucznia wynika z tego, że w przypadku dzieci z orzeczonymi niepełnosprawnościami jest ona wyższa. W czasie roku szkolnego zmieniają się też wskaźniki.  Wynika to z ustaw oświatowych. Trochę wstyd, bo to jednak samorządowy elementarz. Można było w razie wątpliwości dopytać na komisjach i uniknąć kompromitacji. W czasie sesji wątpliwości rozwiewali w tym temacie dyrektor Iwona Sudak oraz wiceprezydent Tomasz Migała. Radny pytał też o współpracę miasta z COS w Spale. 

Radny Piotr Kucharski narzekał na brak w raporcie na temat wolnych lokali usługowych i pustostanów oraz przekształcania tych pierwszych w mieszkania. Większość z nich wcześniej mieszkaniami zresztą była. Pytał o liczbę wymienionych okien i drzwi w lokalach komunalnych. Pytania, które zadawał właściwe byłyby być może na interpelacje w sprawach bieżących ale czy na pewno w debacie na temat Raportu o stanie miasta? Można w to wątpić. Faktem jednak jest, że chętnych na lokale użytkowe należące do miasta nie ma. Nawet te, które są w miarę atrakcyjnie położone nie znajdują swoich najemców. Część z nich stoi wolnych całymi latami. Koszty ich przekształcenia są z kolei bardzo wysokie. Na pytania odpowiadała Prezes Lucyna Pietrzyk. Tłumaczyła zasady wynikające z regulaminów obowiązujących w spółce. Przypomniała też, że spółka ma zinwentaryzowane wszystkie pustostany. Radny Kucharski z kolei chciałby wymiany okien w mieszkaniach socjalnych, w których czynsz wynosi nieco ponad 2 zł, a i tak nie jest pokrywany przez lokatorów. Uważa też, że 2 miliony złotych powinno się przeznaczać chociażby na wymianę okien w mieszkaniach. nie wskazał jednak źródeł finansowania, a radni Koalicji Obywatelskiej w ubiegłej kadencji głosowali przeciwko dokapitalizowaniu spółki. Inwestycje za 2023 roku osiągnęły wartość 1,5 miliona złotych. W tym roku osiągną 4,5 miliona. 

Agnieszka Walasik mówiła o braku inwestorów i wyludnianiu się miasta. Zwracała też uwagę na brak miejsc hotelowych. Niestety nie wiadomo, kto miałby w hotelarstwo u nas inwestować. Samorząd nie jest tu właściwym inwestorem. Tym bardziej, że bazę noclegową zapewniają w sposób wystarczający hotele w Spale czy w Smardzewicach. Te, które istniały w Tomaszowie okazały się nierentowne i zostały zamknięte. Problem braku inwestorów ma związek nie z brakiem planów miejscowych, ale zniszczeniem w ostatnim 25 leciu szkolnictwa zawodowego, które było zbyt kosztowne, a zainteresowanie nim było znikome. Co ciekawe radni KO głosowali przeciwko planowi miejscowemu terenów przy trasie S8. Jednak to brak pracowników średniego szczebla technicznego jest jednym z największych problemów miasta. Radna, jako jedna z nielicznych zwróciła uwagę na szereg pozytywnych działań miasta, takich jak dostosowanie Urzędu dla potrzeb niepełnosprawnych, budowę dróg na terenach inwestycyjnych. Prezydent odpowiadając przytaczał dane demograficzne. Mówił o emigracji tomaszowian do okolicznych miejscowości obwarzankowych. 

W tym miejscu należy wtrącić małą dygresję na temat prowadzenia obrad. Nie jest w dobrym samorządowym tonie, by każdą wypowiedź prezydenta, czy urzędnika, komentował przewodniczący/przewodnicząca obrad, tak jak w czasie sesji robiła to Barbara Klatka. 

Bogdan Smolarek pytał o to, czy Tomaszów Mazowiecki byłby w stanie stać się miastem uniwersyteckim. Jakie działania podejmuje miasto, by pozyskać potencjalne wyższe uczelnie dla naszego miasta. Prezydent wyjaśniał, że podejmował wiele prób, jednak uczelnie zainteresowane są miastami, w których widzą pieniądze. 

Ewa Radziewicz  składała życzenia, by Marcin Witko był Prezydentem wszystkich i życzyła sobie by unikać podziałów oraz że cieszy się z tego, że nie obowiązuje już Karta Praw Rodziny. Narzekała za to na drzwi wejściowe do Urzędu. Jak i innym radnym KO nie podoba się jej Arena Lodowa, która jest o kilka centymetrów za niska. Powoływała się na pokątne rozmowy z pracownikami MZK i anonimowymi wyborcami o tym, że autobusy komunikacji miejskiej się psują. O kaplicy na cmentarzu mówiła, że kosztowała "siedem i pół bańki" i że osobiście była na "obfitym" pogrzebie, na którym niewiele słyszała. Skrytykowała wspaniałe toalety "na wysoki połysk". Na koniec radna zapytała czy może zadawać pytania i czy nie zostanie "powołana do Sądu" - wywołując niemałą konsternację na sali. 

Po trzech godzinach takich dyskusji ogłoszono przerwę, po której głos zabrała Urszula Seredyn, która zwróciła uwagę na inwestycje w oświacie oraz na aktywną działalność placówek kulturalnych. Wspomniała o licznych programach, w których biorą udział szkoły i z sukcesami pozyskują pieniądze. Przypomniała wsparcie seniorów, które zapewnia miasto realizując szereg aktywizacyjnych działań. Odniosła się też do stanu zasobu mieszkaniowego gminy. Mówiła też o terenach rekreacyjnych, które miasto w ostatnich latach zrewitalizowano. 

Kazimierz Baran uznał, że Raport jest zbyt obszerny i że Prezydent zbyt mało posypuje sobie w w nim "głowę popiołem". W instytucjach odnoszących sukcesy są one efektem pracy szeregowych pracowników, natomiast tam, gdzie pojawią się problem, obciążył nimi kadrę zarządczą. 

Na istotny problem zwrócił uwagę Marek Krawczyk. Miasto kupuje ponad 92% wody użytkowej, konsumowanej przez tomaszowian od łódzkiego ZWIK przy ul Jana Pawła II z ujęcia na rzece Pilicy. Od kilku lat prowadzona jest dyskusja nad budową własnych studni głębinowych i ewentualnym przejęciem ujęcia. Odpowiadając Prezydent stwierdził, że od długiego czasu prowadzone są rozmowy z władzami Łodzi, które są trudne, bo Firma nie uiszcza opłat za bezumowne korzystanie z urządzeń zlokalizowanych na gruntach miejskich, które spółka uważa za własne. Łódź chce też wygórowane kwoty za przejęcie zakładu a urządzeni w nim wymagają kompleksowego remontu i wymiany. Miasto złożyło wniosek w Funduszu Ochrony Środowiska na realizację Strategii budowy studni głębinowych. Fundusz przyznał nam 60 milionów złotych na ten cel, Prezydent podkreślił lepszą jakość wody, jaka pochodzić będzie ze studni. 

Piotr Kucharski domagał się aby miał możliwość zapoznania się z planami zagospodarowania przestrzennego przed ich uchwalaniem, Marcin Witko przypomniał, że procedurze jest tzw. wyłożenie planu w trakcie którego można się z nim zapoznawać i wnosić ewentualne uwagi. Okazało się też, że radni domagają się dokumentów, które następnie przygotowują pracownicy wydziałów a wnioskodawcy nie zgłaszają się później, aby się z nimi zapoznać.  Radny chciał też prezentacji zarządów miejskich spółek oraz ich rad nadzorczych, poszukując rzekomych członków partii. 

Ostatecznie po 5 godzinach przystąpiono do głosowania wotum zaufania dla Prezydenta Miasta. Radni Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Komitetu Wszyscy Razem Piotra Kagankiewicza zagłosowali przeciwko. Co ciekawe głosowali w ten sposób przeciwko własnym wyborcom, którzy dwa miesiące temu wotum zaufania Marcinowi Witko udzielili w  wyborach samorządowych. Podkreślał to na koniec dyskusji Jarosław Batorski. 

Dużo ciekawiej jednak było przy głosowaniu nad Sprawozdaniem z  wykonania budżetu. Na ten temat w osobnym artykule


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
obserwator 23.06.2024 20:56
Węszą i węszą szukając nieprawidłowości, oby tylko nie było zawiadomienia do prokuratury.

woody 23.06.2024 08:47
Panie Mariuszu dobrze ze Pan jest w tym zalewie glupoty braku rozumu i lenistwa lubie Panski rozsadek

Zenek 21.06.2024 22:09
Baran i Kucharski piszą że maszyna propagandy ruszyła. To poproszę o przestawienie ciągu dalszego konsekwencji niezagłosowania za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu ? Panowie radni - spece od prawa samorządowego chętnie posłuchamy co dalej zrobicie ? Dno, kompleksy i kompromitacja

...) 23.06.2024 11:21
rozzłościłeś "ośmiogwiazdkowców" zaraz nazwą cię rasistą albo łamaczem konstytucji

Adam 23.06.2024 21:45
no i nazwali wszystko wiedzący pajacu??

Ajdejano 21.06.2024 20:20
Procedura odmowy absolutorium wobec powiatowego katechety jest inna niż procedura wobec prezydenta/burmistrza/wójta gminy. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest prosta, jak świńska kita. Taki bancwoł, jak powiatowy katecheta, lub marszałek województwa są wybierani pośrednio przez swoich i przekupionych radnych powiatowych i radnych wojewódzkich. Prezydent/burmistrz/wójt gminy są wybierani BEZPOŚREDNIO w wyborach amorządxowych. Ci durnowaci radni, z reguły, nie mają o tym zielonego pojęcia, bo, również z reguły, to są urodzione matoły. W związku z tym, usunięcie prezydenta miasta nie jkest takie proste. Jak tyrzeba będzie, napiszemy kolejny odcinek.

.... 21.06.2024 16:13
O matko! - Wokół Europy problemy .. wiemy to... niestabilność w każdym aspekcie, wyższe opłaty, nakazy unijne, a też wrogość państw sąsiednich ... A tu w TM nowe "władze miasta" od których wyborcy oczekiwali .. spokoju, współpracy (pomimo partyjności), oszczędności, rozwagi i decyzji na rzecz mieszkańców -cel: rozwój miasta. No i szok!!! Niby dorośli a zachowują się, jak jeszcze niedojrzała do społ i ekonomicz świata, młodzież z gimnazjum -jakby wypuszczono pierwszy raz byczka na łączkę !! Czy Ci "radni" naprawdę chcą i wiedzą po co tu są???? Tu trzeba przemyśleń, czytania raportów, rozwagi i... mądrej współpracy - na rzecz miasta -jeśli już kandydowało się i zostało radnym miasta ! Czy "nowalijki" o tym wiedzą? To jest czas na działanie NA RZECZ MIESZKAŃCÓW MIASTA I ICH PROBLEMÓW -a nie osobiste i partyjniackie rewolucyjki ! Obecna RM NIE PRACUJE na w.w.rzecz!!!!!!! Wyborcom NIE O TO chodziło !!! ROZWAGI !!!! Apel do "radnych" : Jeśli nie wiecie o co chodzi to spójrzcie na OGROMNĄ GRUPĘ ludzi pracujących na Was !!!! P.S. Jeśli się nie pracuje to kasy nie dostaje. A jeśli ktoś ma emocjonalne problemy powinien ... może ... wyciszyć się na łonie przyrody ...

Ajdejano 21.06.2024 19:48
Wstawiłem do Twojego wpisu wielki plus (na zielono). W tym wpisie jest wszystko, czyli jest pokazany cały ten samorządowy burdel. Ten samorządowy burdel, to jest odzwierciedlenia debilizmu wyborców. Czyli, jacy wyborcy, tacy wybrani samorządowcy. Jeżeli taki powiatowy katecheta i taki, nie daj Panie Boże, poseł robią, co chcą, to o czym my, kur..., możemy dyskutować?! Jeżeli w radzie miasta zamiata taki facet, który kiedyś, dosłownie miotłą zamiatał teren wokół siedziby starostwa na Antoniego 24, to o czym my możemy teraz dyskutować?! Jeżeli Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego spodziewał się jakiegokolwiek normalnego działania takich zboczonych "samorządowców" i posła, to na co teraz liczy ?!

Kazimierz Bromski 21.06.2024 20:33
ludzie łapta widły i grabie, sztychówke i dalej jazda rozwiązać taką rade miasta, na cholere im diety ładować , kopa w dupe i do domu, nie chcą pracować dla ludzi to wynocha do warszawy witczakowi teczke nosić!!!

wyborca 21.06.2024 15:27
Pan Baran , takie peany pod adresem urzędników i taka krytyka pod adresem Prezydenta , który jest odpowiedzialny za prace całego urzędu . Stałeś przy Prezydencie tyle lat panie Radny , za mało można było sobie przypisać za zrealizowane parkingi i inne inwestycje ? Panie Radny przecież nie budowałeś za swoje . W poprzedniej radzie wszystkie uchwały zmieniające kwestie budżetowe głosowałeś ZA . Teraz nagle coś się zmieniło ? Radni z Powiatu ze stowarzyszenia WR już się zatrudnili jak pisał NT , teraz czekamy na kolejne ciekawe informacje.

tomaszowianka 21.06.2024 14:49
Nie kasy na nic już. Nie będzie remontu zniszczonego Pałacu Piescha. nie będzie remontu Dworca PKP, nie będzie remontu Kościoła Św. Trójcy na Placu. A może o połowę zmniejszyć pensje urzędników czy w spółkach miejskich. Tu wiadomo że że pensje mają poziom naszych przyjaciół zza Odry. Co z tą kasą chyba nie odparowuje a ludzie podatki sumiennie płacą. Puste ulice czy to nie sygnał że ludzie stąd uciekają, bo mają już dość marazmu rządzących miastem.

mieszkańcy 21.06.2024 14:47
czekamy co Pan poseł zrobi dla miasta sczególnie dla nas mieszkańców tbs. Pana banerami można by pokryć większosć naszych dachów , komórek niech Pan przyjedzie i obejrzy , nie tylko z młodymi chłopcami Pan sobie zdjęcia robi

kochaś 21.06.2024 20:26
...dobrze że na dni tomaszowa szpaka mu ogarneli ...

amunaki 21.06.2024 14:42
Oglądając relacje można zauważyć jak kamera pokazuje Pana Posła obecnego na sali i widać jaki ma usmieszek na twarzy, jak mu dobrze, jak fajnie komuś dokopać, jak lubi to, marnosć nad marnościami, proponuje uchwycić ten kadr i zapamiętać !!!

mieszkaniec 21.06.2024 14:05
"To, co dzieje się w Radzie Miejskiej trudno nazwać inaczej nazwać niż skrajnym partyjniactwem" - z tym stwierdzeniem w powyższym artykule zgadzam się w zakresie obsadzania stanowisk w spółkach miejskich zarówno w zarządach jak i w radach nadzorczych !

"kundlizm" 21.06.2024 13:10
Radni powinni zdawać egzamin z podstawowej wiedzy o samorządzie, a lansować się za swoją kasę, a nie publiczną podczas sesji. Kundlizm, tak pogardliwie mówi się o kłóceniu się (użeraniu się jak kundle). Zatem skoro pani Bąk to "tłusty kot" to kim jest poseł Adrian?

M 21.06.2024 12:52
Ubolewam, że nie ma w Tomaszowie dziennikarza który relacjonowałby wydarzenia w mieście w sposób rzetelny. Nie znalazłam jeszcze artykułu który nie byłby wybiórczy. Dotyczy to zarówno istniejących portali, jak też tomaszowskiego tygodnika. To przykre i rozczarowywujące

zażenowany 21.06.2024 09:39
Kucharski jako przewodniczący komisji rewizyjnej przygotował wniosek o udzielenie absorytorim Prezydentowi a potem zagłosował przeciw Radziewicz jako członkini nie wie sama czego na debacie o budżecie domaga się pokłonów od prezydenta a Smolarek poszedł by na termy bo blisko mieszka ale jakby były za 30 mln a nie za 60 czy jakoś tak No to Panie Witczak w końcu został pan wywołany do pracy dla miasta i niech Pan uratuje te 30 mln skoro nie chcecie żeby powstały termy przypuszczam ze nie dasz pan rady bo tam jesteś zwykły poseł a w Tomaszowie to witczakiem

bolo- piżmak 21.06.2024 20:23
he, he, Kucharski szukał atrybutów lidera, a sam nawet w swoim komitecie wyborczym nie potrafił być liderem, chciał być prezydentem - liderem miasta a został pacynką witczaka, jakie to słabe i żałosne

TM 21.06.2024 09:25
W pol roku roz...li Polskę!teraz wraca stara śpiewka pieniędzy nie ma nie będzie!uśmiechnięta Polska!Radni KO i przydupasy oczywiście pierwsi przyjmą uchodźców do siebie na salony ?!Gdzie tu odpowiedzialność ?To co robią trzeba im przypominać cały czas!!!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama