Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 12:25
Reklama
Reklama

To już koniec wylewania ścieków na pola i do rzek

Zmiany w przepisach dotyczących ochrony środowiska i gospodarowania odpadami wprowadzane są dosyć regularnie. W ostatnim czasie nałożono na właścicieli nieruchomości nowe obowiązki w zakresie ścieków. Samorządy zamierzają w sposób restrykcyjny  kontrolować ich wykonywanie. Uchwalone prawo nie pozostawia im wyboru. Za uchylanie się od obowiązków czekają nas wysokie kary.  Nawet niedopilnowanie terminu odbioru nieczystości może skończyć się mandatem.

Wspomniane na wstępie obowiązki nakłada na nas ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej podstawie samorządy w drodze uchwał przygotowują regulaminy, będące aktami prawa miejscowego. 

Dla przykładu radni w Tomaszowie Mazowieckim przyjęli uchwałę zgodnie z którą właściciele nieruchomości mają obowiązek zapewnienia systematycznego usuwania nieczystości ciekłych gromadzonych przejściowo w zbiornikach bezodpływowych (szambach) nie dopuszczając do ich przepełnienia, z częstotliwością nie rzadziej niż raz na kwartał.  W przypadku nieczystości gromadzonych w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków nie rzadziej niż raz na rok. Prawda, że łatwo zapomnieć o tym, by zmieścić się w terminie? Na szczęście naprzeciw wychodzą przedsiębiorcy, którzy regularnie przypominają nam o naszych obowiązkach. 

- Rzeczywiście wyręczamy naszych klientów w pilnowaniu terminów. Z tego co wiem jesteśmy jedyną firmą na rynku w naszym regionie, która inwestuje w technologię i dzięki temu możemy informować naszych klientów smsami, mailami czy telefonicznie, że zbliża się termin odbioru nieczystości wynikający z regulacji obowiązujących w danej gminie. My informujemy o tym a tylko i wyłącznie klient podejmuje decyzje czy chce i potrzebuje skorzystać z usługi, czy też nie. Dbamy o bezpieczeństwo fizyczne nie dopuszczając do przelewania się szamb, ale też o prawne właśnie wysyłając takie informacj– wyjaśnia Piotr Maciągowski z firmy KnapTrans.

Należy pamiętać, że odbiór nieczystości musi być odpowiednio udokumentowany. Posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba. Udokumentowanie wykonania obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych może nastąpić przez okazanie rachunków, faktur VAT, paragonów lub dowodów zapłaty za usługi wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, wystawionych każdorazowo po wykonaniu usługi.

Chcąc opróżnić przydomowy zbiornik musimy też skorzystać z firmy mającej odpowiednie zezwolenie władz samorządowych(w Tomaszowie Mazowieckim, organem je wydającym jest Prezydent Miasta).  Zezwolenie dotyczy prowadzenia działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych. 

Dlatego też warto przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy firma taki dokument posiada, a odebrane od nas ścieki, trafią rzeczywiście do miejsca ich utylizacji. Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wykaz takich przedsiębiorców znaleźć można na stronie internetowej miasta. - Należy pamiętać by zawsze żądać od przedsiębiorcy rachunku, w którym określona jest ilość wywiezionych ścieków, bowiem jest wtedy pewność, że ścieki trafią do oczyszczalni, a w razie kontroli właściciel nieruchomości uniknie kar – przestrzegają władze Tomaszowa. 

Kontroli raczej nie da się w bliskiej perspektywie czasu uniknąć. W ubiegłym roku stworzono we wszystkich gminach ewidencję  zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. Dodatkowo właściciele nieruchomości są zobowiązani do przechowywania dowodów uiszczania opłat za usługi przez okres dwóch lat.  Gminy są już po kontroli umów  i teraz zapewne będą bacznie się przyglądać raportom z firm asenizacyjnych, które co kwartał   muszą składać do gmin z informacją kto realizował usługę. 

Regulaminy utrzymania czystości oraz prawo środowiskowe zabrania się użytkownikom nieruchomości wylewania nieczystości ciekłych zarówno na teren własnej nieruchomości jak i na pobliskie tereny, w tym również użytku publicznego, a także ich wprowadzania do gruntu, rowów, rzek, zbiorników wodnych i kanalizacji deszczowej oraz wykorzystywania ich w rolnictwie, o ile przepisy prawa nie stanowią inaczej. 

Najczęściej zadawane pytania

Kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni

Czy urzędnicy gminy mogą skontrolować moją nieruchomość pod kątem utylizacji ścieków?

Tak, urzędnicy mają prawo wejść na nieruchomość do kontroli sposobu utylizacji ścieków zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kontrola ta ma na celu sprawdzenie, czy właściciel nieruchomości odpowiednio usuwa ścieki.

Czy samorząd ma obowiązek monitorować, jak właściciele nieruchomości opróżniają swoje szambo?

Tak, zgodnie z przepisami na władzach samorządowych spoczywa prawny obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych i monitorowania ich stanu zarówno przez inspektorów, jak i za pomocą systemów monitorowania online.

Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie jako właściciela nieruchomości, jeśli nie będę regularnie opróżniać szamba?

Jeżeli kontrola wykaże, że nie dbasz o regularne opróżnianie szamba, może ci grozić kara. Może to być mandat w wysokości 500 zł, a w przypadku powtarzania się takiego naruszenia, sprawa może trafić do sądu i wtedy kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

Czy muszę posiadać rachunki potwierdzające regularne opróżnianie szamba?

Konkretnie, każdy właściciel nieruchomości, który korzysta z szamba jako metody odprowadzania nieczystości płynnych, jest teraz zobowiązany do zbierania oraz przechowywania dokumentacji finansowej potwierdzającej regularny wywóz tych odpadów.

Czy wszyscy właściciele nieruchomości mają te same obowiązki?

Tak, obowiązki te są jednakowe dla wszystkich właścicieli nieruchomości, bez względu na to, czy jest to nieruchomość prywatna, czy publiczna. Właściciele tych nieruchomości muszą dbać o regularne usuwanie ścieków z szamb, aby nie naruszać przepisów i nie narażać się na kary.

Czy miejsca, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej, również podlegają kontroli?

Tak, wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej, urzędnicy mają obowiązek przeprowadzić kontrolę. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do poważnych problemów, takich jak skażenie wód gruntowych, a także do konsekwencji prawnych dla właściciela.

 

Obraz Andreas z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Porozmawiać o książkach. Warsztaty w BiblioteceRefleksyjny koncert Teatru Piosenki w MCK BrowarnaNowocześnie na NowowiejskiejTo już koniec wylewania ścieków na pola i do rzekWitko z Klimczakiem uratowali 30 mln - będą aż 4 inwestycjeEkspert: fotoradary powinny wrócić do samorządów„Kobieta z…” w ramach cyklu   Kultura Dostępna!3. punkty zostaną w TomaszowieWrocław: sąd aresztował warunkowo Janusza Palikota na dwa miesiąceHołownia: składki zdrowotnej nie odpuścimyMaraton Halloween 2024Pierwsza porażka na własnym boisku
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: RedDevilTreść komentarza: Co o obecn4j modernizacji stadionie, to narazie jest "murawa" i bieżnia, która była skończona jakoś w maju i do tej pory nie mozna z niej korzystać. Poza tym nie widać reszty, miejsca do skoku w dal, miejsca do pchnięcia kula itp. Pytam: kiedy bedzie można skorzystać z bierzni? I czy pozostałe "miejsca" do uprawiania lekkiej atletyki powstaną na stadionie?Źródło komentarza: Witko z Klimczakiem uratowali 30 mln - będą aż 4 inwestycjeAutor komentarza: EdekTreść komentarza: A gdzie zajęcia wychowania politechnicznego dla młodzieży,Źródło komentarza: Beata Stańczyk nową dyrektor Miejskiego Centrum KulturyAutor komentarza: BoloTreść komentarza: A może ten ,,żep bez doświadczenia" opuka, osłucha wpisze w kartę i po krzyku w czym problem.Źródło komentarza: Skandal w tomaszowskim szpitalu. G. Glimasiński prokurentem za 19 tys. zł miesięcznieAutor komentarza: pacjentkaTreść komentarza: Jesteśmy sypialnią Łodzi i tam kazano nam się leczyć, tutaj kolejki ogromne tylko po to aby chorobę rozpoznać i wpisać w kartę chorego.Źródło komentarza: Skandal w tomaszowskim szpitalu. G. Glimasiński prokurentem za 19 tys. zł miesięcznieAutor komentarza: SzefcTreść komentarza: Panowie ze zdjęcia chyba musieli być w tym samym obuwniczym, bo mają takie same półbuty ...Źródło komentarza: Teren Rekreacyjno-Wypoczynkowy nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach – nagrodzonyAutor komentarza: Ludwiczanka.Treść komentarza: Ten po prawej niedługo w drzwi się nie zmieści.Źródło komentarza: Marek Kociubiński został odwołany. Powiat bez Przewodniczącego
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama