Wspomniane na wstępie obowiązki nakłada na nas ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej podstawie samorządy w drodze uchwał przygotowują regulaminy, będące aktami prawa miejscowego.
Dla przykładu radni w Tomaszowie Mazowieckim przyjęli uchwałę zgodnie z którą właściciele nieruchomości mają obowiązek zapewnienia systematycznego usuwania nieczystości ciekłych gromadzonych przejściowo w zbiornikach bezodpływowych (szambach) nie dopuszczając do ich przepełnienia, z częstotliwością nie rzadziej niż raz na kwartał. W przypadku nieczystości gromadzonych w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków nie rzadziej niż raz na rok. Prawda, że łatwo zapomnieć o tym, by zmieścić się w terminie? Na szczęście naprzeciw wychodzą przedsiębiorcy, którzy regularnie przypominają nam o naszych obowiązkach.
- Rzeczywiście wyręczamy naszych klientów w pilnowaniu terminów. Z tego co wiem jesteśmy jedyną firmą na rynku w naszym regionie, która inwestuje w technologię i dzięki temu możemy informować naszych klientów smsami, mailami czy telefonicznie, że zbliża się termin odbioru nieczystości wynikający z regulacji obowiązujących w danej gminie. My informujemy o tym a tylko i wyłącznie klient podejmuje decyzje czy chce i potrzebuje skorzystać z usługi, czy też nie. Dbamy o bezpieczeństwo fizyczne nie dopuszczając do przelewania się szamb, ale też o prawne właśnie wysyłając takie informacj– wyjaśnia Piotr Maciągowski z firmy KnapTrans.
Należy pamiętać, że odbiór nieczystości musi być odpowiednio udokumentowany. Posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba. Udokumentowanie wykonania obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych może nastąpić przez okazanie rachunków, faktur VAT, paragonów lub dowodów zapłaty za usługi wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, wystawionych każdorazowo po wykonaniu usługi.
Chcąc opróżnić przydomowy zbiornik musimy też skorzystać z firmy mającej odpowiednie zezwolenie władz samorządowych(w Tomaszowie Mazowieckim, organem je wydającym jest Prezydent Miasta). Zezwolenie dotyczy prowadzenia działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Dlatego też warto przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy firma taki dokument posiada, a odebrane od nas ścieki, trafią rzeczywiście do miejsca ich utylizacji. Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wykaz takich przedsiębiorców znaleźć można na stronie internetowej miasta. - Należy pamiętać by zawsze żądać od przedsiębiorcy rachunku, w którym określona jest ilość wywiezionych ścieków, bowiem jest wtedy pewność, że ścieki trafią do oczyszczalni, a w razie kontroli właściciel nieruchomości uniknie kar – przestrzegają władze Tomaszowa.
Kontroli raczej nie da się w bliskiej perspektywie czasu uniknąć. W ubiegłym roku stworzono we wszystkich gminach ewidencję zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. Dodatkowo właściciele nieruchomości są zobowiązani do przechowywania dowodów uiszczania opłat za usługi przez okres dwóch lat. Gminy są już po kontroli umów i teraz zapewne będą bacznie się przyglądać raportom z firm asenizacyjnych, które co kwartał muszą składać do gmin z informacją kto realizował usługę.
Regulaminy utrzymania czystości oraz prawo środowiskowe zabrania się użytkownikom nieruchomości wylewania nieczystości ciekłych zarówno na teren własnej nieruchomości jak i na pobliskie tereny, w tym również użytku publicznego, a także ich wprowadzania do gruntu, rowów, rzek, zbiorników wodnych i kanalizacji deszczowej oraz wykorzystywania ich w rolnictwie, o ile przepisy prawa nie stanowią inaczej.
Najczęściej zadawane pytania
Kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni
Czy urzędnicy gminy mogą skontrolować moją nieruchomość pod kątem utylizacji ścieków?
Tak, urzędnicy mają prawo wejść na nieruchomość do kontroli sposobu utylizacji ścieków zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kontrola ta ma na celu sprawdzenie, czy właściciel nieruchomości odpowiednio usuwa ścieki.
Czy samorząd ma obowiązek monitorować, jak właściciele nieruchomości opróżniają swoje szambo?
Tak, zgodnie z przepisami na władzach samorządowych spoczywa prawny obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych i monitorowania ich stanu zarówno przez inspektorów, jak i za pomocą systemów monitorowania online.
Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie jako właściciela nieruchomości, jeśli nie będę regularnie opróżniać szamba?
Jeżeli kontrola wykaże, że nie dbasz o regularne opróżnianie szamba, może ci grozić kara. Może to być mandat w wysokości 500 zł, a w przypadku powtarzania się takiego naruszenia, sprawa może trafić do sądu i wtedy kara może wynieść nawet 5 tys. zł.
Czy muszę posiadać rachunki potwierdzające regularne opróżnianie szamba?
Konkretnie, każdy właściciel nieruchomości, który korzysta z szamba jako metody odprowadzania nieczystości płynnych, jest teraz zobowiązany do zbierania oraz przechowywania dokumentacji finansowej potwierdzającej regularny wywóz tych odpadów.
Czy wszyscy właściciele nieruchomości mają te same obowiązki?
Tak, obowiązki te są jednakowe dla wszystkich właścicieli nieruchomości, bez względu na to, czy jest to nieruchomość prywatna, czy publiczna. Właściciele tych nieruchomości muszą dbać o regularne usuwanie ścieków z szamb, aby nie naruszać przepisów i nie narażać się na kary.
Czy miejsca, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej, również podlegają kontroli?
Tak, wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej, urzędnicy mają obowiązek przeprowadzić kontrolę. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do poważnych problemów, takich jak skażenie wód gruntowych, a także do konsekwencji prawnych dla właściciela.
Napisz komentarz
Komentarze