Sygnatariuszami porozumienia są:
Gmina Żelechlinek reprezentowana przez Pana Wójta Bogdana Kaczmarka, firmy Elwiatr Pruszyński-Energia Sp. z o.o. Farma Wiatrowa Żelechlinek Sp. z o.o., reprezentowane przez Pana Stanisława Kałużnego Prezesa Zarządu oraz firmę Emperial Energy Klaster Sp. z o.o. z grupy kapitałowej Global Hydrogen S.A. (spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie), którą reprezentuje Daniel Zawadzki, Prezes Zarządu, a zarazem koordynator klastra.
W wymiarze lokalnym i regionalnym klaster integruje różnorodnych uczestników, w tym: producentów, konsumentów, dystrybutorów energii, instytucji badawczych oraz organizacji samorządowych, co umożliwi zwiększenie efektywności, obniżenie kosztów wytwarzania energii i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
Głównym celem przyświecającym twórcom Klastra jest promocja i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb mieszkańców oraz sektora przemysłowego.
Do pozostałych celów Klastra należy:
- zwiększenie niezależności energetycznej regionu - poprzez rozwój lokalnych źródeł energii i stworzenie kompleksowego modelu zarządzania energią,
- dywersyfikacja źródeł energii oraz rozwój odnawialnych źródeł energii w tym wodoru, a także wspieranie innowacyjnych technologii w tym zakresie,
- konwersja energii elektrycznej w różnej postaci do zastosowań w przemyśle i transporcie.
Powstanie Klastra przyspieszy transformację energetyczną oraz rozwój zrównoważonego przemysłu. Pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych oraz realizację celów związanych z ochroną klimatu środowiska.
„Gmina Żelechlinek od lat angażuje się w budowę i rozwój źródeł energii odnawialnych. Chodzi zarówno o instalacje służące bezpośrednio mieszkańcom jak i przyciąganie inwestorów budujących przemysłowe instalacje OZE, takie jak elektrownie słoneczne czy wiatrowe. Jestem przekonany, że inicjatywa w postaci powołania klastra energii w gminie Żelechlinek, pomoże w dłuższej perspektywie obniżyć koszty rachunków za energię elektryczną dla mieszkańców gminy oraz doprowadzi do powstania kolejnych inwestycji służących ochronie środowiska”, powiedział wójt gminy Żelechlinek, Bogdan Kaczmarek.
„Na terenie Gminy Żelechlinek pracują już nasze turbiny wiatrowe o mocy 14,8 MW. Dysponujemy także warunkami przyłączeniowymi na kolejne kilkadziesiąt MW dla instalacji wiatrowych i słonecznych, których budowa jest planowana. W ramach prowadzonych analiz skupiamy swoją uwagę na optymalnych możliwościach dystrybucji i sprzedaży wyprodukowanej energii. Aktualny rynek energii wymaga innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania i dywersyfikacji energii, dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie Klastra energii. Rozproszone, dobrze zarządzane źródła energii mogą stanowić silne ogniwo całego systemu elektroenergetycznego, a wykorzystywane w połączeniu z magazynami energii warzają możliwości optymalizacji pracy instalacji” – powiedział Stanislaw Kałużny, Prezes Zarządu Farmy Wiatrowej Żelechlinek Sp. z o.o, oraz Elwiatr Pruszyński-Energia Sp. z o.o.
W tym roku do Polski wpłynie 67 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze z KPO mogą zostać wykorzystane na obniżenie emisyjności czy wzrostu udziału niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii przez inwestycje w OZE oraz redukcję gazów cieplarnianych.
Natomiast Europejski Bank Inwestycyjny zaakceptował największą w historii transzę 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego dla Polski na cztery bardzo ważne programy:
wielkoskalowe magazyny energii,
sieci na potrzeby stacji ładowania dużych mocy,
bezemisyjne ciężarówki,
pogram Energia dla wsi (np. biogazownie).
We wrześniu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKIŚ) przygotowało program wsparcia inwestycji wodorowych w Polsce. Wpisuje się on w unijny plan zwiększenia zdolności produkcyjnych w zakresie wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego. Program o budżecie ponad 600 mln euro ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Jak mówi Daniel Zawadzki, Prezes Zarządu spółki Emperial Energii Klaster sp. z o.o., należącej do grupy kapitałowej Global Hydrogen S.A, która będzie koordynować prac Klastra, dotychczasowe i przyszłe zapowiedzi uruchamiania środków idących w mld złotych zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, stwarzają ogromne możliwości inwestycyjne i zarazem niebywałe wyzwanie dla ich realizacji. Ufam, że inicjatywa, która narodziła się w gminie Żelechlinek, przełoży się na bardzo ciekawe projekty z korzyścią nie tylko dla obecnych członków założycieli klastra energii ale również dla przyszłych jego członków. Już dziś jesteśmy otwarci i zapraszamy do współpracy nowe podmioty zainteresowane realizacją celów, które skupiają twórców Klastra.
Napisz komentarz
Komentarze