Gość Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim, jak zwykle oczarował publiczność opowieściami o języku. W rozmowie, którą poprowadził dziennikarz radiowy Marcin Cecotka, często przewijała się postać Melchiora Wańkowicza jako mistrza gawędy, „człowieka dobrodusznego, ale nie poczciwego” oraz autora najbardziej znanych haseł reklamowych „Cukier krzepi” czy „Lotem bliżej”.
Specjalista w zakresie języka mediów podawał liczne przykłady nieudanych reklam telewizyjnych. Pojawiły się refleksje na temat przemian języka polskiego związanych z rozwojem Internetu. Jerzy Bralczyk wspomniał również o sztucznej inteligencji i zagrożeniach wynikających z jej wpływu na język: szablonizacji i zaniku indywidualizacji języka.
Nasz gość wszystkim zalecał szeroko pojętą tolerancję, wszak „rozmawiamy, żeby być ze sobą” i to właśnie wątek komunikacji, kontaktu z drugim człowiekiem powinien być wartością nadrzędną.
Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania „I Wańkowicz zaczynałby na Wattpadzie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze