Koszt prac wyniósł 46.986,00 zł, z czego 20.000,00 zł pochodziło ze środków budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach programu Mała architektura zabytkowa.
Kaplica, która została poddana renowacji pochodzi z 1859 r. Budynek na planie czworoboku wzniesiony jest na niewielkim cokole. Ściana frontowa posiada centralnie usytuowany otwór drzwiowy zamknięty łukiem pełnym. Kompozycja obu ścian bocznych jest jednakowa -centrum stanowi nisza od góry zamknięta łukiem odcinkowym, po środku której znajduje się otwór okienny w kształcie pionowego prostokąta. Budynek przykryty jest dachem dwuspadowym. Na szczycie zamontowano drewniany krzyż.
Zgodnie ze stanowiskiem Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kaplica wymagała podjęcia prac konserwatorskich i restauratorskich.
Zniszczenia, które powstały w obiekcie wiążą się przede wszystkim z problemem zawilgocenia. Widoczne ono było zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie ścian budynku.
W celu zachowania świetności kapliczki i zapobiegania jej dalszej dewastacji wykonano szereg prac konserwatorskich. Planowane prace miały na celu usunięcie przyczyn zawilgocenia poprzez: naprawę obróbek blacharskich, wysunięcie zakończeń rur spustowych rynien, tak aby woda opadowa odprowadzana była jak najdalej od budynku, naprawę zmurszałych tynków, wymianę spróchniałych desek sufitu.
Usunięto również wtórne elementy, które negatywnie wpływają na estetyczny odbiór obiektu. Wymieniono stolarkę drzwiową oraz zastąpiono współczesne fakturalne tynki opracowaniem tynkarskim ścian wykonanym na gładko.
Renowacja kaplicy była inicjatywą długo wyczekiwaną przez mieszkańców Chorzęcina.
Kaplica jest perełką i ozdobą cmentarza. Miejscem zadumy i refleksji nad przemijaniem.
Wpłynęło to znacząco na poprawę zachowania dziedzictwa kulturowo-historycznego regionu.
Prace konserwatorskie zostały wykonane przez Firmę ARCH-BUD Anna Hajdera z Tomaszowa Mazowieckiego.
Napisz komentarz
Komentarze