Jak wynika z wtorkowej informacji biura prasowego sanktuarium, po uruchomieniu w tym roku kilku nowych ofert turystycznych planowana na przyszły rok kolejna trasa, ma ona dotyczyć jasnogórskiego malarstwa: malarni i malarzy.
Już w 2014 r. wieloletni badacz zabytków Jasnej Góry i mieszkaniec tego miejsca o. Jan Golonka wydał album „Malarnia jasnogórska w XVII i XVIII wieku" - pierwszą obszerną publikację poświęconą zagadnieniu. To publikacja o tyle cenna, że części jasnogórskich obrazów nie można na co dzień zobaczyć.
Teraz, jak powiedziała cytowana w informacji Jasnej Góry dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji s. Małgorzata Kierznowska, planowane jest stworzenie trasy o malarni jasnogórskiej, "by pomówić więcej o obrazach". S. Kierznowska przypomniała m.in., że klasztor jest w posiadaniu cennych dzieł, np. Jana Matejki czy Józefa Chełmońskiego.
Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje oprowadzanie po sanktuarium w 10 językach. Dostępnych jest kilka tras. Najpopularniejsza, również wśród osób z zagranicy jest „standardowa”, obejmującą Kaplicę Matki Bożej z Cudownym Obrazem, Bazylikę, Salę Rycerską czy muzeum w Bastionie św. Rocha (upamiętniające m.in. św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego).
W tym roku Jasnogórskie Centrum Informacyjne zaproponowało m.in. nową trasę pozwalającą poznać jasnogórskie Via Crucis - drogi krzyżowe: Golgotę na Wałach, jej miniaturę w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II, „Golgotę naszej codzienności” Jerzego Dudy-Gracza i XVIII-wieczną w Kaplicy Matki Bożej.
W tym roku można też było podążać szlakiem jasnogórskich nekropolii i miejsc pamięci. Paulińska krypta w Kaplicy Matki Bożej otwierana jest raz w roku, w listopadzie. Kaplice nagrobne są też w bocznych nawach Bazyliki. W Kaplicy Pamięci Narodu przechowywane są narodowe relikwie – urny z prochami oraz tablice pamięci (m.in. z ziemią z pól bitewnych, powstań, wojen światowych, a także m.in. Katynia i kopalni Wujek).
Jasna Góra prezentowana jest także jako twierdza, tzw. Fortalitium Marianum. Trasa obejmuje m.in. Bastion św. Rocha z oryginalnymi murami obronnymi z XVII w. i Bastion św. Barbary z „Golgotą Wschodu” oraz Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania - miejscami pamięci o historii narodowej.
Jeszcze jedna nowa trasa - kierowana szczególnie do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Częstochowy i regionu - to: „Wiktoria Wiedeńska i jej ślady na Jasnej Górze w kontekście wydarzeń w Polsce, Austrii, Szwecji oraz Francji w XVII wieku”.
W planach mają być też projekty turystyczne związane m.in. ze świadectwami cudów i łask „zapisanych” w wotach i obrazach.
Jasnogórskie Centrum Informacji podaje, że w ub. roku jasnogórscy przewodnicy oprowadzili prawie 69 tys. osób - w grupach z 71 krajów. Dane o ruchu turystycznym za ten rok nie zostały jeszcze udostępnione. Wiadomo natomiast, że w tym roku na Jasną Górę pieszo, rowerem, biegiem, na rolkach czy konno przybyło ponad 100 tys. pielgrzymów - więcej, niż rok temu. Część z nich korzysta z oferty turystycznej.
Ta jest stale rozwijana i unowocześniana, m.in. od tego roku Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje zestawy słuchawkowe, które poprawiają słyszalność przewodnika przez grupę. W przygotowaniu jest aplikacja, która ułatwiłaby samodzielne zwiedzanie ze skanowaniem kodów QR.
Kody QR dostępne są już w przybudówce Kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się droga krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza. Pod kodami kryją się rozważania, dostępne w różnych językach i historia obrazów.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze