Rok 2024 decyzją Sejmu RP był rokiem Wincentego Witosa. Miasto Tomaszów również włączyło się w te ogólnopolskie obchody.
28 listopada 2024 roku Rada Miejska z inicjatywy prezydenta miasta w uznaniu zasług Wincentego Witosa w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę, jego wkładu w rozwój demokracji, rolnictwa i życia społecznego w okresie II Rzeczypospolitej, a także jako wyraz szacunku dla jego postawy patriotycznej i obywatelskiej, podjęła uchwałę mającą na celu upamiętnienie postaci Wincentego Witosa poprzez organizację przedsięwzięć, uroczystości i wydarzeń.
Gala była zwieńczeniem prowadzonych na terenie miasta działań, mających na celu upamiętnienie postaci Wincentego Witosa. Była także podsumowaniem konkursu odbywającego się pod wspólną nazwą: „Różnymi ścieżkami ku Niepodległości szli. Wincenty Witos – jeden z ojców niepodległej Polski", składającego się z trzech części: literackiej, plastycznej oraz historycznej. Konkurs miał na celu przybliżenie postaci wybitnego męża stanu, przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa, a także kształtowanie wśród uczniów postawy obywatelskiej i patriotycznej. Zaproszono do niego uczniów tomaszowskich szkół podstawowych
Część literacka konkursu
Zadaniem jego uczestników było napisanie przemówienia w oparciu słynne słowa Wincentego Witosa: „Nie dość jest, aby uczeń chodził do szkoły tylko po to, aby nie był analfabetą lub wiedział, że Chiny istnieją na świecie lub też znał bieg różnych gwiazd i planet, ale trzeba koniecznie, aby uczeń wychodził ze szkoły Polakiem”.
Wyróżnienie – Oliwia Fałek, - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.,
II miejsce – Malwina Dąbrowska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.,
III miejsce - Agata Wójcik, - Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Maz.,
II miejsce – Julia Czajka, – Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.,
I miejsce – Wiktoria Twardowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.
Część plastyczna konkursu
Uczestnicy mieli wykonać pracę plastyczną związaną z biografią Wincentego Witosa lub z ważnym politycznie i kulturowo okresem historycznym: drogą Ojczyzny ku Niepodległej i czasem budowy II Rzeczypospolitej.
Decyzją jury wyróżnienia w konkursie zdobyli:
Nadia Fajfer – Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orła Białego w Tomaszowie Maz.,
Liliana Lasota - Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.,
Łukasz Jabłoński - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Maz.
III miejsce: Alan Wołczyk - Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.,
II miejsce: Kacper Burchard - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Maz.
I miejsce: Mateusz Świercz - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Maz.
Część historyczna konkursu
Konkurs miał charakter quizu multimedialnego na platformie KAHOOT. Składał się z 30 pytań związanych z biografią Wincentego Witosa oraz historią Polski Niepodległej w latach 1918-1939, a przystąpiły do niego dwuosobowe drużyny z każdej miejskiej szkoły podstawowej.
Decyzją jury punktowane miejsca drużynowo zajęli:
III miejsce - Franciszek Smyk i Igor Wajszczykowski – Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.
II miejsce - Borys Plich i Zuzanna Kowalska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.
I miejsce – Bartosz Gońda i Alex Nowak – Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Maz.
Serdecznie gratulujemy
Uczestnicy Gali mogli również wysłuchać występu artystycznego wokalistek przygotowanych przez Beatę Niedzielską z Miejskiego Centrum Kultury, w czasie którego Magdalena Gosa zaprezentowała utwór „Taki kraj”, a Celina Małek wykonała pieśń „Odpowiedz mi moja ojczyzno”.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i dyrektorom miejskich szkół podstawowych, pracownikom Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim za włączenie się w przygotowanie konkursu i wydarzenia.
Fot. D. Kwapisiewicz
Napisz komentarz
Komentarze