Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 23:49
Reklama

Za nami Gala Niepodległości

Gala Niepodległości odbyła się w piątek, 17 stycznia w Sali obrad Urzędu Miasta. Galę swoim patronatem objęli: Dariusz Klimczak – Minister Infrastruktury i Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Rok 2024 decyzją Sejmu RP był rokiem Wincentego Witosa. Miasto Tomaszów również włączyło się w te ogólnopolskie obchody.

Reklama

28 listopada 2024 roku Rada Miejska z inicjatywy prezydenta miasta w uznaniu zasług Wincentego Witosa w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę, jego wkładu w rozwój demokracji, rolnictwa i życia społecznego w okresie II Rzeczypospolitej, a także jako wyraz szacunku dla jego postawy patriotycznej i obywatelskiej, podjęła uchwałę mającą na celu upamiętnienie postaci Wincentego Witosa poprzez organizację przedsięwzięć, uroczystości i wydarzeń.

Gala była zwieńczeniem prowadzonych na terenie miasta działań, mających na celu upamiętnienie postaci Wincentego Witosa. Była także podsumowaniem konkursu odbywającego się pod wspólną nazwą: „Różnymi ścieżkami ku Niepodległości szli. Wincenty Witos – jeden z ojców niepodległej Polski", składającego się z trzech części: literackiej, plastycznej oraz historycznej. Konkurs miał na celu przybliżenie postaci wybitnego męża stanu, przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa, a także kształtowanie wśród uczniów postawy obywatelskiej i patriotycznej. Zaproszono do niego uczniów tomaszowskich szkół podstawowych

Część literacka konkursu

Zadaniem jego uczestników było napisanie przemówienia w oparciu słynne słowa Wincentego Witosa: „Nie dość jest, aby uczeń chodził do szkoły tylko po to, aby nie był analfabetą lub wiedział, że Chiny istnieją na świecie lub też znał bieg różnych gwiazd i planet, ale trzeba koniecznie, aby uczeń wychodził ze szkoły Polakiem”.

Wyróżnienie – Oliwia Fałek, - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.,

II miejsce – Malwina Dąbrowska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.,

III miejsce - Agata Wójcik, - Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Maz.,

II miejsce – Julia Czajka, – Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.,

I miejsce – Wiktoria Twardowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.

Część plastyczna konkursu

Uczestnicy mieli wykonać pracę plastyczną związaną z biografią Wincentego Witosa lub z ważnym politycznie i kulturowo okresem historycznym: drogą Ojczyzny ku Niepodległej i czasem budowy II Rzeczypospolitej.

Decyzją jury wyróżnienia w konkursie zdobyli:

Nadia Fajfer – Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orła Białego w Tomaszowie Maz.,

Liliana Lasota - Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.,

Łukasz Jabłoński - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Maz.

III miejsce: Alan Wołczyk - Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.,

II miejsce: Kacper Burchard - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Maz.

I miejsce: Mateusz Świercz - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Maz.

Część historyczna konkursu

Konkurs miał charakter quizu multimedialnego na platformie KAHOOT. Składał się z 30 pytań związanych z biografią Wincentego Witosa oraz historią Polski Niepodległej w latach 1918-1939, a przystąpiły do niego dwuosobowe drużyny z każdej miejskiej szkoły podstawowej.

Decyzją jury punktowane miejsca drużynowo zajęli:

III miejsce - Franciszek Smyk i Igor Wajszczykowski – Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Maz.

II miejsce - Borys Plich i Zuzanna Kowalska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Maz.

I miejsce – Bartosz Gońda i Alex Nowak – Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Maz.

Serdecznie gratulujemy

Uczestnicy Gali mogli również wysłuchać występu artystycznego wokalistek przygotowanych przez Beatę Niedzielską z Miejskiego Centrum Kultury, w czasie którego Magdalena Gosa zaprezentowała utwór „Taki kraj”, a Celina Małek wykonała pieśń „Odpowiedz mi moja ojczyzno”.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i dyrektorom miejskich szkół podstawowych, pracownikom Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim za włączenie się w przygotowanie konkursu i wydarzenia.

Fot. D. Kwapisiewicz 
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Tylko brak konkretów co o której godzinie wiele osób dowiaduje się pi czasieŹródło komentarza: Będzie się działo w kwietniu w Tomaszowie. Sprawdźcie nowy harmonogram!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj Edek Edek ty to nie mieszkańcy mieszkańcy nie chcą tej drogi na południu co widać na załączonym obrazku. A dlaczego? A dlatego że w żaden sposób jej budowa nie wpłynie na rozwój miasta .... no może tylko kopalni Biała Góra I Grudzień Las.... a przy okazji budowa drogi zniszczy to w co tyle lat inwestowało miasto i jeśli ktoś w końcu nie powie STOP temu szaleństwu to TM czeka powolna śmierć....tak jak nasze rezerwaty przyrody.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: AgataTreść komentarza: Włącz myślenie, masz zalew w Borkach to na co ci baseny?Źródło komentarza: Ośrodek Wypoczynkowy w Borkach w opracowaniu koncepcyjnymAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: To jest naprawdę sensacja trzeba dzwonić do TVN żeby zrobili reportaż:)Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: mmaggddzziiaaTreść komentarza: A gdzie baseny??Źródło komentarza: Ośrodek Wypoczynkowy w Borkach w opracowaniu koncepcyjnymAutor komentarza: niekolorowoTreść komentarza: Fajnie, że się dzieje w mieście, natomiast warto by było wspomnieć, iż pracownicy MCKu (groty, skansen) zarabiają praktycznie najniższą krajową, a pracują minimum co drugi weekend (sobota-niedziela) i od dłuższego czasu nie mieli żadnych podwyżek mimo, iż były obiecane od początku 2025r. W zamian znajdują się nie małe pieniądze na jakieś dziwne inicjatywy przykł. szycie strojów dla orkiestry na raz.Źródło komentarza: Będzie się działo w kwietniu w Tomaszowie. Sprawdźcie nowy harmonogram!
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama