Przegląd zmian w taryfach energetycznych na 2025 rok
Zmiany są częścią życia, więc trzeba być zawsze na nie przygotowanym, zwłaszcza jak są związane z negatywnymi aspektami. Dla każdego prowadzącego firmę, rosnące koszty to duże wyzwanie, szczególnie na mocno konkurencyjnym rynku. Dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny, aby wszystko mogło dobrze funkcjonować - nie można z niej zrezygnować. To podstawowe dobro.
Niestety, zmiany w taryfach energetycznych mogą mocno namieszać. Wszystko dlatego że w dniu 31 grudnia 2024 roku przestała obowiązywać tarcza energetyczna, która pozwalała korzystać przedsiębiorcom z zamrożonych cen energii. Ustawa uchwalona 10 grudnia 2024 roku zniosła maksymalną cenę za energię elektryczną dla firm, co prowadzi do wzrostu kosztów dla wielu przedsiębiorstw.
Dotyczy to zarówno ich, jak i rolników z taryf A, B i C. W zależności od operatora podwyżki wyniosą od 0,4 proc. (PGE) do 3,7 proc. (Energa). Jak więc widzimy, ceny prądu mogą być różne, na co wpływa polityka dostawcy, ale i region kraju. U największych dystrybutorów ceny mogą być bardzo wysokie, oscylują nawet w granicach 2 tys. zł za MWh. Pamiętajmy jednakowoż, że przedsiębiorca nie jest zobowiązany do korzystania tylko i wyłącznie z lokalnego dystrybutora energii.
Potwierdza to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/944. Mówi ona, że można wybrać dowolnego sprzedawcę, takiego, który zaoferuje najlepsze warunki świadczenia usług. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z profesjonalnym doradcą energetycznym, szczególnie jak interesuje nas zmiana dostawcy prądu w Warszawie, tym ogromnym rynku, gdzie łatwo się pogubić i skorzystać z usług, które pozostawiają wiele do życzenia.
Jakie przedsiębiorstwa odczują zmiany w taryfach najbardziej?
Prawdą jest, że zmiany te odczują praktycznie wszystkie firmy, niemniej niektóre z nich muszą się przygotować na większe problemy. Mowa tu oczywiście podmiotach o wysokim zużyciu energii. To szczególnie przedsiębiorstwa produkcyjne, czyli zakłady przemysłowe. Przez to, że korzystają z energochłonnych maszyn i urządzeń, zużycie prądu jest ogromne.
To będzie również dotkliwe dla branży logistycznej, takich jak centra dystrybucyjne i magazyny wymagające stałego zasilania systemów chłodniczych oraz oświetlenia. Nie inaczej jest w sektorze IT, dlatego data center, serwerownie i firmy zajmujące się przetwarzaniem dużych ilości danych, muszą pomyśleć nad spójną strategią optymalizacyjną, aby poradzić sobie z tą sytuacją. To wreszcie duże kłopoty dla całego sektora MŚP (Małe i średnie przedsiębiorstwa). Może i zużycie energii jest tu mniejsze niż w dużych firmach, lecz mniejsza elastyczność budżetowa sprawia, że podwyżki są bardziej odczuwalne.
Strategie optymalizacji kosztów energii w firmie
Wspominaliśmy w poprzednim akapicie o strategiach optymalizacyjnych, czas więc teraz rozwinąć ten niezwykle ważny temat. Pozwoli to ograniczyć negatywne skutki zmian w taryfach. Jednym z lepszych i sprawdzonych rozwiązań jest optymalizacja zużycia energii. Dzięki analizie bieżącego zużycia i jednoczesnej identyfikacji obszarów, w których możliwe jest jej ograniczenie, jesteśmy w stanie poprawić ten bilans.
Niezwykle pomocne są też systemy zarządzania energią, co oznacza wdrażanie nowoczesnych rozwiązań monitorujących zużycie energii w czasie rzeczywistym. Dobrze też pomyśleć o modernizacji infrastruktury, inwestując w energooszczędne urządzenia, oświetlenie LED i nowoczesne systemy HVAC. Można też zastanowić się nad renegocjacją umów z dostawcami. Negocjujmy warunki umów energetycznych, aby uzyskać korzystniejsze stawki. Ciekawą opcją jest też kompensacja mocy biernej w Warszawie, gdyż umożliwia to nie tylko zredukowanie strat energii elektrycznej, ale i zmniejszenie obciążenia przewodów i spadków napięć.
Czy zmiana dostawcy energii może pomóc w obniżeniu kosztów?
W wielu przypadkach zmiana dostawcy energii może być najlepszym pomysłem, by obniżyć koszty energii elektrycznej. Rozważyć tę opcję powinni szczególnie przedsiębiorcy, których obecna umowa nie zapewnia konkurencyjnych stawek. To też dobre rozwiązania, jak firma zużywa duże ilości energii i ma możliwość negocjacji indywidualnych warunków. To zawsze wskazane, jak istnieje potrzeba dostosowania warunków umowy do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa.
W tym celu powinniśmy porównać oferty różnych dostawców, co pozwala na znalezienie najbardziej korzystnego rozwiązania. Poza korzyściami finansowymi, zmiana dostawcy może przynieść dodatkowe profity, jak dostęp do innowacyjnych rozwiązań wspierających efektywność energetyczną, takich jak systemy monitoringu zużycia energii.
Przygotowanie firmy powinno być więc priorytetem dla każdego przedsiębiorcy, bo zapobiegnie to kłopotom z konkurencyjnością i płynnością finansową. Zawsze też warto polecić się fachowców z ON Media, ekspertów na rynku energetycznym.
Napisz komentarz
Komentarze