Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. Spożycie alkoholu przez grupę dziewcząt i grupę chłopców w ciągu ostatnich 30 lat praktycznie się zrównało.
Problem alkoholu nie dotyczy jednak tylko dzieci i młodzieży. Alkoholizm dotyka wszystkich grup wiekowych. Wypicie "małpki" w drodze do pracy, wcale nie jest odosobnionym przypadkiem. Na profilaktykę i przeciwdziałanie uzależnieniom wydajemy jako podatnicy miliony złotych. Kosztów leczenia oraz społecznych nie da się właściwie oszacować, ale możemy liczyć je w miliardach złotych i to w skali roku. Traci społeczeństwo, gospodarka i przedsiębiorcy. Poszkodowane są rodziny. Sytuacja nie zmienia się od lat. Wydaje się, że wręcz się pogłębia. Pomysły na przeciwdziałanie, promowane przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie przynoszą pożądanych rezultatów.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że kluczowa jest profilaktyka i przeciwdziałanie. Na jej finansowanie lokalne samorządy przeznaczają między innymi pieniądze z tzw. funduszu kapslowego? Czym on jest dokładanie? To suma opłat, jakie wpływają o kasy miasta z tytułu wydawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Nie są one równe dla wszystkich podmiotów. Ich wielkość uzależniona jest od kwot sprzedażowych w roku ubiegłym. Są to "pieniądze znaczone". Można z nich finansować jedynie wydatki w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Uzależnień.
W Tomaszowie Mazowieckim fundusz kapslowy, to każdego roku kilka milionów złotych. Kwota jest spora i trudno się dziwić, że prawidłowość jej wydatkowania może budzić emocje. Przez ostatnie kilka miesięcy zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, kierowany przez Piotra Kucharskiego, prowadził kontrolę dysponowania funduszem w okresie 2021-2023. Jej wynikiem jest kuriozalny raport, do którego udało nam się dotrzeć w ostatnich dniach. Czytając te kilka stron trudno nie odnieść wrażenia, że członkowie komisji najwyraźniej nie znają przepisów prawa, złożoności problemu, a nawet zakresu działania, podmiotów korzystających z miejskich dotacji.
Protokół skupia się głównie na relacjach pomiędzy Tomaszowskim Centrum Sportu, które jest miejską spółką oraz dotacjach udzielanych właśnie temu podmiotowi oraz innym podmiotom zależnym od miasta. Tymczasem jest to jedynie drobny ułamek wydatków, jak i działań podejmowanych w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki.
na kolejnej stronie dowiesz się czy kontrola była legalna
Napisz komentarz
Komentarze